21 Aralık 2012

'Anne popom üşüyor!'Çin'in Avrupa'ya yabancı kültürü beni her geçen gün  şaşırtmaya devam ediyor. Aslında bu yazıda bahsedeceğim konu ilk geldiğimden bu yana aklımda ancak bunu yazabilecek kadar yeterli ve doğru bilgiye sahip değildim. Bugün öğrendiklerimi de ilginç fotoğraflarla sizinle paylaşmak istedim. Bugün dünyanın sayılı metropolleri arasında gösterilen Şangay'da çocuklar için çocuk bezi kullanmak yerine 'kaidangku' tam kelime anlamıyla -kasığı açık pantolon- kullanılıyor. Yaz - kış ayrımı yapmadan çocuklarının pantolonlarının araları açık ve tuvaletleri geldiğinde istedikleri yerde oturup ihtiyaçlarını gideriyorlar.

Bunun en önemli sebeplerinin başında bebek bezinin Çin'de çok pahalı olması. 
Öncelikli olarak bu sebeple çocukların altı bez ile bağlanmıyor ve soğuk havalarda bile bacaklarının arası açık pantolonlarla gezdiriliyor. Tuvaleti geldiğinde ise onu gezdirmeye çıkaran büyüğü bunu fark ederse hemen çöp kutularına tutuyor. Fark etmediyse de çocuk olduğu yerde kendi başına tuvaletini yapıyor. Diğer bir neden ise annelerin çocuklarına tuvalet eğitimi verecek vakitlerinin bulunmaması. Çin'de genellikle genç nüfus çalışıyor. Çocukları için de çok fazla ilgilenebilecekleri zamanları olmuyor. Hazır bebek bezleri de pahalı olduğundan bu kaidangku dedikleri pantolonları tercih ediyorlar. 
Orta gelirli ailelerin artmaya başlaması ise yavaş yavaş hazır bebek bezlerine geçiş başlamış durumda. Özellikle de bilinçli olan aileler çocuklarının daha hijyenik koşullarda büyümesi amacıyla bebek bezlerini tercih ediyorlar. Ancak bunun kültürel bir miras olduğunu belirten ve bu sebeple de bebek bezlerine karşı çıkan aileler de yok değil. Pekin'de Yeni Anne Teslim Sonrası Bakım Merkezi'nde, yeni annelere maliyeti ne olursa olsun bebek bezi kullanmaları gerektiğini tavsiye ediyor. Yine de Pekin ve Şangay sokaklarında en lüks semtlerde bile çocukları popoları açık ve soğuktan kızarmış şekilde görebilmeniz mümkün.Çin'de bazı yerli bebek bezi üreten firmalar yaygın olarak dağıtımlar da yapıyor. Şimdiler de artmaya başlayan kullanım  2000'li yılların başında o kadar azmış ki bebek bezi şirketleri bezlerin nasıl kullanılacağına dair bilgi vermek amacıyla ücretsiz danışma hatları kurmuş. Açıkçası kültür ve ahlak konusundaki farklılıkları düşünmeden değerlendirecek olursak kış ayları dışında belki kullanılabilir bir eşya olabilir bu 'kaidangku'. Ama gel gelelim kış aylarında çocukların yüzlerini, ellerini soğuktan etkilenmesin diye sarıp sarmalarken belki de en çok etkilenecek bölgelerini soğukta bırakmak ne kadar doğru ben işin içinden çıkamadım. Hele ki bu aralar sıfır dereceye kadar inen soğukta çocukların ayazdan kızarmış popolarını gördükçe içim sızlamıyor değil. Ve bir kez daha Doğu ve Batı arasındaki kültür farkına dalıp gidiyor, uçurumun ne kadar da yavaş kapanmaya çalıştığını görmezden gelmeye çalışıyorum.

Blogger tarafından desteklenmektedir.

© 2011 Doğu incisi, AllRightsReserved.

Designed by ScreenWritersArena