17 Aralık 2012

Bu havai fişekler de neyin nesi?

Geceleri şöleni andıran havai fişek gösterileri
Şangay'a gelmeden önce eşimin beni uyardığı ilk konular arasında günün ve gecenin her saati aniden patlayan havai fişekler oldu. Gece patlamalarının yanı sıra gündüzleri de hava fişeğin her türlüsünün, her yerde patlatıldığına tanıklık etmek mümkün. Havai fişek burada sadece bir ışık şöleni olarak algılanmıyor. İlk olarak Çinlilerin 6. yüzyılda, potasyum nitrat karışımı olan barutla savaş roketleri ve patlayıcılar yapmışlardı. Bunları havai fişeklerin geçmişi olarak düşünmek mümkün. Savaş aracı olarak kullanılan bu eğlenceli ve renkli ışıklar şimdiler de eğlenceli zamanların dışında etrafta başı boş dolanan  kötü ruhları uzaklaştırmak amacı ile kullanılıyor. Bunun için de her sokakta, bahçede patlayan havai fişeklere rastlamanız mümkün.


Başlarda alışık olmadığımdan aniden ve yakınlarda olan patlamalarda dikkatim oldukça dağılıyordu ve kendi kendime söylenip duruyordum. Şimdilerde alıştım diyebilirim. Ama Pazar sabahları saat 08:00'de başlayan patlamalar hala can sıkıcı olabiliyor. Bazen havai fişeklerden nefret bile edebilmeniz mümkün diyebilirim. Gece olduğunda keyifli ve sanatsal olabiliyor ama gündüzleri pek çekilmiyor açıkçası. Tabi 4 ayın sonunda artık günün bir parçası haline geldiğinden ne rahatsızlık kalıyor ne de endişe. Ama hala aniden gelen yüksek sesli patlamalarda küçük kızgınlıklar yaşatıyor.


Geçtiğimiz günlerde tam sitenin içinde hatta camın önünde bir patlama olduğunu fark edince cama doğru yürüdüm ve bakmak istedim. Bu kadar mekanlara yakın atılıyor olmalarını da doğru bulmadığımdan bir yanda söylenmeye devam ediyordum. Aşağıya doğru baktığımda bir kalp şeklinde hava fişeklerin dizildiğini gördüm. 
Daha sonra elinde bir demek çiçekle damat ve birkaç arkadaşı yürümeye başladı. Gelin alma merasimiydi bu. Kalbin etrafına yaklaştılar ve havai fişekler patlamaya başladı. Patlamalar bittikten sonra içeriye girdiler ve gelini alıp çıktılar. Yine kalbin etrafındaki havai fişekler patladı ve damat gelini götürdü. Bizdeki gelin alma merasimini andırdı bana izlediklerim, havai fişek dışında... Sanırım evliliklerini kötü ruhlardan  koruduklarına inanıyorlardı . Biraz yüksekten çektiğim için ve havai fişeklerin dumanları sebebiyle merasim fotoğrafları çok iyi değil umarım daha iyilerine denk gelir ve eklerim :)   

Damat elinde çiçekle gelini almaya geliyor.
Havai fişekler patlıyor.
Ve merasimden arda kalanlar...
Blogger tarafından desteklenmektedir.

© 2011 Doğu incisi, AllRightsReserved.

Designed by ScreenWritersArena