13 Aralık 2012

BEYAZPERDE; ÇİN'de Hobbit yok!


Hobbit gösterimde..

Kitapseverlerin, sinemaseverlerin heyecanla ve sabırla bekledikleri sevilen Boxset Yüzüklerin Efendisi'nin öncesi niteliğinde olan   ve Peter Jackson'ın beyazperdeye uyarladığı Hobbit: Beklenmedik Yolculuk/ The Hobbit: An Unexpected Journey Dünya çapında birçok ülke de gösterime girmeye başladı. Şu sıralar Dallas dahil olmak üzere 23 salonda gösterimde olan filmin, maalesef gösterim listesinde Çin yok. Kitabın ardından uzun bir zamandır ben de herkes gibi beklemedeydim. Basındaki açıklamalarda yer verile ülkeler arasında ileriki tarihler de arasında da Çin yer almıyor. İnternet üzerinden takiplere devam ediyorum.

Uzun bir bekleyişin ardından filmin gösterime girme tarihi geldi. Daha önce gişedeki başarısı ve Fantastik film alanındaki beklentileri fazlasıyla karşılamış olması açısından Yüzüklerin Efendisi'ni hepimiz hatırlıyoruz. Sanıyorum ki hepimizin arşivi arasında en baş sıralarda yer alıyor. Ve ilk filminin üzerinden 10 yıl gibi uzun bir süre geçmesine rağmen ilk günkü heyecanıyla bugün bile izleyebiliyoruz. Yüzüklerin Efendisi'nin yeri benim için başkadır. Dershane yıllarında çok değer verdiğim ve hala yeri bende başka olan Felsefe Hocam Ayça
Hanım ile birlikte gitmiştik. O gün filmden sonraki yorumlarımız hala hatırımda. Aragorn'cuydu kendisi :) sanırım çoğumuzun olduğu gibi. Tabi itiraf etmek gerekirse ben o zamanlar Elf'çiydim :) Film hakkında Ayça Hocamın söylediklerinden, fazla etkilemiş olmasının yanı sıra şu cümle var aklımda 'Kitabı okurken hayal ettiğim güzellikler burada gördüklerimden çok daha güzeldi ama kötülükler, çirkinlikler tahminimden ve hayalimden daha da ürkütücü, korkutucu'. İyi insanların kalbinde, beyninde kötülük olmaz ondandır :) Ne zaman iyi, kötü sahne görsem filmi izlediğimde hep bu cümle gelir aklıma. Boşuna da değilmiş yıllar sonra tekrar buluşmaya vesile oldu.

Neyse Hobbit'e dönecek olursak, kitap burada olmadığından e-book olarak 2 günde bitirmiştim. Gözlerimin azıcık bozulur gibi olmasından da Hobbit'i sorumlu tutabiliriz. Filmde konu biraz da Bilbo Baggins aracılığı ile yüzüğün hikayesine dönüş gibi düşünebilirsiniz. Hikayede Bilbo huzurlu Hobbit toprakları The Shire'da yaşarken bir gün büyücü Gandalf aniden ortaya çıkar ve Bilbo kendisini efsanevi savaşçı Thorin tarafından yönetilen 13 cücelik maceracı bir grupta buluverir. Ejder Smaug’dan Erebor’un kayıp Cüce Krallığı’nı geri almak için çıktıkları bu yolculukta Goblinler, Orklar, öldürücü Warglar, Dev Örümcekler, Şekil Değiştirenler ve Büyücülerle dolu yollardan geçeceklerdir... Bu arada Bilbo Baggins'e hayat veren Martin Freeman'ı daha önce Sherlock dizisinde Sherlock Holmes'ın ev arkadaşı olarak görmüştük, gözümüzden de kaçmadı :) Aslında ben yabancı oyuncular konusunda iyi bir hafızaya sahip değilim. Ama eşim için aynı şeyi söyleyemem. zira bu konuda epey dikkatlidir kendisi :) Bana söylediğinde de epey şaşırmıştım. 
Buyurun detaylar..


Filmin künyesi:

Vizyon tarihi
14 Aralık 2012 (2 saat 50 dakika) 

Yönetmen:
Peter Jackson

Oyuncular:
Ian McKellen(Gandalf), Martin Freeman(Bilbo), Richard Armitage(Thorin), Ken Stott(Balin), Graham McTavish(Dwalin), William Kircher(Bifur / Tom Troll), James Nesbitt(Bofur), Stephen Hunter(Bombur), Dean O'Gorman(Fili), Aidan Turner(Kili), John Callen(Oin), Peter Hambleton(Gloin / William Troll), Jed Brophy(Nori), Mark Hadlow(Dori / Bert Troll), Adam Brown(Ori) , Ian Holm(Old Bilbo)

Tür:
Fantastik, Macera

Ülke:
ABD, Yeni Zelanda
Blogger tarafından desteklenmektedir.

© 2011 Doğu incisi, AllRightsReserved.

Designed by ScreenWritersArena