08 Ocak 2013

Suyunuza aroma katın...


 Suyun hayatımızdaki yerini ve önemini bilmeyen yoktur sanıyorum. Uzmanlar gün içerisinde 4 litreye kadar su içebilirsiniz diyor. Ancak benim gibi su içmeyi sevmiyorsanız pek de sağlıklı yaşamak mümkün olmuyor. Ben su içmeyi pek sevmeyenlerdenim. Ama Çin'e geldikten sonra gün içerisinde içtiğim su miktarının arttığını fark ettim. Çünkü burada herkes sıcak su içiyor. Yaz aylarında bile bir restorana gitseniz içerisine taze nane yaprağı atılmış sıcak su veriyorlar. Aslında binlerce yıldır bir çok toplumun farkında olmadığı bir şey var. Su vücut için gerekli evet ama midenin en yakın dostu da
sıcak su.


Soğuk su midede daha fazla enerji kaybına neden oluyor ve midenin  işlevlerini devam ettirirken sıcak kalması gerekliliğini engelliyor. Dolayısıyla özellikle kış aylarında sıcak su içmek vücuda her anlamda iyi geliyor. Bunun dışında epey uzun zaman önce Diyetisyen Taylan Kümeli bir televizyon programına katılmıştı. Orada su içmeyi sevmeyenlere alternatif seçenekler sunmuştu. Kendisi de gün içerisinde mutlaka içtiği 4 litre sudan 2 litresini bu farklı seçeneklerle içiyormuş. 


Özellikle kış aylarında hiçbirimizin canının su içmek istemediğini düşünecek olursak alternatifler hoşunuza gidebilir. Ben genellikle taze sıcak suyun içine bir tane tarçın çubuğu, bir kaç dilim yeşil limon ve bir kaç tane taze nane yaprağı ekliyorum aroması çok güzel oluyor. Bir de sürahide hazırlamak isterseniz su istediğiniz sıcaklıkta kalmayabilir onun için kış aylarında bardak ile içmenizi tavsiye ederim. 
Ayrıca tarçın vücuda ısı ve enerji verdiği için ben kışları fazla tüketiyorum. Eğer enerji veya vücut ısısı düşüklüğü yaşıyorsanız su bardağınızın içinden tarçın çubuğunu eksik etmeyin. Ben bunun faydasını gördüm.


Bir de benim uyguladığımdan farklı olarak tercihinize göre elma veya portakal dilimleri, taze kekik dalları, taze zencefil dilimleri de eklenebilir. Bu tamamen sizin zevkinize bağlı. Ama özellikle sıcak oluşu ile vücut ısınızı dengede tutma açısından gerçekten büyük başarı elde edebilirsiniz. Benim gibi çok üşüyen ve suyu sevmeyen herkes, bu şekilde vücudunun ihtiyacı olan suyu karşılayabilir :) Bir de suyu bu şekilde aromalı içtiğimizde doğal detoks etkisi oluyor açıklaması yapmıştı Taylan Kümeli bilginize..


Afiyet olsun. 
Hepinize sağlıklı günler.Blogger tarafından desteklenmektedir.

© 2011 Doğu incisi, AllRightsReserved.

Designed by ScreenWritersArena