12 Mart 2013

Patlıcanlı kıymalı börek sever misiniz :)


Geldiğimizden bu yana hamur işi yapmaktan sanırım azıcık yorgun düşmüş olabilirim :) Hamur hazırla, aç, pişir, ye. Bu döngü birazcık zaman sonra değişiklik olsun düşüncesi yaratmaya başlıyor insanda  :) Mesela ben açmasam ama o börek olsa :) 'E hazır yufka var' deyişinizi işitebiliyorum. Buralarda öyle yufkayı ha dediğinde bulmak kolay mı sanıyorsunuz :) Evet evet artık kolay. Bizim şu aşağıdaki markete o da geldi sonunda. 


Abartısız 20 paket aldık sanıyorum. Olur da gelmez diye korkumuzdan değil aslında. Yufkalar 20*20 şeklinde olduğundan 2 paketle ancak bir tepsi börek çıkıyor. Sigara böreği sarmak için kolay. Börek yaparken  biraz oyalıyor tabi. Bugün de haylazlığım tuttu hazır yufkaların ikisini de börek yaptım. Aklıma gelince de sizinle paylaşayım dedim. Oldukça kolay geliyor aylarca elde yufka açtıktan sonra :) Hatta çocuk oyuncağı gibi. Tarife gelirsek;
Tepsinin altını yapışmasın diye güzelce yağladım. Yufkalar dondurulmuş olduğundan 15 dakika önce buzluktan çıkardım birbirlerinden kolay ayrılsınlar diye. O sırada yaklaşık 400 gram kıymayı üzerini örtecek kadardan biraz daha fazla suda 10 dakika kaynattım. Kaynatmamın börekle alakası yok bilesiniz. Kıymanın suyu et suyu olduğundan çorbalarda kullanıyorum. Ama çabuk pişmesine de yarıyor tabii ki. Daha sonra kıymayı susuz olarak alıp tavaya koydum. Üzerine yarım soğan, 2 diş sarımsak ve bir patlıcan doğradım. Biraz yağ ve istediğim baharatlardan ekleyip ateşte 10-15 dakika kadar kavurdum. Yufkalar fazlasıyla açılır hale geldiler. Tek tek hepsini suda ıslatarak tepsiye göz kararı 4-5 kat dizdim. Aralarına yumurta, biraz yağ ve süt ile yaptığım karışımdan bir kaç kaşık ilave ettim. Üzerine tavada göz kararı ikiye böldüğüm kıymalı karışımın yarısını koydum.Tekrar yufkaları ıslatarak 4-5 kat dizdim. 
Diğer yarı malzemeyi de koyduktan sonra, aralara sütlü karışımı ilave etmeyi unutmadan, (fazlaca koymayın da birbirine iyice yapışıp hamur olmasın börek) en üste kalan sütlü karışıma birazcıkta yoğurt ilave ederek döktüm. 170-180 derece fırında 50 dakika kadar pişirdim. Patlıcanlı oluşu değişik bir tat veriyor eğer patlıcanı severseniz denemenizi tavsiye ederim. 
Biz afiyetle yedik :) Size de afiyet olsun. 
Blogger tarafından desteklenmektedir.

© 2011 Doğu incisi, AllRightsReserved.

Designed by ScreenWritersArena