12 Nisan 2013

El ve tırnak bakımı için doğal yağ karışımı...


Uzun zamandır havalandırmadan ve ekstra bakım yapmadan oje sürdüğüm tırnaklarım sonunda iflas bayrağını çekti. Maalesef ki artık oje faslı kısa bir süreliğine de olsa kapanmış gibi görünüyor. Hatta bırakın oje sürmeyi kutu üzerindeki bantları bile açamayacak yumuşak bir kıvama geldi tırnaklarım. Çok haksızlık ettim onlara biliyorum. Boş zamanlarımın oyuncağı gibi davrandım ve ojeye boğdum resmen. Tamam şimdi özür vakti geldi. Aslında tırnak sertleştirici kullanmaya karar vermiştim ama zaten kimyasaldan zarar gören bir yapıyı yine kimyasalla düzeltmeye çalışıyor olmak düşüncesi beni çok rahatsız etti. 
Biraz araştırdıktan sonra aslında yine yanı başımızda olduğu halde fark edemediğimiz doğal ilaçların olduğu aklıma geldi. Aslında elimdeki doğal yağların hangisini nasıl kullanacağımı genel olarak bilirim ama bu defa çok yönlü bir karışım elde etmem gerekiyordu. Çünkü hem tırnaklarımın sertleşmesini sağlamalı hem de gerekli nemlendirmeyi yapıp ellerimin de yumuşaklığını kazanmasını istiyordum. Tırnaklarım havasız, nemsiz kalmaktan ve fazlasıyla su içinde deterjanla buluşmaktan dolayı yumuşadıklarından hem kırılıyor hem de kat kat soyuluyordu. Sertleşmeleri gerekti ama sertlik de kırılmaya sebebiyet verdiğinden hem yeterli derecede nemlenip hem de sertleşmesini istiyordum. 

Genellikle tırnakların güçlenmesi ve kırılmaması için limon, zeytinyağı ikilisi önerilir. Bu genel de bilinen en yaygın yöntemdir. Fakat bunun yanında bana daha hızlı bir bakımı yapabilecek destekçiler de gerekli. Ve detayları iyice kontrol ettikten sonra zeytinyağı, limon, gliserin, jojoba yağı ve yasemin yağı karışımına karar verdim. Şanslıyım ki hepsi elimde olan malzemelerdi. Ölçülerine gelince aslında her şey de olduğu gibi bunda da kendimce bir ölçü belirledim. Bazı değerlere bağlı kalmaya alışık olmayan bir yapım var sanırım. Yaklaşık olarak belirtmek gerekirse, 2 yemek kaşığı zeytinyağı, yarım limon suyu (süzgeçten geçirilmiş), 1 yemek kaşığı gliserin, 1 yemek kaşığı yasemin yağı, 1 yemek kaşığı jojoba yağı. 

Neden bu yağlar ve gliserin diyecek olanlar için detayları aşağıda sıralayacağım. Bu şekildeki karışımlar için satılan minik şişelerden birine hepsini koyarak çalkaladım. Ellerimde oje, krem vs olmadan kuru haldeyken krem sürer gibi sürdüm ve yaklaşık 10 dakika kadar masaj yaparak tamamen emilmesini sağladım. 
Benim çok kuru bir cildim olduğundan yaklaşık 1 saat sonra ellerimde sanki hiç bir şey sürülmemiş gibi bir his vardı. Nasıl bu kadar hızlı bir emilim oldu bilmiyorum ama ellerim bu karışımı içti desem yalan olmaz sanırım. Daha sonra yatarken tekrar aynı işlemi yapıp havlu eldivenleri de giyip mis gibi bir uykuya daldım. Elbette sonuca bir gecede varamayacağım ama ellerimdeki o his gerçekten çok güzeldi.

Çünkü bir damla zeytinyağına dokunsanız gidip elleriniz yıkarsınız ya o yağlılık hissinden, sanırım limon ve gliserinden dolayı sanki yağ değil de krem sürmüş gibi hissediyorsunuz. Ama hissettiğim yumuşaklığın bir çok şeyden başka olduğunu söyleyebilirim. Yaklaşık  1 ay kadar düzenli bir kullanımı düşünüyorum sık aralıklarla. Belki her gece yatmadan aynı işlemi yapabilirim. Ama sonrasında da bu karışımdan vazgeçeceğimi pek sanmıyorum. Bundan sonra elelrim için bu karışımı kullanabilirim. Bir aylık kullanımın ardından sonucu size mutlaka paylaşacağımdan emin olabilirisiniz.Gelelim neden bu karışım sorusuna; - Zeytinyağının faydalarını anlatmadan da hepimiz biliriz ama bizi ilgilendiren zeytinyağının faydalı kısmı şu; Başta E vitamini olmak üzere A, D, K vitaminleri içerir. Bu vitaminlerin sayesinde hücrelerin yenilenmesinde doku ve organların yaşlanmasını geciktirmede etkilidir. Tırnakları güzelleştirir ve güçlendirir. 

Vücudumuzun her bölgesinde E vitamini ihtiyacı olduğu gibi ellerimiz için de aynısı geçerli aslında. 

- Antiseptik olduğundan ve güzel koktuğundan dolayı 1 çorba kaşığı yasemin yağı,

Krem yerine de bu karışımı kullanacağımızdan hem faydalı olsun hem de güzel koksun dedim :) E tabi antiseptik oluşu da tercih sebebim. Ayrıca yasemin yağı uyku için de destekleyici ve huzur verici bir özelliğe sahip olduğundan yatarken kullandığınızda kokusu ile huzurlu bir uykuya sizi davet edebilir :)

- Gliserinin cilt bakımındaki yerini sanırım bilmeyen kalmamıştır artık,
Gliserinin yara iyileştirici özellikleri  vardır, cilt yapısının güçlenmesinde önemli bir role sahiptir. Gliserin toksik olmayan bir üründür, su ve başka maddelerle karıştırıldığında hiçbir yan etkisi yoktur. Ve gliserin iyi bir nemlendiricidir. Ancak tavsiyem gliserin alırken güvenilir olmasına dikkat edin. 

- Ve limon, limon doğu kullanıldığında da iyi bir nemlendirici aynı zaman da tırnak yapısı için de sertleştiricidir. Dolayısıyla bu karışımın olmazsa olmazı da limon suyu. 

Son olarak; günlük kullanım için kullandığınız top coat'u (parlatıcı) içine süzgeçten geçirilmiş limon karıştırıp tırnaklarımıza süreceğiz. Hazırladığımıza karışımın dışında tırnakların üzerinde limonu sabit kılabilmenin tek yolu sanırım bu olsa gerek. Şimdi yine araya bir kimyasal girdi diye düşünebilirsiniz ama henüz doğal parlatıcı yapımına dair bir bilgi edinemedim :) E satılan sertleştirici ürünleri kullanmaktansa bu şekilde en aza indirmiş oluyoruz tehlikeyi. Tabi ben oje kullanmak istemiyorum diyenler bu son işlemi yapmak zorunda değil. 
Şimdilik bu kadar. Hepinizin elleri pamuk gibi olsun :)
Sevgiyle...Blogger tarafından desteklenmektedir.

© 2011 Doğu incisi, AllRightsReserved.

Designed by ScreenWritersArena