25 Aralık 2012

Ejderha'nın meyvesi mi olur?

Dragon Meyvesi - Red Pitaya

Uzak Doğu'da oldukça ilgi gören bu değişik meyvenin adı Dragon meyvesi, Pitaya veya Pitahaya olarak bilinir. Aslında Hylocereus sınıfından bir kaktüs meyvesi türüdür. Meksika, Orta ve Güney Amerika kökenli olmasına rağmen günümüzde Malezya, Vietnam ve Tayvan’da ticari olarak üretilir. Bu meyve Çin'de çok fazla tüketiliyor. 


Aslında Hylocereus ailesinden olan ağaçlar, sadece geceleri, çok büyük ve beyaz, kokulu çiçek açtığından ayçiçeği ve gecelerin kraliçesi gibi isimlerle de anılırlar. Pitaya'nın tatlı , krema tadında, sıra dışı denilebilecek bir aroması var. En büyüğü 1 kg kadar olabiliyor. Yalnız erken koparılan bir meyve ise henüz  olgunlaşmadığından benim gibi tadından hoşlanmayabilirsiniz. Ama olgun olanlarında gerçekten hoş bir aroma var. Pitaya'nın genellikle dışı tatlı bir pembe, fuşya da diyebiliriz. İçi ise kivinin beyazı gibi diyebiliriz. Beyaz üzerine siyah küçük çekirdekleri var. İçi de dışı gibi fuşya olanlarla birlikte sarısı da var bu meyvenin. Ben içi beyaz olanı henüz denedim. Açıkçası aylar önce ilk geldiğimizde sert olanlardan seçip almıştım markette ama tadı berbattı ve çöpe atmıştım. Benim  için kötü bir deneyimdi. Geçtiğimiz akşam misafirliğe gelen Sevgili Yasin arkadaşımız getirmiş. Göze alıp tekrar denedim. Ve aslında lezzetli olduğunu fark ettim. Yani meyvenin seçimi de oldukça önemli bunu da göz ardı etmemek gerek. İçi de fuşya olanların daha lezzetli olduğu söyleniyor. Yakında onu da deneyeceğim.

Arka planda içi de fuşya rengi olan Dragon meyvesi.
Solda sarı Dragon meyvesi.
Sağ köşedeki de yumuşak meyvenin ezilip krema,
süt tarzı sıvılarla birleştirilip yapılan değişik bir içecek şekli.
Yani bu meyve dekoratif olarak da kullanılıyor.
Biraz araştırdıktan sonra meyve şeklinde yenmesinin yanı sıra meyve suyu  ve şarap şeklinde de tüketildiğini öğrendim. düşük kalorili bir meyve olduğu için Çİn'de kadınlar bunu çokça tüketiyor. Çiçekleri de çay olarak içilebiliyor. Pitaya, Güçlü bir antioksidandır ve zengin ve çözülebilir lif içerir. Bol miktarda C vitamini barındırır. Vücudun metabolizması için de faydalı bir  protein bileşimidir. Çocukları parklara, oyun bahçelerine çıkaran büyükler ellerinde bu meyve ve kaşıkla çocukların peşinden koştururken görmek mümkün. Çünkü küçük çocukların dişlerinin ve kemiklerinin gelişimine destek olarak kalsiyum, fosfor ve potasyum içerir. Bir multivitamin olarak bilinen bu meyve iştahsızlık sorunu yaşayanlar için de ideal  bir destektir. İçerdiği B3 vitamini ile kötü kolesterol düzeyini düşürür ve cildi nemlendirerek düzgünleştirir. Cildin diri görünmesini sağlar.

Dalında Dragon meyveleri
Pitaya üretmek isteyenelere;

Pitahaya üretiminin genellikle kolay olduğu söylenir. Kumlu bir ortama dikilen çekirdekler yeterli nem ve su ile desteklendiğinde birkaç hafta gibi bir sürede çimlenmeye başlar. Çimlendirmeyi kolaylaştırmak için çimlendirme kabının üzeri uygun bir örtü ile örtülürse nem ve ısı korunmalıdır. Çelikleme ile de çoğaltılabilen Pitayanın onlarca kültür türü bulunmaktadır. Aslında evlerde de büyük boy saksılarda rahatlıkla yetiştirilebilecek bir bitkidir. Ancak meyveleri büyük olduğundan tek başına ayakta durması zordur ve bir değnek ile desteklenmelidir. 
Dragon meyve bahçesi
Pitaya kuru tropikal , yarı tropikal ve ortalama yağış alan her bölgeye uyum sağlar. Pitaya ağacı çiçek açtıktan yaklaşık 30-50 gün sonra meyvesini toplayabilirsiniz. Bazen yılda 5-6 kez  ürün almak mümkün olabilir. Bitki hastalıklarına karşı dirençli bir ağaç olan Pitayayı organik gübrelerle desteklemelisiniz.

Çimlendirilmiş Dragon

Bu da Dragon meyvesi manikürü :)

Blogger tarafından desteklenmektedir.

© 2011 Doğu incisi, AllRightsReserved.

Designed by ScreenWritersArena