06 Nisan 2013

CENNETTEN GELEN GÜZELLİK; YEŞİM TAŞI


Yeşim Taşı’nı hepimiz bir takı malzemesi olarak biliriz ve genellikle yeşil renginden dolayı severiz.  Aslında Yeşim Taşı sandığımızdan daha büyük bir önem taşır. Özellikle de Asya’da Yeşim Taşı üzerinizden hiç ayırmadığınız uğurunuz, sağlığınız, huzurunuz ve sıcaklığınızdır. Çin’e gelişimden bu yana kulağında, bileğinde, boynunda, parmağında Yeşim Taşı olmayan kimse görmedim dersem çok da yalan söylemiş olmam. Aslında Çin için Yeşim Taşı’nın değerini bizim kıymetlimiz Nazar Boncuğu gibi düşünebiliriz. Önemli ve değerli maneviyattır Asya’da Yeşim Taşı. Çok eskilere dayanan da bir geçmişi vardır. Geldiğimden bu yana merak etmiştim sonunda dinlemek nasip oldu. Hadi birlikte öğrenelim.
‘ALTINA DEĞER BİÇİLEBİLİR AMA YEŞİM PAHA BİÇİLEMEZDİR’
Yeşim Taşı Asya başta olmak üzere tüm dünyada bilinen ve sevilen bir değerli doğa hediyesidir. Hepimiz onu yeşil olarak biliriz ama beyazı, kremi, kahverengi, siyahı, kırmızı, mor ve sarısı da vardır. Biz onu bizdeki adından dolayı yeşil bilir ve en çok o rengini severiz.  Sanırım Çin’de de en çok yeşil ve krem rengi seviliyor. Ama işin renk kısmı tamamen zevk meselesi, önemli olan bu değerli taşın vücutların bir yerine iliştirilmiş olması. Çin’de tarihi M.Ö. 3000’lere kadar dayanan Yeşim Taşı o zamanlarda sadece kraliyet ailesinin kullanabildiği önemli bir cevherdi. Avrupa ve diğer bölgeler için altın nasıl vazgeçilmez ve değerli ise Çin için de Yeşim aynı değerdedir. Çin’de bununla ilgili bir söz de söylenerek kıymeti anlatılmıştır; ‘Altına değer biçilebilir ama Yeşim paha biçilemezdir’ derler. Bu sözle anlıyorum ki, değeri ne olursa olsun beğendiği Yeşim’i hemen aldıklarını görüşüm doğru bir tespit. Mermerden daha sert ve sağlam olan bu taş eski zamanlarda savaş aleti yapımında da kullanılırdı. Aslında Çin için Yeşim demek yeryüzü ile cennet arasında bir bağlantı demektir. Yeşim aslında bir Cennet Taşı’dır. Hani bizim benzetmelerimiz vardır ‘pırlanta gibi çocuk’, ‘altın gibi değerli’ diye işte Çin’de bu benzetmeler yine Yeşim üstünedir. Güzel kadına ‘Yeşim kişi’ derler, bir kadının cildine ise ‘güzel kokulu Yeşim’. Hatta ölen güzelin adı bile ‘Yeşim bitkini’dir. Bunun içindir ki Yeşim’e verilen fiyat hiçbir zaman gerçek değeri olamaz. Ne kadar söylense azdır. Üstelik Yeşim vücuda da iyi gelmektedir. Sıcaklığı arttıran bu taş, huzursuzluktan eser bırakmazken; ömrü uzatır, dinçlik verir. Konsantre arttırıcı, bakışı keskinleştiricidir Yeşim. Öyle ki diş ağrısına da iyi gelmesi yetmezmiş gibi akıl, güç cesaret katar insana. Kişiyi duygu tutsaklığından uzaklaştırır ve mantığı dengeler derler. Hatta çok eski yazılarda denir ki Çin için, ‘Bir taşın üstüne imparatorluk kurdular’. Evet bahsedilen bu taş Yeşim’in ta kendisidir!


‘ANKA KUŞU DEĞERLİ TAŞA KONARMIŞ’
Halk hikayelerine göre de eskiden Chu Beyliğinde Bian He adlı bir Yeşim Taşı ustası yaşarmış. Bir gün dağda taş ararken bir Anka Kuşu görmüş bir taşın üstünde. Değerli Anka Kuşu sıradan bir taşa gelip konacak değil ya diye konduğu taşın Yeşim olduğuna karar vermiş. Ama bunu krala bir türlü anlatamamış. Kraliyet oyma ustası Yeşim olmadığını söyleyince Bian He sol bacağından olmuş. Kralın yerine oğlu geçince de durum değişmemiş. İki bacağından olan Bian He taşını da alıp dağlara çekilmiş ve günlerce ağlamış. Ama eski kralın torunu Kral Wen için durum farklıymış. Kral Wen taşın işlenmesini istemiş ve haklıymış da. Taşın içinden çok nadir rastlanan bir Yeşim çıkmış. Bunun da adına He Yeşimi denmiş. Ve bu taş devlet mücevheri haline getirilmiş.  Bunu öğrenen başka bir imparatorluk bu taşa karşılık 15 kentini teklif etmiş krala. Daha güçlü bir imparatorluk olduğundan da karşı konulamamış. Yeşim Taşı’na bunun için ‘Kentlere bedel’ deyimi söylenmiştir. Hatta imparatorluk mührü de bundan yapılmıştır ve taht kavgaları sonucu bir yanı kırılan mührün kenarına altın işlenmiştir. Bu da Yeşim Taşı’nın işlenişinin başlangıç hikayesidir.


Yeşim taşı şuan dünya piyasasında kalite derecesine göre çok yüksek fiyatlara satılmaktadır. Takı şeklinde aldığımız Yeşim Taşları’nın aslını sabun taşı oluşturup içerisinde küçük bir miktarda yeşim taşı bulunmaktadır. Yaklaşık 7 bin yıllık geçmişinden hiçbir şey kaybetmeden bu güne kadar gelen bu paha biçilmezlik etkileyici olsa gerek. Yakın bir zaman da ben de bir Yeşim Taşı alsam ve sevdiklerime de hediye etsem hiç fena olmayacak sanırım. Zira güzellik saçan bir taş ile huzur bulmayı kim istemez ki…


Blogger tarafından desteklenmektedir.

© 2011 Doğu incisi, AllRightsReserved.

Designed by ScreenWritersArena