01 Şubat 2013

Çin Yeni Yılı'na hazırlıklar başladı


Hepimiz biliyoruz ki Çin'de Çin Takvimi var. Her ne kadar şuan günlük yaşamda tüm dünyanın kullandığı ortak takvim kullanılsa da yeni yıl, bayram gibi geleneksel etkinlikleri hala Çin Ay Takvimi'ne göre kutlanıyor. Çin Ay Takvimi'ne göre - daha önce paylaştığım - bu yıl yılan yılı. Ay takvimine göre bu yıl Çin Yeni Yılı 10 şubat 2013 – 11 şubat 2013. Açıkçası ben de ilk kez tanıklık edeceğim. 31 Aralık gecesi yeni yıla girişi havaifişek gösterileri ile kutlandı evet ama anlatılana göre Çin Yeni Yılı'nda sabaha kadar havaifişek gösterileri ve çeşitli gösteriler devam ediyormuş. Şuan alışveriş merkezleri noel baba vs. gibi  bizim genel olarak süslediğimiz süsler dışında geleneksel olarak süslenmiş durumda. Kırmızı ve altın renklerin hakim olduğu süslerde genellikle - daha sonra değineceğim - Çin Düğüm Sanatı kullanılıyor. 

Oriental Pearl Tower yanındaki IFC Mall'dan bir kare
Çin düğüm sanatı ile yapılan süsleme
Burada yeni yıla girmek bir yılın en büyük ve önemli olayı. Neredeyse Çinliler bir yıl boyunca bu tarihleri bekliyor diyebiliriz. Ve yeni yıl tatili burada 7 gün. 
Yaşadıkları şehrin dışında aileleri olanlar aylar öncesinden tren, uçak, otobüs biletlerini alıyorlar. Yani son günlerde bilet bulmak olanaksız hale geliyor. Aileler genellikle bir araya gelerek kutluyorlar yeni yılı. Şölen gibi kutlamalar yapılıyor. Büyükler çocuklara 'ang pow' yani küçük kırmızı para paketleri veriyor. 
Ailesinde kızı evli olanlar genelde yeni yıl gecesini yalnız geçirmek zorunda kalıyorlar. 
Çünkü aynı bizim dini bayramlarımızdaki gibi yeni yıla damadın ailesinin evinde giriyorlar. Şangay'ın genellikle boşaldığını, sessizleştiğini ve plazaların kapandığını söylediler. Yani hayat kısa bir süreliğine duracak gibi görünüyor. Şuan için ortalık sessiz. Her zamanki rutin havaifişek patlamaları devam ediyor. Tek değişiklik alışveriş merkezleri, apartman girişleri, plazalar gibi yerlerin kırmızı ve oldukça değişik süslerle süslenmiş olması. Açıkçası ben de merak içinde bekliyorum. 
Çeşitli gösteriler olduğu da söyleniyor. Elbette elimden geldiğince  fotoğraflarını  sizinle paylaşacağım. Şimdilik hazırlık fotoğraflarıyla idare edelim :)

Blogger tarafından desteklenmektedir.

© 2011 Doğu incisi, AllRightsReserved.

Designed by ScreenWritersArena