26 Şubat 2013

GÜZELLİK VE BAKIM ÖNERİLERİ; Kozmetik ürününüz güvenli mi?
Hepimizin güzellik zaafından makyaj malzemelerine olan tutkusu ortada. Ama önemli de bir konu var aslında, güzel olmaya çalışırken fark etmeden yaşlandığımızda toparlanamayacak bir çirkinlik yaratma. Açıkçası kıyafet, ayakkabı vs için belki ucuza kaçmak normal. Ama makyaj malzemeleri için kesinlikle böyle düşünmüyorum. Nivea'nın reklamıydı sanırım, gerçekten haklılar çünkü en değerli giysimiz cildimiz. Ucuz ürünlerle ileride düzeltilemeyecek hatalara yol açıyor olabiliriz. Ama bu demek değil ki bir ürün pahalı ise muhakkak güvenebilirsiniz. Pek nasıl mı anlayacağız?

Ben size nacizane kendi yöntemlerinden bahsetmek istiyorum. Öncelikle yüzüme kullandığım kremlere çok güvenmediğim için doğal bitkisel ve hayvansal yağları tercih ettiğimi daha önce gözaltı ve çevresi için bakım ile ilgili yazımda bahsetmiştim. Şimdi diyelim ki makyajınızı acil temizlemeniz gerek ve yanınızda makyaj temizleyiciniz yok ya da yorgun bir günün ardından çok üşeniyorsunuz, bu durumda mutlaka alkolsüz bir ıslak mendili tercih edin. Mesela şu yeni doğan bebeklerin popoları tahriş olmasın diye pamuklu ve sadece su ile ıslatılmış olanları tercih edebilirsiniz. Bunun dışında kalan zamanlarda eğer mutlaka bir kozmetik ürünü kullanacaksanız -ki kalıcı rimel kullandığımda daha çok tercih ettiğim- Neutrogena'nın effective & centle removes even waterproof mascara ürününü öneririm. Ben uzun zamandır kullanıyorum. Ama sürekli değil. Genellikle çıkmayan rimel sürdüğüm zamanlarda tercih ediyorum. Onun dışında da nasıl temizlediğimi yakın zamanda örnekleyerek başka bir postta sizinle paylaşırım. Bu ürün biraz yağlı gibi her ne kadar üzerinde yağsız diye belirtilmiş olsa da. Bunun için kullandıktan sonra mutlaka yüzünüzü ılık su ile yıkamanız gerekiyor ki; yüzünüzde kalmasın. Ardından kurulayıp gözaltı çevresi kremini ya da benim gibi doğal yağınızı sürüp mışıl mışıl bir uykuya dalabilirsiniz. 


Bir de yine çıktığından bu yana kullanmaktan vazgeçemediğim bir Loreal ürünü var. Loreal Matte Morphose Foundoten. Bu ürünü ilk denediğimden bu yana başka bir fondöten kullanmadım. Koyu tenli olduğum için çok fazla fondöten kullanma gereği hissetmem ve yüzümde kalıplaşmış bir maske gibi geldiği için de fondöten hiç kullanmazdım. Bir de sürekli bir yerlere bulaşıp durur krem fondötenler ya da yazın sıcaklar da terle birlikte akar akar... Matte ise ne krem ne de toz. Köpük fondöten olarak geçiyor. Bir de diğeri Magique. İkisi de aynı ürün. Özellikle yaz aylarında hava aldıran dokusu ile yüzünüzde yokmuş gibi rahat olabilirsiniz. Akmıyor, dağılmıyor, toplanmıyor. Ve güzel yanı doğru tonu seçerseniz yüzünüzde varlığı fark edilmiyor ama inanılmaz doğal ve pürüzsüz bir doku oluşturuyor. Çin de genellikle beyazlaştırıcı ürünler tercih edildiğinden buradaki ürünler talebe göre şekillendirilmiş. Dolayısı ile her ürünü bulmak mümkün olmuyor. Buraya gelirken ben maalesef Türkiye'de unutmuştum. Daha sonra gelirken Tolga'ya sipariş vermiştim 2 tane o getirmişti sağ olsun :) en son fiyatı 55 TL gibi bir şeydi. Bir çok kozmetik mağazasında kolaylıkla bulabilir ve almadan önce deneyebilirsiniz. 

Bu ürünü yeni aldık.
Ben genellikle ara sıra kullanıyorum.
Daha çok eşim sık sık traş olduğu ve hassas cilde sahip olduğundan o kullanıyor.
Yağsız olduğu için kullanımı çok kolay, önerebiliriz :)
ama içeriğini henüz öğrenemedim.
Bir de kozmetik ürünlerini almadan önce fikir sahibi olmanız için küçük bir bilgi vermek istiyorum size. Genellikle kozmetik ürünlerinin içerisindeki kimyasallardan hepimiz şikayet ediyoruz. Ama açıkçası hangi ürünün içeriğinde ne var bilmiyoruz, bilsek bile içeriklerin zararlı mı zararsız mı olduğunu anlayabilecek bilgimiz genellikle yok. Bunun için ürünü http://www.cosdna.com/ sitesinden aratıyorum. Maalesef her ürün yok ama en azından şansımızı denemekte fayda var. Sitede arattığımız ürünün içerisinde neler olduğunu listeliyor. Bu site ile ilgili olarak bir haber okudum ancak doğruluğuna pek inanmıyorum. Çinlilerin siteyi aldığı ve kötü içeriğe sahip olsa da olmadığını yazdıkları söyleniyor. Gerçi bir kaynaktan okudum ve kesinleşmiş bir bilgi değil. Ancak daha önceden de kontrol ettiğim ürünlerin içeriklerinde hiçbir değişiklik olduğunu görmedim. Sanırım değiştirilmiş olsaydı zararlı olan içeriklerin zararsız olarak değiştiriliş olması gerekirdi. Ama hepsi aynı haliyle duruyor. Bundan sonrakiler için midir bu söylem bilemem. Onun için başka kaynaklardan da araştırıp garantileyebilirsiniz işinizi. Mesela bir de http://www.ewg.org/skindeep adresi işinizi görebilir. Ama dediğim gibi ikisinde de her ürün olmadığı için yine de içimizi rahatlatacak ürünü bulmak mümkün olmuyor. 


Aşağıda Loreal'in matte ürünün içeriği var. Sağ taraftaki tiklerin içindeki renkler ürünün içerdiklerinin zarar derecesini gösteriyor. Eğer içeriğin karşısındaki kutu da kırmızı renk varsa ben derim ki o ürünü almayın. Çünkü içerisinde zararlı kimyasal var demektir. Sarı renkte ise şüpheli yaklaşılan içerikler. Ya da tahriş edebilen özelliğe sahip de diyebiliriz. Tabi bu tahriş edici özellik kişinin cilt yapısına ve kullanım şekline göre değişir. Mesela ben makyajımı çıkarmadan uyuduğumda ertesi gün yüzümde hafif kaşıntılar olabiliyor. E ama mümkün olduğunca çıkarın canım siz de :) Yeşil olanlar ise tamamen doğal ve zararsız demek oluyor. Açıkçası tamamen yeşil olanına rastlamadım henüz ama sarı ve yeşil olanları var. Loreal'in ürünü de bunlardan biri. 
Karar sizin :) 

Blogger tarafından desteklenmektedir.

© 2011 Doğu incisi, AllRightsReserved.

Designed by ScreenWritersArena