22 Şubat 2013

Adını bizden alan renk; TURKUAZ
Hepimiz mavinin tonlarını mavi kadar severiz sanıyorum ki. Ama bu mavi başka mavi. Açıkçası ismini de bizden aldığını yeni öğrendim ve hemen paylaşmaka istedim. Turkuaz kombinleri paylaşmadan önce acaba bu renklerin hepsi turkuaz mı diye bir kontrol edeyim dedim. Tabii ya ne sandınız her şeyi paylaşmadan önce küçük araştırma yapmadan olmaz. Size yanlış bilgi vermemek benim ilkelerimden :)
Bu seferki minik araştırma beni şaşırtmadı desem yalan olur. Çünkü Turkuaz rengi meğer ismini bizim Akdeniz sahillerimizden almış ve 'Türk Mavisi'nden türetilmiş. Değil mi ya nasıl da güzel olmuş. Zaten yıllardır turkuaz rengi bana ülkemin doğal güzellikteki denizlerinin rengini şelalalerini hatırlattı, meğer boşuna değilmiş. Hadi birlikte göz atalım neymiş bu turkuaz :) 


Öncelikle bilginin buradan olduğunu belirteyim. Ve gelelim Turkuaz yani Cam göbeği olarak da bilinen bu güzel rengin hikayesine... Turkuvaz, türkuvaz ya da turkuaz, yeşile çalan açık mavi renktir. Turkuaz kelimesi, Türkiye'nin Akdeniz sahillerinin renginden esinlenilerek türetilmiştir. Fransızca Türk kelimesinin söylenişinden türemiştir. Turkuaz ya da "Türk mavisi" , camgöbeği renginin hafifçe mavi tonudur. Rengin isminin turkuaz taşından (firuze) geldiği de söylenmektedir. Bütünsel tıp döneminde turkuaz renginin hastaları sakinleştirici etkisinden yararlanılmıştır; özellikle panik atak veya maniye eğilimli hastaların tedavisinde kullanılmıştır. Daha hafif derecede olmak üzere önemli psikiyatri hastaneleri de turkuaz ve maviyle yeşilin öteki tonlarını hastaları rahatlamak üzere duvarları bu renklere boyayarak kullanmaktadır. Osmanlı döneminde, İznik çinilerinin en gözde rengidir. Pek çok cami bu renkte üretilmiş çinilerle bezenmiştir. İngiliz argosunda Turkuaz deyimi Karayip sularına işaret eder, sığ oldukları için gün ışığında bu renge bürünür. Ayrıca bu renk Aralık ayını simgeler.
Bunlar da tonları... 

 Camgöbeği Tonları 
Alice mavisiDeniz mavisiAkuamarin rengiBebek mavisiBondi mavisiGök mavisiCamgöbeğiElektrik mavisiÇam yeşiliKızılgerdan yumurta mavisiTealTurkuazViridian
             


DOSTLUĞUN SİMGESİ; TURKUAZ
Turkuazdan bu kadar bahsetmişken taşından da bahsetmemek olmaz tabii. Turkuaz taşı diğer adı ile Firuze taşı halk arasında özellikle kadınların takı olarak sıkça kullandığı bir doğal bir taştır. Sağlık açısından da bir çok faydasının olduğu söylenen bu taşın dostluğun ve barışın da simgesi olduğunu belirtmek isterim. Sanırım Aralık ayını temsil ettiğinden bende çok severim bu rengi ve taşı. Geçtiğimiz günlerde kıymetli hocam Ayça'nın rüyalarını da süslediğini duyunca yazıma taşı da eklemek istedim. Ne işe yarar bu taş diyecek olursanız, bildiklerimi hemen paylaşayım. 

Kendisini taşıyan kişilerin güçlerinin artmasına yardımcı olur ve bilgelik özelliğinin artmasında etkilidir. Sadakat ve dostluğun sembolüdür. Kişilere dinginlik verir ve kaygıları yok eder. Kederli insanların sıkıntılarını gidermeye ya da bir olayın şokunda olup bu durumdan kurtulmak isteyenlere ihtiyacı olan huzur duygusunu, genç kalma hissi ve pozitif enerji verir, acıya dayanıklılığı arttırır. Kişileri kaygıdan uzak tutar. Geleceği görme yeteneği de verdiğinden pratik ve kolay kazanç için iş adamlarının tercih ettiği bir taştır. Bu nedenle para taşı olarak da bilinir. Orjinali ise oldukça pahalı olan bu taşın sahteleri de piyasa da oldukça fazladır. Bu yüzden almak istediğinizde güvenilir yerleri tercih edin ve ucuz oluşundan mutlaka şüphe duyun derim. bu taş Boğa, Yay ve Başak burcunu temsil eder. En kısa zaman da bir tane edinmeye karar verdim. eğer dilediğim gibi bulabilirsem sizinle de fotoğrafını paylaşacağım. 

Bunlar da giydiğinizde sizi rahatlatacak turkuaz  dekorasyon ve kombinler, 
hepinize huzurlu hafta sonları diliyorum :) 


Blogger tarafından desteklenmektedir.

© 2011 Doğu incisi, AllRightsReserved.

Designed by ScreenWritersArena