11 Aralık 2012

Şangay sokaklarında Uygurlu şişçiler

Şangay sokaklarında genellikle Uygurlulara ait olan şiş arabaları var. 4 ayın sonunda ben de gözümü kararttım ve yemeğe karar verdim. Meğer 4 aydır çok şey kaçırmışım. Çok güzel kuzu şiş yapıyorlar. Eğer yolunuz düşerse tavsiye ederim. Zaten yemek alternatifi çok olmadığından kolay bir tercih olacaktır size de.
 
Tüm sokak başları değil ama 3-4 sokaktan birinde onlara rastlamak mümkün. Türkçe konuştuğunuzda sizi anlıyorlar. Ama onların Türkçesi bizimkinden biraz farklı. Gittiğinizde genellikle 'Adaş' diye hitap ediyorlar. İlahi tarzı melodiler geliyor küçük tezgahlarından.


Biraz duman altı olmak kaçınılmaz ama değer mi buna -evet değer.


Çinliler bu şiş tezgahlarını çok seviyor ve sıklıkla ziyaret ediyorlar. Kuzu şiş gerçekten de lezzetliydi. Hemen yanlarında da pide tarzında ekmek yapan diğer Uygur arabası var. Onları kolaylıkla tanıyabilirsiniz, biraz bize benziyorlar ve arabalarında hilal işaretleri var. Bu da 'Helal', 'Müslüman' anlamına geliyor. Hijyen konusuna gelince :) açıkta askıdaki etler için bir sözüm yok tabi :)  sanırım pek bu konuya girmeden şans vermek daha iyi olur :)
 
Zaten ateşte pişiyorlar. Bir de belirtmek gerek ki Şangay sokakları pek tozlu ve pis sayılmaz. Ellerinde süpürge ve kürekle sürekli birileri temizlik yapıyor. 
Bir de Uygurlar dışında Çinli şişçiler var onları da başka bir yazı da değerlendiririz artık.
Yolu düşüp deneyenlere afiyet olsun :)Bizim yediklerimi açık etlerden değil de hazır şekilde kenarda bekletilenlerdendi.
Yani açıkta et yoktu bizim şişçimizde :)

Şişleri aynı yerde topluyorlar. Sanırım geri dönüşüm için geri gidiyor hepsi.

Uygurlu ekmekçi

Yazıda bahsettiğim hilal.
Blogger tarafından desteklenmektedir.

© 2011 Doğu incisi, AllRightsReserved.

Designed by ScreenWritersArena