13 Şubat 2013

Şangay yolu 'Şangay Rehberi'nden geçer!


Uzun zamandır yazmayı planladığım yazıya çok şükür ki sıra geldi. Aslında çok daha önceden yazmam gerekiyordu. Benim dışımda çok daha önceden çok defa da yazılmış olmalıydı aslında. Neyse ki sanal alemde herkesin hak ettiği yeri almasının gereğinden fazla zaman aldığını hepimiz biliyoruz. 
Şimdi buradan yaklaşık 8 ay kadar öncesine yolculuk edeceğiz sizinle :) Bizim Çin maceramıza atılmadan öncesine. 

Eşimin kurs işi kesinleşince heyecanlı süreç başlamıştı. Her kafadan çıkan sesler orada aç kalacağını bile düşündürdü elbette. Tam olarak şimdi burada olmayan herkesin 'Ne yiyorsunuz oralarda süzülmüşsünüz iyice' dedikleri gibi. Yok efendim ne süzülmesi semirdik desek yeridir :) Şimdi kilomuzu söylemeyelim ama bildiğinizin üstüne en az 5'er kilocuk aldık. Aslında yurt dışına çıkmak değildi mesele. Mesele, gidilecek olan yer olan bizim toplumumuza uzak yaşam şekli, kültürü ile Çin'di mesele! Yanına ne alacak, havalar nasıl, yiyecek götürse olur mu, 25 kiloya ne sığdırabilecek derken bizim akıllı arama motorumuza Şangay yazdım. Nereye baksam hep bir yere varıyordum; 'www.sangayrehberi.com'. 
A yazıyorum bilgi var B yazıyorum bilgi var. Sonra sitedeki yazılardan gerekli olanları kısa bir süre içinde okudum. Açıkçası içimiz biraz rahatlamıştı. Bilmediğimiz bir yerdi evet ama orada yaşayan bir Türk'ün izlenimleri oldukça önemliydi. Detaylara baktıkça kim olduğunu da öğrendik. E insan amelinin sonu yok ya öğrendikçe öğrenesimiz geldi. Sabah akşam demeden site sahibi Dinçer'i rahatsız ettik. Ben daha çok müsait olduğum için eşim adına ben mail atıp soruyordum. 
Büyük bir sabır, özveri ve  istekle gece gündüz demeden her şekilde yardımcı oldu Dinçer bize. İçimizi rahatlatmanın dışında 'Yanımıza neler almalı, neler yapmalı? Hava alanına nereden girmeli, nereden çıkmalı?'ya kadar! Kurs süreci bitip eşim iş olaylarına girdikten sonra Şangay'a yerleştik. Tabii bu soru-cevap süreçleri kısmında Dinçer'in sıcak kanlı ve yardım sever bir insan oluşu ile arkadaş olduk. Eşim kurstayken onunla da tanışma imkanları oldu. Şimdi onlar da arkadaşlar :) 
Google'a Şangay yazın yeterli :)

İş bu kadarla bitse iyi tabii... Dinçer'in çekeceği var bizden :) Şangay'a yerleştikten sonra ben çalışmadığım için başlarda ne yapsam pek bilemiyordum. Her ne kadar canım sıkılmasa da nereye gidilir, ne yapılır, yalnız çıkılır mı, bir şey olur mu gibi tereddütlerim yoktu dersem yalan söylemiş olurum. Dinçer sağ olsun hep onlinedır. Ne zaman yazsanız bulursunuz. Bu süreçte 'Dinçer öyle mi? Dinçer böyle mi?' diye buradaki şeyleri sormaya başladık. 'Dinçer adres, Dinçer telefon' yine yardımcı oldu tabi :) Velhasıl bugün buraya geleli neredeyse 7 oldu ki hala bir şeyleri ona sorarız ya da siteden açar okuruz. Aslında Dinçer'e sormaya pek gerek olmadığını düşünüyorum. Ha 'Öğrendin tabii artık' dediğinizi duyar gibiyim. 
Yok yok o anlamda değil demek istediğim. Ben diyorum ki; www.sangayrehberi.com ' da o kadar çok bilgi var ki, hiçbir şey bilmeden Şangay'a yerleşen biri, kimseye bir şey sormadan siteden bilgi alarak kolayca yaşayabilir. Türk ürünleri nereden bulabilirsiniz, nerede eğlenebilirsiniz, resmi işlemleri nasıl halledersiniz, Türk restoranları nerede var, elektronik, mobilya, mutfak... Kısacası her şey var. Dediğim gibi dil bilmeseniz bile tek başınıza kolaylıkla yaşarsınız. Ayrıca sitede vakit geçirmek için mutlaka Çin ziyareti yapacak olmanıza gerek yok. Çünkü, Şangay ile ilgili genel kültür sahibi olmak için takip edebilirsiniz. Hatta dünyanın bir diğer ucunda kendi insanı rahat etsin diye bu kadar emek harcayan birini desteklemek için herhangi bir sebebe de ihtiyacımız yok zaten. Değil mi?


Peki kimdir bu Dinçer diyenleriniz olursa, http://www.sangayrehberi.com/about-2/ burada mütevazı bir şekilde kendinden bahsetmiş :) ama benim de eklemek istediklerim var. Dinçer eşiyle birlikte, zaman zaman arkadaşlarının da katkısı ile :) Şangay'da yaşadığı her türlü olumlu olumsuz deneyimini -onun dışında kalanların işini kolaylaştırmak adına, gelecekte rahat etmeleri için- tek platformda kaleme alarak bize fayda sağlayan düşünceli bir Türk insanıdır :) Bu yazı vesilesi ile bugüne kadar ailemize verdiği destekten dolayı da kendisine teşekkür etmek istiyorum :) Bizim gibi teşekkür edecek çok Şangay yolcusunun olduğuna da şüphem yok. Başarıların daim olsun arkadaşım :) 


Blogger tarafından desteklenmektedir.

© 2011 Doğu incisi, AllRightsReserved.

Designed by ScreenWritersArena