28 Kasım 2012

Çin Mutfağı


Çin mutfağı ile ilgili bilgi vermeden önce çok meşhur olan bir atasözlerini hatırlatmak istedim 'Yemeklerle beslenmek ilaçlarla beslenmekten iyidir'. Aslında günümüzdeki sağlıksız beslenme şekilleri ve koşullarını göz önüne alacak olursak oldukça değerli bir cümle bu. Çinlilerin çok fazla hastalanmamalarının sebeplerinden biri de belki bu atasözünü sadece söylemekle kalmayıp, uygulamaya da geçirmiş olmalarıdır. Dolayısıyla Çin Mutfağı için sağlıklı bir mutfak diyebiliriz.


Hepinizin bu yazıyı okurken ki yüz ifadesini tahmin edebiliyorum. Zira gelmeden önce 'Yediklerinize, içtiklerinize dikkat edin' tembihinin ardından, buraya yerleştikten sonra 'Orada yiyecek ne buluyorsunuz, kedi, köpek, böcek mi?' sorunuzda hala kulaklarımda. Burada yiyecek çok şey bulabiliyoruz. Türkiye'de ya da dünya genelinde bulunan bir çok meyve, sebze, et, tahıl var. Hatta belki de çok daha fazlası var. Mesela deniz mahsülleri burada bol ve uygun sayılabilir. Sığır etini de bulabiliyoruz. Türkiye'dekinden çok daha uygun üstelik. Kanatlı hayvanlar da oldukça fazla. Kanatlı hayvan diyorum çünkü kuş türlerinin tamamını bulabilirsiniz. Tavuğu ayırdetmek bazen zor olabiliyor. Bir de domuz yemediğimiz için ilk defa alacağımız ürünlerde mutlaka içerisinde domuz olup olmadığını soruyoruz. Genellikle kokusundan da belli oluyor. Tabi çok başarılı olup belli olmayanları da mevcut.

Açıkçası her şeyi yemelerini takdir etmeme rağmen damak tadıma o kadar uzak ki Çin Mutfağı, neredeyse dışarıda hiç yemek yemiyorum. Tabi başarılı Uygur restoranları da var oralar tercih edilebilir durumda. Burada çok fazla taze zencefil tüketiliyor. Bize küçücük bir parçası bile acı geliyorken onlar çokça kullanabiliyorlar. Türkiye'deyken taze zencefil her yerde bulamazdım. Bulduğumda da küçük bir gövde için 10TL'ye yakın bir  ücret öderdim. Burada ise yarım kilosu 1RMB yani yaklaşık 30 kuruş. Tanrı-Allah gibi bir inançları olmamasına rağmen yaradılan her şeyin bir şifa verdiğine inanıp hiçbir şeyi ziyan etmiyorlar. Biz burada neler yiyoruz konusuna gelince :) bezelye, nohut, kuru-taze fasulye, et yemekleri, her türlü sebze yemekleri, deniz ürünleri. Bunların hepsini Geleneksel Türk Mutfağı tarzımızda hazırlayıp yiyoruz. Pasta, börek yapıyoruz. Yani burada her şey var gerisi sadece yemeği yapacak olanın meziyetine kalmış. Biz yemiyoruz evette etraftada da pek böcek yiyenini görmedim.Sanırım gelir seviyesi çok düşük bölgelerde geçerli. Ama yengeç yemeyi çok sevdiklerini ekleyebilirim.

Bana ilginç gelen bazı bilgileri de paylaşmak istiyorum sizinle. Daha önce sayıların ifade ettiği uğur ve uğursuzluklardan bahsetmiştik. Bu inanç Çin mutfağında da yerini almış durumda. Her ülkede olduğu gibi Çin'de de misafirler yemeğe davet edilirken bölgelere göre, gelenekleri de değişiyor. Örneğin Beijing (Pekin) bölgesinde masada sekiz tabak soğuk yemek ve 8 kase sıcak yemek bulunmalıdır. Hatırlarsanız 8 'uğur, bereket, bolluk' manasını taşıyordu. Kuzey Çin'de bulunan Heilongjiang bölgesinde ise konukları ağırlamak için çift sayılı yemekler verilmeli, yani her yemek çift sayılı olmalıdır. Ayrıca bazı yerlerde yemekte mutlaka balık da bulunmalıdır. Balık, yemeğe gittiğiniz aile tarafından size sunuluyorsa ailenin zengin olduğunu gösterir ve 'fazlası var' manası taşır

Bizim kültürümüzde olduğu gibi özel düzenlenen yemekleri de mevcut. Örneğin kız isteme yemeği, kız veya delikanlıyı görme yemeği, tanışma yemeği, nişan yemeği, düğün yemeği ve yeni evli kızın anne-babayı ziyaret yemeği (Bizim kültürümüzde Geze diye bilinen yemek) gibi yemekler vardır. Ama  aralarında en görkemlis olan yemek düğün yemeğidir. Kuzey Çin'de yer alan Shanxi eyaletinde düğünde verilen yemeklerin her birinin anlamı da farklıdır. Misafirlere ilk olarak kırmızı et sunulur. Yani 'kırmızı' ile 'tüm ailenin mutluluklarla dolu' olduğu anlamı misafirlere hissettirilir. İkinci yemek, 'mutlu aile'dir; bu tüm ailenin neşe içinde bir araya gelme ve mutluluklardan yararlanmasını ifade eder. Üçüncü yemek ise Babaofan’dır. Bizim aşuremize benzeyen, yapışkan pirinç, Çin hurması, zambak, kuru meyveler ve nilüfer tohumları gibi sekiz malzemeden yapılır. Bu yemeğin anlamı, birbirini severek evlenenlerin sonuna kadar beraber yaşamalarıdır.



  
Blogger tarafından desteklenmektedir.

© 2011 Doğu incisi, AllRightsReserved.

Designed by ScreenWritersArena