14 Mart 2013

Başlasın Okul Günlüğü :) 1 - (一 / Yī )

Son günlerin özeti :(
Başladığımdan bu yana hayatımı epey renklendiren okul nasıl mı gidiyor? Son zamanlarda çevremde ve uzağımdaki herkesin merak ettiği şeylerin başında yer alıyor bu :) Okul iyi gidiyor. Sandığımdan daha zevkli, eğlenceli ve neşeli. Bol gülüşlü, cümbüşlü, kültürlü. Bir buçuk hafta oldu başlayalı 70 kelimeye yakın öğrendim. Daha önceki bildiklerimi de eklersek 100'e varır mıyız ki :) 
Oradan bakınca 100 kelime ne komik görünüyor değil mi gözünüze... Karakterleri ezberlemek zor ama toplamda 7 gün gittiğimi düşünecek olursak aslında 100 kelime fena sayılmaz. Hepsinin ortalama 2-3 karakterden oluştuğunu varsayarsak 210 karaktere yakın oluyor. Saydığımda ben de  şaşırdım. Bu kadar kısa zamanda hızlı ilerliyoruz :) Okul sonraları yoğun bir şekilde ödev yapmakla geçiyor. Benim DIY projeleri azıcık nefes alacak gibi görünmüyor değil. Ama beni buradan kimseler ayıramaz :) bir yere gitmem meraklanmayın. Aksine hareket bereket getirirmiş :) 


Bu da ödevlerimden biri :)
Okulu merak edenler oldukça fazla. sınıf sayısı kaç bilmiyorum ama Donghua sanırım epey tercih ediliyor. Gerçi diğer üniversitelerde de dersler yok değil elbet. Sanırım Çince'ye rağbet fazla demek yanlış olmaz. Sınıfta 22 kişiyiz. Benden başka Türk yok ama 2 tane Türkmenistanlı arkadaşım var :) Ara sıra onların dili ile 'Türk gardaşlarımızlan gonuşuk ediyoruz' :) Diğer arkadaşlar Filipin, Venezuella, İtalya, Tayland, Kanada, New York, İspanya, Kore ve Fransalı. Dünyanın farklı yerlerinden farklı kültürlerle iç içeyiz. Ortak dilimiz İngilizc ama birbirimizden yeni şeyler öğrenmeyi de ihmal etmiyoruz. 
Adının anlamı 'Kuzu' olan Yang hocam bana ders çıkışları 'Görüşürüz' diyerek veda ediyor. Bir gün görüşürüz demeyi öğrettiğimde ikinci gün geldiğinde unutmuştu :) yazmak istedi. Yazarak öğrendiğinde unutmayacakmış. Artık sadece 'Görüşürüz' diyerek vedalaşıyoruz onunla :) Diyeceğim o ki hayat güzel buralarda. Çince'yi merak edenler için de bir ara detaylıca aslında çok zor olmadığını anlatırım :) 
Şimdilik sevgiler 
Blogger tarafından desteklenmektedir.

© 2011 Doğu incisi, AllRightsReserved.

Designed by ScreenWritersArena