05 Ocak 2013

Sui Ren’in Ateşi BuluşuSui Ren
Antik Çin Hikayeleri'nde hayatta kalanlar şüphesiz ki bunu Sui Ren'e borçlu. Çünkü Sui Ren ateşi bulmuş ve insanlığı ısıtmayı başarıp yemek yapmalarını sağlamış. 


Antik çağda, insanlar henüz ateşten haberdar değildi. Gecenin karanlığında etrafta neler olup bittiğini görmediklerinden korkuyla bir birlerine sarılıp gün ışığını beklerlermiş. Geceleri uluyan hayvanların sesleri onları ürkütürken diğer yandan da üşürmüşler. Pişirmeden yedikleri her şey sık sık hastalanmalarına sebep olur, ömürlerinin de kısa olmasını sağlarmış. Ancak Çinlilerle ilgilenen bir gök tanrısı bu duruma seyirci kalamamış. İnsanların bu halini gördükçe içi acırmış. Ve bu tanrı insanlara ateşi sunmaya karar vermiş. Düşünmüş ve sağanak bir yağmurla yıldırım olarak ateşi yeryüzüne indirmiş. Ormanda yağmurla gelen bu yüksek sesten herkes bir yana kaçışmaya başlamış. Birazdan yağmur dinmiş ve bir araya toplanmaya başlamışlar. Hayret için de yanan ateşi izlemişler. Aralarından biri hayvanların seslerinin de kesildiğini fark etmiş ve parlayan bu şeyden hayvanların korktuğunu düşünmüş. Daha sonra ne olduğunu bilmediği bu parlak şeyin üzerine cesurca yürümeye başlamış. Yaklaştıkça da daha az üşüdüğünü ve yanında durdukça ısındığını anlamış. Etraftakilere ısınmaları için korkmadan gelmeleri için seslenmiş. Ve o sırada fark etmişler ki ateş içinde yanan bu hayvanlar çok lezzetli. Ateş sönmesin diye nöbet tutmaya başlamışlar ama nafile. Bir gün nöbetçi ateşin başında uyuyakalınca ateş de sönüvermiş. Ve insanlık yeniden karanlığa gömülmüş. Yine üşür olmuşlar.


Gökten olup bitenleri izleyen yufka yürekli tanrı ateşin faydalarını ilk anlayan bu gencin rüyasına girmiş ve O'na uzaklarda bir ülkede ateş olduğunu, gidip almasını söylemiş. Bu ülkenin adı 'Sui Ming'miş. Uyandığında rüyasını net bir şekilde hatırlıyor olan cesur yürekli genç, gidip onu almaya karar vermiş. 

Bin bir zorluk atlatıp Sui Ming'e varan genç vardığı yerde ateşi göremeyince büyük hayal kırıklığı yaşamış. Ve yorgunluktan bitap düştüğü anda 'Sui Mu' adlı bir ağacın dibine oturmuş, dinlenmeye başlamış. O sırada ağacın üzerine bir kaç kuş konmuş ve ağacı gagalamaya başlamışlar. Ağaçları dikkatle izleyen genç gagalarıyla her vuruşlarında ateş çıktığını far etmiş. Ve ağaçtan birkaç dal koparıp birbirine sürtmeye başlamış. Kıvılcımlar birden ateş oluvermiş. Genç buna çok sevinmiş ve heyecanla ülkesine geri dönmüş. Döner dönmez de ağaç dallarını birbirine sürterek ateş çıkarmayı öğretmiş ülkesindeki insanlara. Ve bütün bu insanlığı aydınlatan, ısıtan gence 'ateşi bulan kişi' anlamına gelen 'Sui Ren' adını vermişler. 

Blogger tarafından desteklenmektedir.

© 2011 Doğu incisi, AllRightsReserved.

Designed by ScreenWritersArena