15 Ocak 2013

Size kek yaptım...


Evde ekmek, kek, poğaça, börek yapmayı sevenlerdenim ben de. Hazır vakitte varken değerlendiriyorum. Yine internette bloglarda dolanırken gözüme kek kalıpları ilişti. Açıkçası burada kek kalıbı açısından çeşit çok ama bana pahalı geldiğini söyleyebilirim. Biz keki borcamda yapıyoruz. Ancak benim sorunum aslında kalıp falan değil, kekin ta kendisi. 

'Olmuyor mu?' diyeceksiniz, kaçar mı benden oluyor elbette... İki kişi olunca çabuk bitiremiyoruz, dilimleyip getirsek hepsini yiyemiyoruz. Dilimler ne kadar üzerini örtseniz de kuruyor. Sonra İFC Mall var yabancılar için bir çok ürünün bulunduğu bir market var içerisinde City Super adı. Orada şu küçük çiçek gibi olan kek kalıplarına rastladım. Fakat bir tanesi TL fiyatı ile yaklaşık 40 TL'ydi. 
Tabiiki vermedim panik yapmayın :) Eve geldim dedim ki daha güzel fikrim var. Her zaman yaptığım kekimi biraz da renklendirmeye karar verdim bu defa. İçerisine 1 portakal rendesi, kırık çikolata parçaları, 1 yeşil limon(lime)  kabuğu rendesi, badem parçaları ve kabuklarını rendelediğim limonun yarısını da minik küpler şeklinde keserek kekin içerisine karıştırdım. Keki bu defa borcama değil de kağıt bardaklara koydum. klasik kağıt bardaklarını üçte biri dolacak şekilde hamuru koyduktan sonra üzerine yine çikolata parçaları ve ceviz parçaları koydum. Bu kısım önemli çünkü üzerine koyduğunuz bu malzemeler inanılmaz güzel oluyor. Bardakları fırına koydum ve 175 derecede tam 45 dakika pişirdim. 

Kağıt bardakların içi yağlı gibi olduğundan
çok kolay çıkarabiliyorsunuz.

Sonuç harikaydı denemelisiniz. Şu açıdan artık keki bardakta yapıyorum, bir tanesini açıp yiyorsunuz geri kalanı yaklaşık 1 hafta bozulmak bir yana taze kalıyor. Tabi bardakları mutlaka kapalı bir kap içerisinde tutuyorum ve yemek istediğimizde çıkarıyoruz. Mesela dışarı çıkarken çantama atıyorum, Starbucks'ta kahve ile kitap keyfine kekimi de katıyorum. 


Bunun dışında eşim ofise öğle yemeklerin için genellikle evden bir şeyler götürür. Onun için de bu şekilde kolaylık oldu. Kağıt kalıplar var bunun için kullanılan biliyorum ama bardakların kalınlıkları daha fazla olduğu için taşıma ve saklama anlamında kolaylık sağlıyor. Ben pek süslemeye vakit bulamadım. Mutlaka deneyin derim :)
Afiyet olsun.
Blogger tarafından desteklenmektedir.

© 2011 Doğu incisi, AllRightsReserved.

Designed by ScreenWritersArena