12 Şubat 2013

Büyük Çin'in büyük bayramı...Nihayet ikinci yeni yıl kutlamamızı da yaptık. Amma velakin bitmek bilmeyen havai fişek gösterileri görsel şölenlikten çıkıp baş ağrısına da dönmedi değil. İlk hava fişek gösterileri evimizin camının dibinde patlarken bu ışık şölenini sevinç içinde izledim.
Gelin görün ki gece boyu bitmek bilmeyince pencere dibindeki şölen, ertesi gün baş ağrısından kafamı bile kaldıramadım. Şangay şimdilerde epey sakin herkes memleketine gitti. 
Milliyet'in haberine göre de 220 milyon tren seferi ve 40 günlük yeni yıl seyahati sonunda demir yolu ile sadece ülke içinde 5.2 milyon kişi taşınması hedeflendi. Sadece 9 Şubat'a kadar 82 milyon 891 bin yolcu demir yolunu kullanarak seyahat etti.Geriye kalan uçak, özel araç ve otobüs kısmını siz düşünün artık. Yani bildiğiniz Çin'de dengeler değişti. Özellikle büyük kentler boşalırken, küçük kentler doldu. Şehir merkezlerinde bir çok dükkan kapalı, şehirde kalanlar da yiyecek içecek stoklarını yaptı. Tabii ki biz de :)
Ay takvimine göre eski yılın son günü olan 9 Şubat gecesi biz de eşimle dışarı çıktık. Nehrin kenarında gösteriler olur diye izlemek için. Metro seferleri sürüyordu ama yolcu sayısı epey azdı. Benim uğrak mekanlarımdan İnci Kule'nin de etrafı bomboştu. Alışveriş merkezinin kapıları açık olsa da içerisindeki dükkanlar   kapalıydı. Sadece hazır yemek, fast-food restoranları açıktı.
Sanırım biraz erken saatte çıkmış olacağız ki; nehrin kenarında bizim gibi dolanan irili ufaklı toplasak 50 kişilik grup yoktu belki de. Dönüşte dilek balonlarına rastladık. Bir kaç satıcının etrafına toplanmış Çinli ve yabancı gruplar balonların içindeki jelleri ateşleyip dilek dilediler. Oldukça renkli ve eğlenceli geçtiğini belirtmek isterim. Bu arada Murat'ta Çinlilerden oldukça ilgi gördü, fotoğraf falan çekmek istediler :) Renkli balon etkinliğinden sonra evimize  döndük ki; bizi havai fişek gösterileri ile karşıladılar bahçede :))


Şaka bir yana gece boyu sıraya giren aileler bir gelenek olarak  patlatma alanına alışveriş sepetleri içinde zorlukla getirdikleri büyüklükteki havai fişekleri patlattılar. Saat gece yarısını gösterdiğinde ise pencereden gerçekten de şölen denilebilecek kadar muhteşem bir hava fişek gösterisi izledik. Sabaha kadar irili ufaklı da olsa sürekli  devam etti bir yerlerde gösteriler hatta sabah yine camımızın dibindeki patlama sesleri ile uyandık. Burada insanların değişik inanışları var. Başlarda biraz yadırgasak da sonraları kendimizle karşılaştırıp saygı duymayı öğreniyoruz. Biz de bayramlar da kurban kesiyoruz örneğin. Onlar da bu havai fişeklerle tüm kötü ruhları ve kötülükleri kovup yeni bir yıla merhaba diyorlar.

video
Bahçemizden havai fişek manzarası :)

Öte yandan aslında Ay Takvimi'nin bu son günü bu halka baharın gelişini müjdelediği için ayrı bir anlam taşıyor.  Ay Takvimi'ne göre girilen yeni yıl tarımda ekimi ve toprağın uyanışını simgeler. Çünkü Kuzey yarım kürede bulunan Çin'de neredeyse topraklarının tamamında kışlar oldukça soğuk, sert, karla kaplı ve buzlu geçer. Bunun için de Ay Takvimi'ne göre yeni yıl aynı zaman da baharın gelişini müjdeleyen 'Bahar Bayramı'dır. Bahar da ekim, dikim ve bereket ayıdır. Tarımsal faaliyetleri yüksek bu toplum için baharın gelmesi de ayrı bir mutluluk taşır. 

Bayram boyunca yapılanlara bir göz atacak olursak; Birinci gece yani yılbaşı gecesi herkes aile büyüklerinin evinde toplanır birlikte sofralar kurulur yemekler yenir. Dışarıda mekanlar kapalıdır. Bu bayram bu kültürün en önemli zamanıdır. Bir tespite göre bir aile bir yıllık toplam harcamasının üçte birini tam da bu zamanda yapar. Aslında düşündüğümüzde bizim bayramlarımız gibi..Kurban parası biriktirilir, çocuklara yeni kıyafetler alınır. Burada da havai fişekler için oldukça yüksek meblağlar veriyorlar. 1000 RMB bile hava fişek için verilebilecek bir miktar. Evet bizde ki değeri 300 TL gibi bir rakam olsa da burada 1000 RMB Türkiye'de harcanan 1000 TL  gibi düşünebilirsiniz.

Yılbaşı gecesi yemeklerin yenmesinin yanı sıra çok sevdikleri kağıt oyunları oynanıyor ve çeşitli programların olduğu TV kanalları izleniyor. Bizim bayramlarımızı hatırlatmıyor değil. Yılın son gecesi olan bu  gecede hiç uyunmaz bu da oldukça eski bir gelenektir. Birbirlerine bayram ziyaretlerinde de bulunurlar bayramlık kıyafetleri ile, gelen konuklara şekerler sunulur ve bayram kutlama diyalogları geçer aralarında. Ve bizdeki gibi bu bayramlar küslerin barışması için eşsiz bir zamandır.

Bir de edindiğim birkaç önemli bilgi daha var. 
Bilgilerimin doğruluğunun teyidini genelde araştırarak kendime ispatlarım önce. Yine bunun için siteler arası gezinirken http://turkish.cri.cn sitesinden detaylı bilgilere ulaştım.

Çin'de 56 milliyetin ortak bayramı olarak kabul edilen bu bayramda Miaolar halkı Bahar Bayramını “Kejia yılı” olarak adlandırır. Hatta gelen yılın güzel geçmesini dilemek için de domuz ya da koyun kurban ederler. Ve bayram boyunca bahar şarkıları söylerler. Sanırım uzun ve zorlu kışın ardından söylenen bu bahar şarkıları bahara olan özlemi yeterince gösteriyor.Çin’in güneybatısındaki Sichuan eyaletinde yaşayan Qiang milliyeti Bahar Bayramı'nda koyun veya sığır eti keserek atalarını saygı ile anarlar. Ve bir de pirinç şarabı ile dolu bir şişenin etrafında toplanan aile bireyleri, aile büyüğünün başlaması ile soldan sağa sırayla ellerindeki bir metrelik çubukla bu şaraptan içerler. Çin’in güneybatısındaki Guizhou eyaletinde yaşayan Shui milliyetindeki çocuklarda bayramda kapı kapı dolaşıp şeker toplarlar. Bir çok yönü ile bizim bayramlarımıza benzettiğim bu bayramı çok sevdim.

Bayramın ikinci günü, evli olanlar  bayanın ailesini ziyaret ederler. Üçüncü günü ise hediyeleşme günüdür. 
dördüncü  günü dinlenme günü olarak genellikle evde geçirilir çünkü beşinci gün oldukça yoğun geçecektir. Çünkü beşinci günü Zenginlik Tanrısı dünyaya gelip insanlara servet dağıtacaktır. Eskiden Çinliler bayramın beşinci gününde Zenginlik Tanrısı'nı karşılamak için tören düzenlermiş. Ancak zamanla bu tören yerini bizim mantımıza benzer olan Çağımızda bu tür törenler artık tarihe karışmış durumdadırlar. 
Çünkü tanrı anlayışı,  Çin toplumunda oldukça zayıflamıştır. Bu törenin yerini Jiaozi yeme geleneği almıştır. Jiaozi de bizim mantımıza benzer bir hamurlu yemek çeşididir. Çok yakında tarifine Çin Mutfağı başlığı altında ulaşabilirsiniz.  Bu arada yazım hazır beklerken bayramın ikinci günü gazeteleri okurken sabahtan benim yazılarımda hep bahsettiğim Yuyuan Garden'da çeşitli etkinlikler olduğunu gördüm ve gittim. İyi de yapmışım. Her zaman gitmeyi çok sevdiğim ve tarihini size daha sonra anlatacağım bu tarihi mekanda harika bir sanat sergilendi. Hatta burada olanlar halen gidip görme şansına sahip. Yapay  göletin üzerine tasarlanan projeler müthişti. Siz de fotoğraflardan bakabilirsiniz en azından :)

YUYUAN GARDEN
Ülkede bu yıl her yerde ve her şeyde yılan figürü ve resmi görmek mümkün

PEPSI'nin bayram kutlama alanı

Baharın gelişini simgeleyen ağaçlar


Her zaman bu kadar  kalabalık olmuyor burası :)


Sanırım bereket  ve bolluk dileyerek para atıyorlar.


Bu da Türk kumpircimiz :) o da tatil de...  

Bu yıl en kıymetli ejderha yılını bitirip yılan yılına girdik.Yılan yılında doğanlar için şanslı geçmesi umulan bir yıl diyebiliriz. Daha önce Çin Astrolojisi ile ilgili yazımdan hangi yılda doğduğunuza bakarak Yılan burcu olup olmadığınızı öğrenebilirsiniz. Çok yakında Yılan Burcu'nu bu yıl neler bekliyor onu da paylaşacağım. 
Milliyet'ten aldığım birkaç fotoğrafı da ekliyorum, uçsuz bucaksız Çin'de bu dönemde bilet bulmanın zorluğunu ve yoğun seyahati güzel fotoğraflamışlar. 


*Demiryolu fotoğrafları www.milliyet.com.tr'den yayındaki ilk fotoğraf ise www.boston.com'dan alınmıştır.
Blogger tarafından desteklenmektedir.

© 2011 Doğu incisi, AllRightsReserved.

Designed by ScreenWritersArena