22 Mayıs 2013

I LOVE BOOK; PİRUZE Şam'da bir Türk gelin


Kitap Adı: PİRUZE Şam'da bir Türk gelin
Kitap Yazarı: Sinan Akyüz
Kitap Sayfa Sayısı: 453
Okuduğum Sayfa Sayısı: 453


Arka kapak;
Erkeklere 'Bu evde eksik oları sensin' dediğimizde, adamların yüzleri asılıyor. Biz kadınları, çok film izlemekle suçluyorlar. Keşke evlendikten sonra da ellerimizi tutabilselerdi. Başımızı dizlerinin üzerine yatırıp saçlarımızı okşasalardı. Erkekler evlendikten sonra bunları neden yapmıyorlar? Sahi, bunlar hep filmlerde mi yaşanıyor?"
Derlermiş ki, bazı hayatlar zaman içinde bağlıdır birbirine. Çağlar içinde yankı bulan, eski bir çare ile zincirlidir ötekine.
Yaşadığı acı gerçeklerden kurtulmak için Şamlı bir kocanın elinden Türkiye'ye kaçan genç bir kadının oğullarına kavuşmak için verdiği mücadelenin hüzün dolu hikâyesi, hafızalarınızdan kolay kolay silinmeyeceğe benziyor.
İki Kişilik Yalnzılık, Sevmek Zorunda Değilsin Beni, Yatağımdaki Yabancı gibi çok okunan kitapalrın yazarı Sinan Akyüz'ün kaleminden genç yaşta Şam'da gelin olan Piruze'nin gerçek yaşamöyküsünü soluk soluğa okuyacaksınız....

Bu yazarın İncir Kuşları'ndan sonra okuduğum ikinci kitabı. İncir Kuşları'ndaki önyargım biraz olsun kırıldı diyebilirim bu kitapla. Daha önce söylediğim gibi İncir Kuşları'nın dilinin ardından elimdeki ikinci Sinan Akyüz kitabını okumaya başlarken tedirginlik duymuştum. Fakat diğer hikayedeki dil ile Piruze'nin dili bana oldukça farklı geldi. Açıkçası Sinan Akyüz Piruze ile geçer not aldı benden. En azından dili açısından diyebilirim yoksa her iki kitabındaki hikayeye de diyecek tek sözüm yok. Açıkçası Piruze bende beklediğimden daha büyük bir etki yarattı. Olay her ne kadar kendiliğinden bir akıcılığa sahip olsa da dilin de, ruhun da güzel işlendiğine inanıyorum. İki günde bitirdim kitabı. Bitirene kadar da rahat edemedim. Ve pişman değilim okuduğuma, iyi ki siparişlerim arasında Sinan Akyüz'e de şans tanımışım. 
Blogger tarafından desteklenmektedir.

© 2011 Doğu incisi, AllRightsReserved.

Designed by ScreenWritersArena