18 Mart 2013

I LOVE BOOK; Şangay'da Canan Tan'la karşılaştık!


Uzun zamandır gitmeyi planladığımız kitapçıya nihayet gidebildik Tolga'yla. Benim hocamın istediği bir kitabı arayacaktık hem, hem de kitapçıyı merak ediyorduk ne var ne yok.Boşuna gitmemişiz meğer. Nazım Hikmet'in Piraye'sine buralarda da rastlamak nasip oldu. Kitapçı da Piraye diye görünce kitabın üzerinde inanamadım. 'Bu Türkçe, Türkçe bu' diye sevindim yüksek seslice.
Üzerine baktık Çince 'Türk' yazısını görünce bir tuhaf olduk ikimizde. Her ne kadar Nazım'ın dilinden bir Piraye okumayacak olsa da Çinliler, Canan Tan'ın Piraye'sini okuyabilecekler. Bir de Orhan Pamuk'a rastladık 'Benim Adım Kırmızı'. 2 ve 4 numaralı metro istasyonun Zhongshan Park durağında indiğinizde tam Zhongshan Park'ın solunda kalıyor. Gittiğinizde aşağıdaki fotoğraftan da tanırsınız zaten. 2 numaralı metronun bir çıkışının hemen yanı ama hangisi olduğuna bakmamışım kusura bakmayın. 4 katlı kitapçıda ilk katta genellikle yemek kitapları ve güncel Çince kitaplar var. İkinci katta yabancı ülkelerin yazarlarına ait kitaplar da bulabilmeniz mümkün 3. kattaydı sanırım güncel romanların neredeyse tamamının İngilizceleri mevcut. son katta ise genellikle dil öğrenme üzerine kaynaklar mevcut.

Orhan Pamuk - Benim Adım Kırmızı Çincesi

Neredeyse her dilden (Türkçe'den Çince'ye olmadığından neredeyse demeyi tercih ettim) sözlük ve öğretici kitap bulmak mümkün. Dil testleri, çocuk kitapları gibi kaynaklar da var. Biz Tolga ile Türkiye'nin gönüllü kültür elçiliğini yapmak üzere birer tane Piraye aldık. Canan Tan'ın Piraye'sini daha önce okumuştum ama buralara kadar gelip üzerine bir de bir milyon satılacağını bilseydim sanırım başka türlü okurdum :) Yeniden okuyup, yeniden değerlendirmeyi düşünmüyor değilim. Bu arada sipariş listeme cep boyunu ekledim. Eklerken fark ettim ki Türkiye'de İngilizce ve Kürtçe dillerinde de çevrilmiş haliyle sipariş veriliyor. Sanırım gerçekten iyi okunuyor bu kitap. Kitapçının yerini bulamayanlar anlamayanlar olursa bana ulaşabilirler, seve seve yardımcı olurum. Bir de arayıp bulamadığınız kitap olursa Dinçer'in  daha önce sitesinde yer verdiği ve Şangay'ın en büyük kitapçısı olduğu söylediği yazıya bir göz atabilirsiniz. İşte burada... Ben henüz gitmedim ama yakın zaman da ziyaret edeceğim. Bir de Pudong Lui jia Zui tarafında bir alışveriş merkezinde büyük bir kitapçı var. Yakın zaman da orayı da ziyaret edip sizinle paylaşacağım. Bol kitaplı günler :)


Blogger tarafından desteklenmektedir.

© 2011 Doğu incisi, AllRightsReserved.

Designed by ScreenWritersArena