24 Aralık 2012

ÇİN ağacı seviyor!

Halatlarla desteklenen şanslı gövdeler
Müdehalelerimiz sebebiyle dünya genelinde zarar gören doğanın yeşil yapısının azaldığını hepimiz biliyoruz. Ülkemizde genellikle ormanlık alanlar kesilip biçilip yerine gökdelenler dikiliyor dünyadaki bir çok ülkede olduğu gibi. Sanırım Çin'de bu biraz daha farklı. Gökdelenler yok değil, ülkemizdekilerden çok daha yüksekleri var. Ama genellikle her gökdelen bölgesinde oluşturulmuş bir yeşil alan mevcut. Yeşil alan diyorum ama öyle küçük bir şey düşünmeyin içerisinde çok büyük yapay göller, oturma alanları, yürüyüş yolları ve ağaçlık alanlar  var. Ve genellikle günün her saatinde bu alanlarda spor yapan Çinlileri görmek mümkün. 

Besin ve ilaç desteği
Kulübe şeklinde yapılan koruma alanı
Sabahın erken saatlerinde ki buna 06:00 diyebiliriz, genellikle yaşlılar spor yapıyor. Akşamları ise işten gelip yemeğini yiyen gençler genellikle spor yapmaya çıkıyorlar bu alanlarda. 
Özellikle parklardaki ağaçlar Çin için çok kıymetli. Öyle ki gövdeleri zayıf olan ağaçlara ilaç takviyeleri yapılıyor. Gövdelerini korumak için ve  kalınlaşmadan yukarıya uzayıp toprakta daha fazla ağaç dikme alanına sahip olunsun diye halatlarla sıkıca bağlanıyor. Böylelikle daha az alan bile olsa daha çok ağaç dikilip yeşillik arttırılıyor. Bunun dışında iklimin okyanusal iklim olmasına rağmen nemle birleşen soğuktan üşümesinler diye neredeyse her ağaca kulübe bile yapılıyor. Sera şeklinde de koruma alanları yapılan bölgeler var.


Burada ağaç ve yeşil çok önemli. Ve sanıyorum ki yapılan binadan daha çok yeşil alan yapılmaya da gayret ediliyor. Fotoğraflar için eşime teşekkürler, iş seyahati için gittiği Rizhao şehrinde çekmiş, ama uğradığı diğer şehirlerde de aynı şekildeymiş. Halatla sarılı gövdeler ise Şangay'dan. Duyarlılıkları gerçekten fazla insani geldi. Dünya'nın geleceği için teşekkür etmek istiyorum. Tebrikler. Sera şeklindeki koruma alanları
Blogger tarafından desteklenmektedir.

© 2011 Doğu incisi, AllRightsReserved.

Designed by ScreenWritersArena