06 Aralık 2012

Nüwa’nın İnsan Yaratışı
Daha önce mitoloji ile yakından ilgilenmişliğimiz vardır Canım Sinemimle... Ama hatırımda kalan kitaplar ve hikayeler arasında Çin'e dair hiç bir şey yok. Nedense Çin Mitolojisi'ni es geçmişiz ve ayıp etmişiz :) O zaman ilgilenmedik şimdi çıktı karşımıza. Tabi iki zaman arasında öğrenilenlerin algıları da epey farklı bunun da farkındayım. Muhtemelen benden sonra biraz da olsa bu konularla bağlantısı olduğuna eminim Sinem'in. En azından benim kadar uzak kalamamıştır ülkelerin geçmişine ve geleceğine :) Her gün bunu öğretip uzak kalmakta ne mümkün. Gelelim Çin Mitolojisi'ne. Ben de sizinle öğrenip paylaşıyorum, bilgilerin de güvenli olup yanıltıcı olmamasına dikkat ediyorum. Çin masallarına başlayacak olursak, Ejderha kuyruklu tanrıça Nüwa insanı yarattı ve bu çoğunluk nüfus ona minnettar :) Umarım benim gibi heyecanla okursunuz ve tabii sıkılmadan. Mitoloji yazılarımı da çocukluğuma ve Sinemime hediye ediyorum müsaadenizle :) hadi başlayalım...


Bir Nüwa biblosu
İnsanoğlunun, Eski Yunan efsanelerinde Prometheus, Musevilerin efsanelerinde de Yehova tarafından yaratıldığı söylenir. Çin masallarında ise insanı yaratan insan vücutlu ve ejderha kuyruklu tanrıça 'Nüwa' dır.
Anlatılanlara göre büyük kahraman Pangu’nun gökyüzünü ve yeryüzünü birbirinden ayırmasından sonra Nüwa gök ve yer arasında gezmeye başlamış.O zamanlarda yeryüzünde insanlar yokken dağlar ve nehirler oluşmuş, çeşitli hayvanlar da yaşamaya başlamış. 
Nüwa, konuşabileceği kimse olmadığından çok yalnızlık hissetmiş ve düşünmüş taşınmış ne yapıp edip hayvanlardan daha üstün olan bir canlı yaratmaya karar vermiş.

Nüwa, bir gün Sarı Nehir’den (Şuanda Şangay'ı ikiye bölen nehir) geçerken, kendisinin suya yansıyan görüntüsüne çok sevinmiş ve oturup nehir yatağındaki çamurla kendisine benzeyen şekilde insanlar yapmaya başlamış. Çok geçmeden Nüwa bir sürü insan heykeli yapmış. Ama Nüwa onlara kendisinde olduğu gibi kuyruk yapmak yerine, iki bacak yapmayı tercih etmiş. Ve  bu heykelleri yapmayı bitirdiğinde Nüwa,  nefes verdiğinde hepsi ayaklarıyla yürüyebilen, konuşabilen, akıllı canlılar haline gelmişler. Nüwa, onlara 'insan' adını vermiş. Doğada bulunan ve savaşmayı seven erkek unsurunu içeren 'Yang nefesi'ni alanlar erkek, doğada bulunan yumuşaklık unsurunu içeren 'Yin nefesi'ni alanlar da kadın olmuş.

İnsanların kalabalık olup yeryüzünü doldurmalarını isteyen Nüwa, daha kolay bir yol düşünmüş. Hasırdan yapılan kalın bir ipi nehir dibine koymuş ve ipin ucunun tamamen çamura batmasını beklemiş, ipi nehirden çıkarmış ve yeryüzüne salmış. İpten düşen çamur parçaları birer insan haline dönüşmüş ve Nüwa bu şekilde yeryüzünü insanlarla doldurmuş. Ve yarattığı 'insan'ların devamlılığını da düşünmüş Nüwa, bu ürekliliği sağlamak için bir erkek ve bir kadından oluşan çiftler yapıp ve nesillerini sürdürmelerini sağlamış. Ve böylece dünyaya gelmişiz hepimiz...


Hikayenin Çince'sini merak edenler için aşağıya yazıyorum. :) yazıyorum dediysem Çince kaynaktan alınmış şekli ile. Zira 4 ayda sadece günlük ihtiyaçlarımı karşılayabilecek kadar Çince öğrenebildim inşallah bir gün buraya Çince yazmak da kısmet olur.

Bir sonraki hikayede görüşmek dileğiyle :)Not: Shenzhen'da Fu Tian Bay Chow Merkez Akademisi'nde bir profesör tarafından 1986 yılında inşa edilmiş Sky Tanrıça yani mitolojik adı ile Nüwa (女娲 - NvWaBuTian) heykeli bulunmakta. Şimdi internetteki fotoğrafını ekliyorum umarım ziyaret ettiğim fotolarını da eklerim zamanı geldiğinde.

民间传说:中国神话中人类之母-女娲
作者: 紫悦

打印机版 正体
中国最古老的神话,以女娲为造人者,认为人是女娲的子孙。女娲这个名字,在先民的传说中出现最早;但有文字记载,则以《楚辞.天问》为首。其中有一问是“女娲有体,孰制匠之?”用白话来说就是:“女娲的身体是谁造出来的?”这是因为女娲是人间第一人,所以不免要这样问了。根据汉朝武梁祠的石刻画像,女娲的形象是人首蛇身。中国最古老的一本字典《说文》里,对女娲的注解为:古代的“神圣女,化育万物者也。”

《太平御览》引《风俗通义》中记载,女娲在造人之前,先于正月初一造出鸡;初二造出狗;初三造出羊;初四造出猪;初五造出牛;初六造出马;到了初七这一天,才仿照自己的样子,造出一个个小泥人。至于如何造呢?《太平御览》中也有以下一段话介绍:“俗说天地开辟,未有人民,女娲抟黄土制作人,剧务力不暇供,乃引绳以泥中,举以为人。”

据此,女娲造人的方法是这样的:她先用手捏黄土制作人,可这工作太麻烦也太吃力了,便搓一条长绳(也有传说是用一根长藤)投入烂泥中,拉甩起来,泥浆溅开,点点滴滴都化成了人。从此,女娲先前亲手捏制的人,就成了高级人,算是贵族;而甩绳溅出泥浆而造的人,是低级人,指平民百姓。

她最初造成的人,如玩具泥偶似的散列四周,没有生命,自然也不会有思想和行动。当然她不会满意这样的创造成果,于是,她面对这些泥人,运用她的无边法力与神通,轻吹一口仙气儿,为这些泥偶注入了灵魂,马上,他们就成了活蹦乱跳的“人”了!

可是这些人除了活动之外,欠缺智慧与对外界变化的承受能力;对感情的发泄不知节制;更没有对周遭事物完整的认识概念;同时也没有思想逻辑、归纳的思维内涵。而且极其容易死亡,女娲必须再造另一批加以补充,这工作既繁琐又永无止息。于是,女娲向天祈祷,据《风俗通义》说:“女娲祷祠神,祈为女媒,因置婚姻。”所以男女之间,以两性关系合婚、繁衍后代、诞生子女的婚姻制度由此而立。如此一来,造人的工作,就由人自己来承担,而不必女娲亲自动手了。

可是这样还不够,人还需要道德的规范、心法的约束以及丰富的文化内容等等,于是女娲又运用她的智慧制作了史上第一种乐器,笙簧。大约类似竹筒凿孔而吹奏的东西,当然和后世的截然不同。这样,人类有了音乐,可奏、可歌、可唱、可跳,感情有了适当的宣泄管道,渐渐知道适可而止。人类的历史、文化等多方面,就从音乐的制定渐次铺开……

从单纯、无知到复杂、丰富;从空白、简单到内涵、文明。人类开始为情而活,演绎出名、利、色、气,权、钱、争、战……,喜怒哀乐如影随形。中国史上,最原始的第一回战争是如此展开的:

据说有一个代表“水”的族团领袖,这巨无霸叫共工,因为权力冲突,和一个名叫祝融的人战斗,而他却是代表“火”的族团领袖。依照先民古老的传说,他俩都是天神下凡。这两族团大战的结果,代表水的共工输了。这位巨无霸因失败而羞愧难当,无地自容,于是,一头向顶天支地的不周山撞将上去!

这时,奇事发生了,共工不曾撞死,但那座顶天支地的不周山,却被他这个巨无霸撞崩、歪斜、坍塌了一角。这山本就是撑天大柱,一旦完全折断,整个天就坍下来了,这恐怖的大劫,肯定比人间所有的强烈地震加起来还要猛烈。半边天斜塌、压陷了地面,于是,山林起了火,洪水又从凹陷的大窟窿涌出来,和平的人间,出现了空前的巨难。

女娲看到自己所创造的人自相残杀,而陷在天崩地裂的水深火热之中,自然伤心难过。作为一个母亲是有责任要保护孩子的,当她看到自己的亲生子女遭遇劫难,于是着手来拯救。《淮南子 览冥训》有一段云:“往古之时,四极倾,九州裂……于是,女娲炼五色石以补苍天,断鳖足以立四极……积芦灰以止淫水。”

这段神话的内容是这样的:女娲在这场大劫中,先采拾一些五色斑烂的石头,把天坍下来的那个大窟窿,嵌补完整,但是补得不是完好如初,西北的天宇比较倾斜而低了一些,不过这也不碍事,天的漏洞反正是没了。接着,她杀了一只大乌龟,切了乌龟的 四只脚下来,作成四根顶天柱,将之安在天的四角,以防补好的天再坍下来。之后,她再燃烧芦草,用它的灰去填堵洪水,使地势低洼的地区增高。于是,一场上古发生的可怕灾祸,被人类之母消弭于无形。

这则女娲神话,是根据片段的史书记载而拼凑出的,既不完整也不可靠,但印证了一个东西方同时存在的惊人相似处!那就是:人是神造的!人是神的子民!因为西方人也传说上帝用他的肋骨造了亚当和夏娃啊,是吧。

还得出两个结论:一个是由史上第一场战争中,就知道“水火不容”的由来;另一个是,上古时期,人神共处,人和神区分不清,神随时会到人间来,人间的领袖们,就是神!于是:伏羲氏,教民佃渔畜牧、始画八卦、造书契;神农氏,始作耒耜,教民种植五~b,振兴农业。始作方书,以疗民疾。立市肆,以通财货;燧人氏,钻木取火,始教人熟食;有巢氏,架木为巢,首先开始教人建屋居住……等等,多了去了。那么由此而承袭来的五千年悠久的文化就是神传文化,那是无庸置疑的!

由此观之,人类的发展史,似乎不是我们历来认识的那么表面与浅薄,可能有更深层的内涵呢!这事儿急待有心人士的重新探讨与厘清,还我中华久远文明的真实。

Blogger tarafından desteklenmektedir.

© 2011 Doğu incisi, AllRightsReserved.

Designed by ScreenWritersArena