10 Ekim 2012

Tırnaklarınızda gökkuşağı ışıltısı


Her kıyafete göre oje sürme derdine çareyi bulmuş Uzak Doğu'nun çılgın kadınları... Bugün yeşil giyindiniz diye mavi ojenizi silmenize gerek yok. Her tırnağımız rengarenk olduğu kadar şık da olsa ne güzel olurdu değil mi?

Kısaca  burada kuaförlerden ayrı olarak hizmet veren tırnakçılardan bahsetmek istiyorum önce. Yaklaşık 10 kişilik grup şekilde çalışan küçük dükkanları olan sevimli yerler bu tırnakçılar. Sadece manikür ve pedikür gibi işlemler yapıyorlar. Yüzlerce ojeleri ve seçip beğendikten sonra yaptıracağınız yüzlerce de tırnak süsleme modelleri var. Seçtiğiniz modelin zorluğuna göre işlemin fiyatı değişiyor tabi. 150 RMB (kur hesabı yaptığımızda yaklaşık 50 TL olduğunu okuduğunuzda 'yok artık daha neler' diyeceğinizi duyar gibiyim) gibi bir rakamdan başladığını öğrendim. Ben henüz gitmedim çünkü vaktimin çokluğu nedeni ile kendim yapabiliyorum. Ve sanırım yine de buna 50 TL vermezdim. Ama burada genç kadınlar çoğunlukla çalıştığı için gecenin geç saatlerinde bile tırnakçılar kalabalık olabiliyor. Burada kadınların tırnakları her zaman ışıl ışıl. Yaşın bile çok önemi yok her zaman ojeleri sürülü. 

Tırnaklarının uzunlukları genelde sabit. Yani vücutlarındaki tek önem verdikleri yer sanki tırnakları gibi. Neden böyle yazdığımı daha sonraki yazılarımda okuduğunuzda daha kolay anlayacaksınız :) Fazla takı takmadıklarından tırnaklarına zincirler, inciler, taşlar bile takıyorlar. Henüz tam öğrenemediğim bir grup ise erkekler de dahil olmak üzere tırnaklarının özellikle uzun olmasına önem veriyor. Duyduğum kadarı ile inançları ile ilgili bir durummuş. Bu detayı aktardıktan sonra gelelim bugünkü oje tarzımıza... Tırnak uçlarından  başlayan koyu renk tırnak köküne doğru aynı rengin açık tonuna dönüşüyor. Ya da farklı renklerde aynı şekilde tek tırnakta olabiliyor. Sanırım bunu fotoğraflarla anlamak çok daha kolay olacak. 
Öncelikle tüm tırnaklarımıza ojemizi sürüyoruz. Tek kat veya çift kat kararı size kalmış. Sadece parlatıcı da sürebilirsiniz. Kuruduktan sonra bir bulaşık süngerini alıyoruz. Bulaşık süngeri ne kadar delikli ise o kadar iyi olacaktır. Kullanım kolaylığı olması açısından aşağıdaki benim yaptığım gibi minik parçalara ayırıp saklayabilirsiniz. Her kullanışınızda yeniden kesme işi ile uğraşmamanız açısından kolaylık sağlıyor. Ardından bir temiz kağıt üzerine bir damla oje damlatıyoruz. Bu esnada elinizde olmayan rengi yaratmak için karışım işlemini de yapabilirsiniz. Ben elimde istediğim renk varsa fotoğraftaki gibi direk süngerin üzerini boyuyorum. Bu işlemi hafifçe yapıyorum ki süngerdeki her boşluk oje dolmasın. Ardından tırnak uçlarından başlayarak, tırnak köküne doğru istediğiniz yoğunlukta olacak şekilde süngeri tampon yaparak uygulayın. 
Kurumasını bekleyin ve ardından üzerine bir ya da iki kat parlatıcınızı sürün. Ben hala parlatıcı bulamadığımdan set halinde aldığım simli parlatıcımı kullandım. Simli parlatıcılar diğer parlatıcılara göre daha kalıcı oluyor ve bu şekilde uzunca bir süre kullanabiliyorsunuz. NOT: Aslında bu işlem için 3'lü set olarak oje üretmişler. Aşağıdaki fotoğraftaki gibi 1 adet koyu renk oje,
1 adet aynı koyulukta simli oje ve bir adette şeffaf sim olmak üzere 20 RMB'ye buradaki Carrefour'da buldum. İlk olarak bu şekilde başlamıştım ama sünger ile hem daha kolay hem de daha çok renk kullanıldığından bu seti bu şekilde kullanmaktan vazgeçtim. Ben de genellikle simli olanları uygulamaların üzerine parlatıcı olarak kullanıyorum. Tabi karar sizin... 

Güle güle kullanın :)

Blogger tarafından desteklenmektedir.

© 2011 Doğu incisi, AllRightsReserved.

Designed by ScreenWritersArena