26 Kasım 2012

Doğal ruj yapımı

İstediğim şeftali ruju uzun zamandır bulamıyordum. Allığımın renginde bir rujdu aradığım. Çünkü çok açık renkler benim tenimde komik dururken koyu renkler de çok dikkat çekiyor. Dolayısıyla doğal rengi yakalamak biraz zor oluyor. Evde pek kullanmadığımı fark ettiğim 3 tane renksiz lip balm aklıma geldi. Dedim ki bundan ruj olur :) Hadi beraber yapalım..
İlk olarak gerekli malzemeler:


İstediğiniz renkte bir far veya allık, bir adet lip balm ve karıştırmak için yardımcı olacak bir spatula veya onun yerine geçebilecek kaşık vs gibi bir nesne. Öncelikle belirtmeliyim ki bu sadece elimizde var olan malzemeleri değerlendirmek için bir öneri. Eğer doğal ve daha da sağlıklı bir  yöntem tercih etmek istiyorum derseniz lip balm yerine biraz bal mumu, gliserin ve buğday yağı kullanmanızı öneririm. Bir de benim lip balm kutum kapaklıydı siz şu çevirmeli Nivea gibi markaların boşalan kutularını yada dolu olanlarını kullanabilirsiniz.

Öncelikle yapmanız gereken lip balmı oda ısısında bıraktıktan sonra kolay karıştırabilir hale gelmesini sağlamak. Bal mumu kullanacaklar benmari usulü ile bal mumunu eritmeliler. Daha sonra içerisine koyacağımız renk katan allık ya da farın tozunu ilave ediyoruz. Bu işlem sırasında her yer toz içinde kalıyor onun için altına bir şey koymanızı öneririm. Ve farı da azar azar ilave etmenizi önerebilirim. İstediğiniz renge ulaşana kadar kontrol etmek daha kolay olacaktır. Karıştırma işlemi tamamlandıktan sonra boş kabınıza yeni rujunuzu yerleştirebilirsiniz. Bal mumu ile yapacak olanlar gliserin ve buğday yağını karıştırma esnasında unutmamalı. Ve bir gece buza dolabında bekletin. Yeni doğal rujunuz hazır :) Güle güle kullanın.Blogger tarafından desteklenmektedir.

© 2011 Doğu incisi, AllRightsReserved.

Designed by ScreenWritersArena