26 Nisan 2013

Şangay'da hastaneye gitmek; Göz Muayenesi, 'Hoşgeldin gözlük'


Son 3 haftadır okulda belirgin gerileme sürecine girmiştim. 
En son sınavın olmasına bir hafta kala da artık elime kitabı alamadım ve ödev yapamadım. Hatta okuduğum kitabı da okumadığımı görünce gözlerimde bir sorun olduğunu düşündüm. Karakterler çok çaba gerektiriyor. Gözlerim yorulmuş olabilirdi ve alışık olmadığım bir durum olduğu için yorulması da normal karşılanabilir. Birkaç gün hiç bir şey yazmadan - fark etmiş olabilirsiniz pek postta girmedim- ve kitap okumadan dinlendirmek istedim. Fakat ödevlerimi yapmam gerekiyordu. Ne zaman elime alsam uykum gelmeye ve gözlerim acımaya başladı. Başlarda acaba dersler zorlaştı ve kendime bahane mi arıyorum diye düşündüm. Neyse ki uzun tatil başlamadan (Burada 29 Nisan ile 2 Mayıs arasın tatil bu konuya başka bir postta değiniriz) önce bugün doktora gittik Tolga ile birlikte. Burada yaşayanlar için kolaylık olsun diye de bu tecrübeyi yazayım dedim. Öncelikli olarak daha önce de bir kez deneyimlediğimiz hastane olan Shanghai East International Medical Center'da nasıl muayene olunur oradan başlayacağım. Adres aşağıda fotoğraf şeklinde mevcut. Detay isteyenlere de ayrıca bilgilendirme yapabilirim. İlk olarak hastaneye giriş yaptığınızda kapıdan girince sol tarafta gişeler var. Eğer ilk defa gidiyorsanız kayıt bölümünden kayıt yaptırıyorsunuz. 
Ben aylar öncesinde sıradan bir kontrol için gittiğimde kayıt olduğumdan ilk kayıt ücretini hatırlamıyorum. Ama 50 RMB gibi bir ücretti. Bu kayıt sırasında pasaportunuzu göstermeniz gerekiyor. İsim bilgisi ve yaş bilgisi istiyorlar. Size üye kartı ve Türkiye'de bir zamanlar kullandığımız gibi sağlık karnesi veriyorlar. Daha sonra hemen yan tarafındaki gişelerden de hangi doktora gitmek istediğinizi söylüyorsunuz. Hastane genelinde İngilizce bilen doktor ve personel mevcut. Danışmadan destek alabilirsiniz. Ama göz için giderseniz eğer Çince ya da İngilizcesini bilmenize gerek yok. Gözünüzü gösterdiğinizde de anlarlar :) Orada muayene olmak istediğiniz bölümü söyledikten sonra muayene ücretini söylüyorlar. Söylemeseler de ekranda görebiliyorsunuz. Göz muayene için 10 RMB ücret aldılar. Daha sonra göz kliniğinin olduğu ikini kata çıktık ve fotoğrafta gördüğünüz gibi tabelada sıramın gelmesini bekledik. Sıra numarası 10 RMB ödedikten sonra aldığınız makbuzun üzerinde yazıyor. Bu arada bir amca göz muayenesi sırasında okutulan karakterlere bakıyordu. Bankoda bekleyen bir beyaz önlüklü görevli gösteriyor, amca da aşağı yukarı söylüyordu gördüklerini işte burada kendisi :)Amcayı izlerken tabelada adım yazdı. İsmimin yanında 3 numara yazıyordu. 3 numaralı doktor odasına girdik. Şikayetimin ne olduğunu sordu ama İngilizce bilmiyordu. Aşağıda göreceğiniz gibi yaşlı ve tonton bir doktor teyzeydi kendisi. Anlamam için yavaş yavaş konuşmaya çalışıp bilebileceğimi düşündüğü kolay kelimeleri seçiyordu (ama diğer odalardaki genç doktorlar gayet iyi İngilizce konuşuyorlar). Kitap okurken rahatsız olup olmadığımı sordu. Okuduktan sonra şikayetimin ne kadar sürdüğünü ve genel olarak rahat görüp görmediğimi. Sonra otururken izlediğimiz o amca gibi bana da tek göz kapatıp aşağı mı yukarı mı diye okuttular. Görevli kağıda not aldı; 1 - 1.50. Yok dedim daha neler iki karakteri okuyamayınca hemen anladı ki 1 derece 1 buçuk derece. Buradan sonra detaylı muayeneye geçmek zorunda olduklarından aynı katta bulunan ödeme noktasına bir ücret ödemeniz için sizi gönderiyorlar. Hiç detay sormanıza gerek yok. Kat görevlileri İngilizce biliyor ve merdivenlerin başında bekliyor zaten. 


Her yerin adının hemen yanında İngilizcesi de yazıyor. Ödeme noktasına geldiğinizde size ilk kayıtta verilen kartı veriyorsunuz onlar sisteme okuttuğunda ne olduğunu zaten görüyorlar. Buraya detaylı muayene için 54 RMB ücret ödedim. Sonra başka bir doktor odasına gönderdiler bizi senelerdir oturup baktığımız yeşil arazideki uzak eve baktım. Kimi zaman da balon olurdu hani. Buradan çıktık başka bir odaya geçtik yine bir makineye oturdum ve bu defa makine de gözümün önüne çeşitli mercekler koydular. Yine karakterlerin yukarı mı aşağı mı olduğunu söyledim. 
Ve doktor son olarak neticeyi yazdı. 1 ve 1 buçuk! Kapıdaki teyze aslında bilmiş yani. Makine falan hikaye oldu fikrimce. Buradan sonra yakın için tekrar kontrol ettiler. Daha az kitap okumamı söylediler. Yapamam dedim :) o zaman gözlük şart oldu işte. Uzak kötüyken yakını da bozmamak adına gözlük yazdılar. En son ilk kontrol eden doktor onayladı. İşimiz bitti ve ilacı almak için yine birinci kata indik. İlk sıra alırken 10 RMB ödeme yaptığımız yere giderek kartı verdim ve ilacın ücreti sisteme yansıdı. 28 RMB göz damlası gibi bir ilaç için ödedim ve makbuzu alıp ödeme yaptığım yerin tam karşısına yani giriş kapısının soluna değil de sağına gittim. Oraya makbuzu ve kartımı verdim. İlacı verdiler. İlacı nasıl kullanacağınız ya ilacın üzerinde etiket ile yazılı oluyor ya da siz ilacın parasını öderken sisteme yansıttıklarından makbuza yazılıyor. Ve bu kadar. Eğer sizde göz muayenesi için gidecekseniz ve gözlüğünüz hastaneden almayacaksanız mutlaka doktora belirtin. Normalde hastaneden alsanız kart ile işlem yapılacağından mercek bilgileri yer alacaktır ama dışarıdan almanız için reçete gibi yazılan kağıda ayrıca mercek numarasını da not düşüyorlar. Hastane maceramız bu kadar. Şimdilik gözlükleri almaya gitmedik. En kısa zaman da var olduğunu Dinçer'den duyduğum ama henüz gitmediğimiz gözlükçüler çarşısını ziyaret etmeyi düşünüyorum. Tabii ki bundan siz de haberdar olacaksınız :)
Hepimize geçmiş olsun :) Sağlıklı günler.
Sevgiler.NOT: Hastane gayet temizdi bilginize. Bir de görevlilerin yaka kartları üzerinde FUDAN University yazıyordu sanırım hastane üniversitenin hastanesi. 
Genel adres bilgisi ve hastane bilgisi için bu adresi ziyaret edebilirsiniz. Taksi ve metro ile nasıl gidileceği bilgisi de mevcut. 
Blogger tarafından desteklenmektedir.

© 2011 Doğu incisi, AllRightsReserved.

Designed by ScreenWritersArena