10 Aralık 2012

Şangay'da metro ağı

Şangay gibi büyük bir şehir de ulaşım nasıl  bu kadar kolaylaştırılmış? Hem kalabalık hem de büyük bir şehir olmasına rağmen. Burada metro ağı inanılmaz gelişmiş durumda. Belki de raylı sistem demek daha doğru olur. Çünkü şehrin bir ucundan diğer ucuna rahatlıkla metro aracılığı ile seyahat edilebileceği gibi ülkenin bir ucundan diğer ucuna da raylı sistemle seyahat etmek oldukça kolay.

Epey hızlı olan sistem yeraltı metrosu ve hafif raylı sistemden oluşuyor. İlk olarak 1915 yılında çalışmaya başlamış. Şangay Çin'de Pekin ve Tianjin'in ardından raylı sisteme geçe üçüncü şehir. Şuan da sadece 11 hattı ve bir de 'Maglev' denilen hızlı treni ile hizmet veriyor. Toplamda 277 tane istasyonu var ve  439 kilometrelik uzunluğu ile dünyadaki en uzun 3. metro ağı konumunda olduğu söyleniyor. Verilen rakamlara göre günlük yolcu sayısı 5,568 milyon olarak hesaplanmış. Yolcu sayısında rekor 22 Ekim 2010'da 7,548 milyon ile kırılmıştır. Bilet fiyatları da mesafeye göre uygun sayılabilecek durumda.

11 ağı olan bu metro ağı için geliştirme çalışmaları halen devam etmekte. Kullanımı için de her istasyona koyulan yayın akışları ile sıradaki 1., 2. ve 3. metronun gelme saati saniyesine kadar yazmakta ve uygunluk göstermekte. Metro kullanımı Şangay'da oldukça yoğun olmasına rağmen kapasite açısından da fena sayılmaz. İş saatlerinde biraz kalabalık oluyor sadece ama yine de binebiliyorsunuz. Bu da sanırım sefer sayısını iyi ayarlamakla alakalı bir durum. Hele ki Türkiye'deki metro ağını düşünecek olursak tam bir hayal kırıklığı yaşamanız mümkün diyebilirim. Aşağıda metro ağının detayı ile ilgili bilgi var 'Maglev' ekli değil. Geliştirme çalışmalarının ise 2020'ye kadar devam edeceği bilgisi verilmekte.

Online olarak ben metroyu bu adresten yararlanarak kullanıyorum. Bazı telefonlar için uygulamaları da mevcut. Ya da direk tarayıcınızdan girerek kullanabiliyorsunuz. Ama en kolayı .jpg halini atıp, internetiniz olmadığında da kullanabilmek. Teknolojik olmayanlar için de havaalanında metro ağının haritası verilmekte. Metro demişken küçük bir detaya da değinmek istiyorum. Örneğin metro çok kalabalık ve siz ayakta kaldınız  o zaman eşinizin, sevgilinizin kucağına oturabilirsiniz. Gerçi çok kalabalık olmasına da gerek yok. Boş yer varken de otursanız kimse garipsemiyor. Denk gelirse fotoğrafını paylaşırım. Ne zaman birinin kucağına oturmuş başka birini görsem aklıma Türkiye'de yanında oturan sevgilisini öptüğü için dayak yiyen o çift gelir aklıma. Neresi Batı neresi Asya karar sizin.
                                                           
Şangay metro hattı 1
Fujin Road- Xinzhuang                                                        

Şangay metro hattı 2    
Songhong Road - Guanglan Road                                        

Şangay Metro hattı 3  
Kuzey Jiangyang Road - Şangay Güney Demiryolu İstasyonu

Şangay Metro hattı 4    
Ring hattı Yishan Road                                                        

Şangay Metro hattı 5  
Xinzhuang - Minhang Gelişim Bölgesi                                

Şangay Metro hattı 6  
Gangcheng Road - Lingyan Road (güney)                                

Şangay Metro hattı 7  
Şangay Üniversitesi - Huamu Road                                        

Şangay Metro hattı 8  
Shiguang Road - Havacılık ve Uzay Müzesi                        

Şangay Metro hattı 9    
Songjiang Yenişehir - Century Avenue                            

Şangay Metro hattı 10 
Hangzhong / Hongqiao Railway Station - Jiangwan City

Şangay Metro hattı 11
Jiading Kuzey - Jiangsu Road                Blogger tarafından desteklenmektedir.

© 2011 Doğu incisi, AllRightsReserved.

Designed by ScreenWritersArena