20 Aralık 2012

Tolga'nın kaleminden dökülen inciler: Çin'de saç kestirme çilesi!Yıllar önce ilk defa Çin'e geldiğimde neredeyse her köşe başında uzun üzerinde siyah beyaz kare veya çizgili yanar döner lambalar gördüğümde çok şaşırmıştım. Bir yandan neden ve niçin orada olduklarını merak ederken öte yandan önünde durdukları dükkanın kuaför olduğunu belirtmek için olduğunu fark etmem geç olmadı. 
Sanırım bu uygulama son zamanlarda ülkemizde de başladı. Özellikle kuaför diyorum çünkü Çin'de Türkiye'de olduğu gibi bay ve bayan olarak ayrı değil ve yıllardır berbere hiç rastlamadım.

Dışarıdan bakıldığında çok lüks görünen fakat çoğu yerde saç yıkamanın kesmekten daha pahalı olduğu  kuaförlerde bayanlar ve erkekler birlikte hizmet alıyor. Burada işler Türkiye'dekine göre oldukça değişik aslında. Tabii ben erkekler adına bilgi veriyorum. 
Saç kesimi ve yıkama ayrı fiyatlandırılıyor. Ama saç yıkamanın da kendi içinde farklı fiyatlandırıldığını da unutmamak gerek. Her fiyata göre ayrı kalitede şampuan kullanılmakta ve genelde en pahalı fiyatın içinde saç yıkama sırasında başa yapılan masaj ücreti de yer almakta. Fotoğraflarda da görebileceğiniz gibi saç yıkama ülkemizde olduğu gibi berber koltuğunda değil ayrı bir bölümde yapılıyor. Daha gerçekçi bir ifadeyle saç şampuanlama daha doğru bir tanım olacaktır. Çünkü oturduğunuz yerde ne bir lavabo ne de musluk görebilirsiniz. Hatta elinde bir şişe su ve şampuanla gelen bayanı görünce de şaşırabilirsiniz. Saç yıkama (şampuanlama) işleminden sonra başka bir yere gidip güzelce başınızı yıkıyorlar. Daha sonra ise işin en can sıkıcı ve gerilimli noktasına varmış oluyorsunuz. Saç kesimi!


Saç kesimi sırasında derdinizi anlatmanız biraz uzun sürebilir ve muhtemelen anlatamazsınız. Siz ne derseniz deyin istediğiniz gibi olmaz, yarısı bile olsa kafidir. Ben genellikle nasıl keselim sorusuna 'Kafana göre kes'  diyorum ve kendimi biraz olsun rahatlatıyorum. Dakikalarca nasıl keseceğini anlatıp yine kafasına göre keseceği için en baştan sinir krizine girmeye hiç gerek yok. Saç kesimi bittikten sonra ise ilginçtir ki saç yıkama faslı yok. Eğer isterseniz tekrar ödeme yapıp yıkatabilirsiniz.


Son bir tavsiye, Çinli kuaförler ne kadar becerikli olsa da -ki öyleler- saç yapımız ve tarzımız uygun olmadığı için mecbur olmadıkça Çin'de saçlarınızı kestirmeseniz iyi olur. =))
Hepinize iyi günler ve bol saçlı hayatlar dilerim...

Tolga Mert
Blogger tarafından desteklenmektedir.

© 2011 Doğu incisi, AllRightsReserved.

Designed by ScreenWritersArena