02 Şubat 2013

China Mobile faturasız hatlara bakiye nasıl yüklenir?İlk geldiğim günlerde telefona bakiye yükleme işi benim için en zor işlerdendi. Yükleme noktalarına gittiğimde kendi numarama yüklemek istediğimi bile anlatamazdım. Sağ olsun online sözlükler ama yine de ortada büyük bir sıkıntı var aslında, burada eğer bakiyeniz bitti ise karşıdan gelen aramaları da cevaplayamıyorsunuz. Ve arayan  kişiye de bakiyenizin bittiğini söylüyor. Dolayısıyla online sözlük kullanıyorsanız benim gibi bakiyesiz bir hiçsiniz :) Zamanla alışıyorsunuz elbet yeni gelenler varsa gözlerini korkutmayalım. 
Ola ki; benim gibi olur da telefondaki erkek sesinin İngilizcesinden bir şey anlayamıyorsanız ya da hiç İngilizce bilmiyorsanız diye size kolaylık sağlamak istedim. Aşağıdaki adımları izleyerek basit bir şekilde kendiniz yükleme yapabilirsiniz. 100 RMB'lik yükleme kartı dış görünüşü 
Bu yükleme kartlarının
 bir de bizdeki operatörlerin yükleme kartı gibi olanları da var.
Değişen bir şey yok,
onlarda da 18 haneli yükleme rakamları mevcut.

1) Herhangi bir China Mobile hattından 138001380000 aranır.
2) İngilizce menü için 2'ye basılır.
3) Hesaba para yükleme seçeneği olan  2'ye basılır.
4) a)Eğer aradığınız numaraya yükleyecekseniz 1'e basılır ve numara onayı beklenir. Sesli yanıt sistemi numaranızı söyledikten sonra okunan numara doğru ise onay için 1 e basılır ve 18 basamaklı yükleme numarası girilir.  İşlem tamamlanmış olur.
    b)Eğer farklı bir numaraya yükleyecekseniz ise 1'e basamadan önce yüklenecek olan numara girilir ve ardından sesli yanıt sistemi numara onayından sonra yine 18 haneli yükleme numarasını girebilirsiniz.
5) Aramayı sonlandırdıktan sonra yükleme onayı mesajı alınır.( Eğer mesaj gelmediyse bir sorun var demektir. Kısa bir süre bekledikten sonra aynı işlemleri tekrarlayın. Hala olmadıysa bakiye yükleme işlemi için yardım almanız gerekecektir. Bu yardımı bakiye kartını aldığınız yerden isteyebilirsiniz.)

İsterseniz bu cümleleri de bir kenara yazın olur da internetiniz olmaz benim gibi yarı yolda kalmayın. Yükleme yapmasalar da Çince'ye meraklı olanlar da vardır aramızda belki belli mi olur :)

Telefonu uzatıp;
Nǐ hǎo. Wǒ bù zhīdào. Nǐ néng bāng ma?
(Merhaba. Bilmiyorum. Bana yardım edebilir misiniz?)
diyebilirsiniz :) Kartı da uzattığınızda zaten anlayacaklardır. Farklı bir numara içinse de numarayı göstermeyi unutmayın :)

İşinize yarar mı bilmem belki söyleyemezsiniz ya da anlamazlar o zaman gösterebilesiniz diye,
Çincesi :) 你好。 我不知道。你能帮忙吗?

Anladığınızı sanıp Çince konuşmaya devam ediyorlar o zaman da benim en sık kullandığım cümle :)
Tīng bù dǒng.
(Anlamadım-anlamıyorum)
听不懂。

Meraklanmayın beden dili dünyanın her yerinde işliyor. Rahat davranın :)
Blogger tarafından desteklenmektedir.

© 2011 Doğu incisi, AllRightsReserved.

Designed by ScreenWritersArena