21 Mart 2013

Asya Pastanesi ve Hasan'a ; Minik Tart tarifiİstanbul'da Hasan'a komşuyken mahallemizdeki Asya Pastanesi'nde beraber Pazar kahvaltısı yapardık. Ben hep minik meyveli turtalardan yerdim. Bir de iş çıkışlarında da arada oturur camekanlı bahçesinde azcık üşüyerek üçümüz çay sohbeti yapardık onların balkona karşı. Annesi ve ablası da arada balkondan bakar bize el sallardı. Ne tatlı kadındı ikisi de... Sürekli anar dururuz 'Keşke gidebilsek ziyarete' diye. Arada da pastane yerine Hasanlara giderdik. Annesi çay demler, mis gibi tatlılar yapardı. İnsan uzakta olduğunda elindekilerin değeri daha da artıyor. Mutluyken pek fark edemiyor insan mutlu olduğunu. Bunu ancak o zamanları özlediğini fark ettiğinde anlıyor ki mutlu anlarmış meğer. Bir turta tarifi verecektim aslında nerelere kadar gitti zihnim. İnsan beyni ne tuhaf işliyor. Senden habersiz, senin hayatında seyre çıkıyor da bir de seni de sürüklüyor peşinde...


Daha da özleyip hüzünlenmeden tarife geçeyim ben :) size bir minik turta tarifi vereceğim. Ama ölçüsü falan yok. Çünkü ben genelde bir çok şeyi deneme yanılma yöntemi bir de tahmin ile yaptığımdan tarif verirken pek ölçü veremem. Yaklaşık bir şeyler yaparım sanki herkesin tahmini benim ki gibi olacak diye bir şey var. Evet pek iyi bir şey sayılmaz ama alışkanlıklar işte. Herkesin mutfakta kendine göre bir tarzı vardır. Belki de gerçekten ben de ölçülere göre yapıyorumdur ama farkında değilimdir. Mesela ben kek, hamur işi yaparken genelde ölçü kullanmam. Bayanlar çoğunluğu da böyledir. Çünkü insanın bir süre sonra eli de gözü de alışır. Bu turta için de aynısı söyleyebilirim. Bir de ilk etapta denemek için yapabilirsiniz. Dolayısıyla malzemeleri az tutmakta fayda var. Benim elim azıcık bol olduğundan 60 tane turta çıktı. Bir hafta yedik neredeyse :) Fena da olmadı aslında. Çünkü cam bir kapta hava almayacak şekilde sakladım sadece turtaları. Dolapta da diğer malzemeler hazır bulunduğundan canımız istedikçe alıp yedik.

Gelelim malzemelere;
Önce biraz tereyağ,
bir yumurta,
 un,
 isterseniz vanilya veya farklı bir tat ekleyebilirsiniz,
göz kararı ile kabartma tozu.
Kabarta tozunu fazla koymayın çünkü turtaların pek kabarmaması gerekiyor.
Yine göz kararı ile şeker :)

Sadece bu kadar. Bir de ben burada City Shop'ta 5 RMB'ye 30 tane minik turta kabı buldum. 2 paket onlardan aldım. Tereyağı eritmeden oda sıcaklığında, yani yumuşak bir kıvamda ilk olarak kaba koydum. Üzerine yumurtayı ilave edin ve karıştırın. Daha sonra şekeri ilave edin ve karıştırmaya devam edin. Tamamen karıştıktan sonra un ve kabarta tozu ile vanilyayı ekleyin. Karıştırın. Elinize yapışmayacak ama oklava ile hafifçe açılabilecek kıvamda bir hamur elde etmemiz gerekiyor. Ardından minik parçalar alın ve tahtanız üzerinde düz, küçük bir hamur olması için oklava ile üzerinden birkaç kez geçin. Her yeri eşit olursa daha iyi olur. Ve pişirdikten sonra fark ettim ki, ince yaptıklarım çok daha güzel oluyor. Fotoğraflardakilerin aynısını yaparsanız çok kolay olacağına emin olabilirsiniz. 

Hamuru içine yerleştirip fazla gelenleri kısmı kalıbın kenarı ile kestirin,
üzerine de kabarmasını engellemek için
bir kalıp daha koyup hafifçe bastırın ki güzel şekil alsın :)

Hamuru kaplara yerleştirdikten sonra üzerine kabarmasını engellemek için ikinci bir kabı koyup şeklini de alması için hafifçe bastırıyorum. Ve hemen fırına attım 10 dakika fırında pişirdikten sonra üzerindeki kapları aldım ve 5 dakika daha kızarması için fırına attım. Çıkardım ve evde ne varsa üzerine koyup süsledim, afiyetle yedik. Muhallebi için bildiğiniz herhangi bir tarifi kullanabilirsiniz. Eğer bilmiyorsanız da 2 bardak süte 2 yemek kaşığı dolusu unu ekleyin 6-7 kaşıkta şeker ekleyin. Karıştın ve koyulaştığında ocaktan indirin. Tartların içine muhallebi, reçel kuru yemiş :) meyve ne isterseniz koyabilirsiniz. Biz özelikle kahvaltı da çok sevdik. Bir de cam kaplar içinde taze saklanabildiğinden anlık gelen misafirler içinde kurtarıcı oluyor.
Hepinize afiyet olsun. Sizin de yerken güzel anılarınız olması dileğiyle :)
Sevgiler...
Hasan, anne ve ablana selamlar :) enişteyi unutmazsın artık.


Blogger tarafından desteklenmektedir.

© 2011 Doğu incisi, AllRightsReserved.

Designed by ScreenWritersArena