03 Aralık 2012

Göz altı ve çevresi için doğal bakım

30'lu yaşlara yaklaşırken hepimizin aynada gözü takılmaya başlar göz çevresindeki ince çizgilere. Eğer kaliteli bir ürünle de destek olmazsak daha da artacağını biliriz hepimiz. Ama açıkçası ne kadar pahalı da olsa bir sürü paralar da versek  biliyoruz ki hiçbir kozmetik ürünü masum değil. Ve ben bu ürünleri kullanmıyorum. Ama bu göz çevremde kırışıklar olmadığı ya da boş verdiğim anlamına gelmiyor tabii ki :) Evet daha doğal bir yönetimim var ve sizinle onu paylaşacağım.


 İlk olarak gerekli olan malzemeleri sıralamak istiyorum.
 Doğal buğday yağı
 Doğal jojobo Yağı
 Doğal avakado yağı
 Doğal mavi anemon çiçeği yağı
Doğal emu (devekuşu olarak da geçer) 
ve E-vitamini kapsülleri
Bu dört yağın hepsini aynı anda karıştırabileceğiniz gibi ikili kombinasyon şeklinde de kullanabilirsiniz. Buğday yağı biliyorsunuz ki zengin vitamin içerikleri ile her cilt tipi için en uygun yağdır. Bunun içerisine diğer yağlardan ekleyebilirsiniz.

Oran  olarak örneğin;
10 damla buğday yağına;
5 damla avakado, 
5 damla jojobo yağı, 
5 damla emu yağı 
ve 2 kapsül E-vitamini ekleyebilirsiniz. 

Ancak mavi anemon çiçeği yağını 1 ya da 2 damla eklemenizi tavsiye ederim çünkü çok etkili bir yağ ve fazlası alerji yapabiliyor. Mesela ben göz çevresine değil de yüz için aynı ürünlerle karışım yapıp içerisine  mavi anemon çiçeği yağı  ekliyorum. Fakat eğer kullanabiliyorsanız alerji yapmıyorsa  mutlaka göz çevresi için hazırladığınız karışıma da eklemenizi  tavsiye ederim. Biraz araştırırsanız kozmetik ürünlerinde kullanıldığı sonucuna varabilirsiniz. Ben şuan  sadece iki ürünü kullanabiliyorum. Çünkü buraya gelirken almadığım için ürünlerim sınırlı. Karışımları biten krem kutularına koyabileceğiniz gibi Watsons'ta bu iş için satılan sevimli şişe ve kutulardan da alıp koyabilirsiniz. Birde küçük bir detay; ayda bir ya da sık sık makyaj yapanlar için 15 günde bir, bir tane E-vitamini kapsülünü iğne yardımı ile delerek yatmadan önce yüzünüzü tamamen temizledikten sonra sürmenizi öneririm. Düzenli kullandığımda ben çok faydasını görüyorum. E-vitaminini çok yorgun zamanlarımda içerek de içeriden takviye yapıyorum.Yorgunluğa iyi geliyor. Bir de elleriniz için de kullanabilirsiniz. Bir çok kozmetikçi yaşlanma ve kırışık karşıtı ürünleri satarken içerisinde E vitamini olduğunu söyler. Siz bu yolla doğal E vitaminine direk olarak ulaşmış olacaksınız. Evikap'ın fiyatı en son 7,5TL idi, eczanelerde reçetesiz olarak satın alabileceğiniz bir üründür.


Yağları ise aktarlarda bulabilmeniz mümkün, ancak mavi anemon çiçeği ile ilgili bir detay vermek istiyorum. Bir mavi anemon yağı var bir de çiçeğinin yağı. Alırken dikkat edin aynı şeyler değiller. Zaten fiyatları da farklı aslında. Mavi anemon  5TL'ydi en son  mavi anemon çiçeği yağı ise 13TL idi. Ben genelde Shiffa Home ürünleri kullanıyorum. Edirne 'de olanlar için Saraçlar Caddesi tarafından Balıkpazarı Caddesi'ne girerken soldaki sokak başında bulunan aktarı önerebilirim. Mavi anemon çiçeği yağını bulmak kolay olmuyor geldiğinde de bir iki  tane geliyor ve çabuk tükeniyor. Oraya gittiğimde sahibi hoşsohbet bir bayan vardı, ellerinde kalmamıştı getirmişti bana mavi anemon çiçeği yağını. Siz de tercih edebilirsiniz. Yararı olmayacak şekilde satışlar yapma gayretinde olan satıcılardan değiller kendileri. Dükkanın adını da bayanın adını da hatırlamıyorum. İstanbulda ise genellikle Kadıköy Boğa'daki aktarlardan alıyordum. Bu arada fiyatları gözünüzde büyütmeyin çok uzun süre kullanıyorsunuz yağları, en az 3 - 4 kadar gidiyor. Bugün bir yüz kremi almaya kalksanız ve ona ek olarak göz altı ve çevresi kremi eminim çok daha fazlasını vereceksiniz.

Memnun kalmanız dileğiyle doğal ürünlü günler diliyorum :)

Not: Bu doğal bakımla beni tanıştıran Doktorum ve canım arkadaşım Sıla'ya da teşekkür etmek istiyorum. Eksik olma :)

Blogger tarafından desteklenmektedir.

© 2011 Doğu incisi, AllRightsReserved.

Designed by ScreenWritersArena