18 Şubat 2013

Jiao Zi ( Çin Mantısı)

Çin'de sokaklarda dükkan başlarında kuyruklar görürseniz ve orası şişçi değilse bilin ki şu meşhur Çin Mantısı Jiao Zi satan bir yer vardır. Jiao Zi aslında Çin için kutsal bir yemek bile sayılabilir. Çin yeni yılı ile ilgili yazımı okumuşsanız orada bahsetmiştim. Eski yılın son gecesi tüm evlerin sofralarını süsler Jiao Zi. Gerek kıyma gerekse sebze, içerisine istediğiniz her şeyi koyabilirsiniz. Yalnız bu güzel ve lezzetli yemek burada bambu kapların içinde sıcak buharın üzerinde pişiriliyor. Bunu yapma imkanımız yok ama bizim mantımızda olduğu gibi sıcak su da kaynatarak da aynı tada yakın bir lezzeti yakalamak mümkün. Bir de dilerseniz bunu yanında çeşitli soslarla da deneyebilirsiniz.
Afiyet olsun :)Jiao Zi ( Çin Mantısı)

Malzemeler
400 gram un
300 gram kıyma
1 kaşık tuz
bir demet taze soğan (kıyılmış)
2 çay kaşığı zencefil

Yapılışı
Unu alabildiği kadar su ile karıştırıp yumuşak kıvamlı bir hamur haline getirin. 30 dakika kadar dinlenmesi için  üzerini örterek bekleyin. Hamur dinlenirken içini hazırlamak için kıymaya 200 ml su ve biraz tuz ilave edip, karıştırın. Daha sonra doğranmış soğanlarla birlikte eğer rondonuz varsa biraz da tuz ekleyerek rondodan geçirin. Rondonuz yoksa soğanları çok küçük olarak kıymanız gerekecektir.
 İçi hazırladıktan sonra bu karışımı eşit 100 parçaya bölün.
Dinlenmiş hamuru da dört parçaya ayırıp uzun rulolar yapın ve her birini 25 parçaya bölün . 
Daha sonra her bir hamuru oklava ile yuvarlak şekilde açıp,  içlerine karışımı koyun ve uçlarından fotoğraftaki  gibi kapatın.


2 litre suyu geniş bir tencereye koyun ve kaynamasını bekleyin. Hamurların alabildiği kadarını kaynayan suya ilave edin ve hafifçe karıştırarak bir taşımlık kaynatın. Kaynayınca üzerine soğuk su koyup yine kaynatın ve bu işlemi 2 kez daha yapın ta ki hamurlar su yüzeyine çıkana kadar. Bu işlemleri kalan hamur için de uygulayın ve tamamı piştikten sonra servis yapın. 
Blogger tarafından desteklenmektedir.

© 2011 Doğu incisi, AllRightsReserved.

Designed by ScreenWritersArena