19 Mayıs 2013

I LOVE BOOK; Einstein'ın son sırrı (Tolga'nın kaleminden dökülen inciler)


6.5/10

Kitap Adı: Einstein'ın son sırrı
Kitap Yazarı: Alex Rovira/Francesc Miralles
Çevirmen: Özge Özköprülü
Kitap Sayfa Sayısı: 360
Okuduğum Sayfa Sayısı: 360

“Dünyadaki en güzel şey, gizemli olandır.”
ALBERT EINSTEIN

Kartpostalı çevirdim. Aynı titiz el yazısından çıkmış bir adres, tarih ve saat vardı. 

Altında ise imzasız bir cümle:
Son bir yanıt gerçekten var.

Álex Rovira ve Francesc Miralles’in kaleme aldıkları Einstein’ın Son Sırrı adlı kitap, Einstein’ın sırlarla dolu hayatını gözler önüne seriyor. 
Ölümünden kısa bir süre önce, Albert Einstein devrim niteli
ği taşıyan bir keşifte bulunur; belki de her şeyin anahtarı olan yeni bir formüldür bu. Ama Einstein bu formülü açıklamaz ve bir sır olarak kendine saklar.
Sarah Brunet, Einstein’ın biyografisini yazan genç ve güzel bir kadındır. Ara
ştırmacı gazeteci Javier Costa ile birlikte büyük dehanın sakladığı sırrın peşine düşerler. Bir yandan Einstein’ın geçmişini inceleyen bir yandan da peşine düştükleri büyük gizemi çözmek için dünyanın dört bir tarafına seyahat eden ikili, karşı konulamaz bir biçimde birbirlerine yaklaştıklarını hissederler. Sarah ve Javierin yolu Einstein’ın hayatında büyük önem taşıyan ve dehanın yaşamının akışını değiştirmiş biriyle kesişecektir. Acaba bu yabancı kimdir…
Àlex Rovira ve Francesc Miralles okuyucuyu büyük bir merak içinde bırakıp, dü
şünmeye sürüklüyor. Heyecan düzeyinin ve temponun son sayfaya kadar hiç düşmediği Einstein’ın Son Sırrı, İspanyanın en prestijli edebiyat ödülü olan Premio de Novela Ciudad de Torreviejaya layık görülmüştür. 

Burcu Abla’nın sonsuz ısrarlarına dayanamadım ve sonunda yazı yazmaya karar verdim. Aslında son zamanlar bütün işlerim ters gittiğinden kitap hakkında yazdığım ilk yazım ve Canton Fuar’ı gezi yazım çöken bilgisayarımla birlikte tarihte hatırlanmayanlar bölümünde yerini aldı.  =)
Bu yazıyı tekrar yazmamın nedeni Burcu Ablayla WhatsApp üzerinden Kelebek ile başlayan, yazarın erkek olsa başka sonla bitebileceğini tartışmamızla devam eden, son zamanlarda okuduğumuz kitapların tarihteki olaylara, kişilere, kurum ve kuruluşlara bağlı kalınarak ve kurgulanarak yazılmış olmasını, bu konudaki fikirlemizi paylaşmamızla biten konuşmamız sonunda içimden gelen “Tekrar yazabilirsin, bilgisayarın içindekileri geri getirmene gerek yok” sesini dinlememdir.
Einstein’ın Son Sırrı Özge Özköprülü tarafından Türkçe’ye çevrilmiş ve Akılçekelen Kitaplar tarafından basılmıştır. Elimizdeki kitap (Burcu Abla sağolsun bir sürü kitap sipariş etmişti, buda onlardan biri ) 2’inci Baskı olup ülkemizde de beğenildiği tastiklenmiş bir kitaptır.
Kitaba gelecek olursak yazarlarımız 4 ana bölümden oluşturmuşlar,  bölüm başlıklarını 4 ana element olan Ateş, Hava, Su, Toprak koymuşlar ve elementlerle ilgili değişik bilgilere yer vermişler.  Ana bölümler kendi içinde bölümlere ayrılıyor ve her bölüm başında ünlü isimlerin unutulmayan bazı söleri yer alıyor. Kitap akıcı ve sade üslubuyla okurken açıkçası beni sıkmadı. Yazarlar başarılı şekilde bölümleri sonlandırmış ve ‘Acaba bir sonraki bölümde ne oluyor?’ diye sizi merak içinde bırakmaya kurgulanmış.
Kitap Esinsten’ın Son Sırrı’nın peşinde koşan iki kahramanımızın (Sarah ve Javier) başından geçen olayları sade ve akıcı bir şekilde anlatıyor.
Kitabı bitirdikten sonra Einstein’ın Son Sırrı’nın gerçek olmasını diledim(belki gerçektir). Gerçeklik ihtimali çok yüksek ancak kitapta kendisininde dediği gibi bunu anlayacak insan sayısı dünya üzerinde maalesef çok az. 
Yakında Hong Kong,Macau yazılarımla görüşmek üzere. Umarım Einstein Son Sırrında haklıdır.
Hoşçakalın, güzel havaların tadını çıkarın ve Einsten’ın dediği gibi;

Dünya yaşamak için kötü bir yer, ama kötü insanlar yüzünden değil, bununla ilgili hiçbir şey yapmayan insanlar yüzünden.
Yalnızca başkaları için yaşanan bir hayat yaşanmaya değerdir.
Hayal gücü bilgiden daha önemlidir. Çünkü bilgi sınırlıyken, hayal gücü tüm dünyayı kapsar.
Blogger tarafından desteklenmektedir.

© 2011 Doğu incisi, AllRightsReserved.

Designed by ScreenWritersArena