04 Mayıs 2013

I LOVE BOOK; SERÇE BULUTU - Takashi Matsuoka

Puanı: 4/10
Kitap Adı: Serçe Bulutu
Kitap Yazarı: Takashi Matsuoka
Kitap Sayfa Sayısı: 544
Okuduğum Sayfa Sayısı: 279
Arka Kapak:
Yıl 1861. İki yüzyıllık bir izolasyondan sonra Japonya kapılarını Batı'ya açmaktadır. Yabancı gemiler Edo'daki Şogun Kalesi'ni yerle bir etmekle tehdit ede dursun, küçük bir Amerikan misyoner grubu da kendi dinlerini yaymak için adaya ayak basmıştır. Japonya'daki kaderlerinin çoktan yazıldığını ise henüz bilmemektedirler. Genç bir asil, yeni yılda yaşamının bir yabancı tarafından değişeceğini düşlemektedir ve derler ki Lord Genji'nin geleceği görme yeteneği vardır. Yakışıklı lord, bir silahşör ve lanetli güzelliğinden kaçan bir kadınla tanıştığında eşi benzeri görülmemiş bir serüven başlar. Bu uyumsuz üçlü, Doğu ile Batı'nın, beden ile ruhun kimsenin hayal bile edemeyeceği şekilde birbirine geçtiği tehlikeli bir yolculuğa çıkar. 'Heyecan dolu, alışık olmadığımız kadar eğlenceli ve gizemli bir hikaye...' - People 'Bir samuray kılıcından daha derin iz bırakan, tutkulu ve beklenmedik sonuyla renkli ve eğlenceli...' - San Francisco Chronicle 'Tutku dolu bir ilk roman... Edo zamanının tüm o ihtişamıyla dolu.' - Publishers Weekly 

Edebiyat dünyasının ayılıp bayılarak okudukları Japon Edebiyatı'nın bilinen kitabı 'Serçe Bulutu' nu bıraktığımı hiç üzülmeden açıklıyorum. 
Gerçekten 544 sayfalık olan bu kitabı 279'uncu sayfada gözlerimi bahane ederek bıraktım. Sonra gözlük aldım ve Adı: Aylin'e başladım. Kendimi herkesin beğendiği bir kitap diye okumak zorunda olduğuma inandırmaya çalışmanın hiç iyi bir fikir olmadığına karar verdim. Her kitapsever bayıldı diye okumak zorunda değildim. Açıkçası belki de yeni kitaplarımın gelmesinden yüz bulmuş ve onun için de bırakmış olabilirim. Ama tekrar başlarsam bilin ki gerçekten de kitapsız kalmışım. Kitabın detaylarına gelecek olursak; beni sürükleyen bir hikayesi yok. Acaba diyorum Uzak Doğu'nun bu hikayesi mi beni cezbetmedi. 
Aslında ben Uzak Doğu hikayelerini severim. Ama olmadı. Bıraktığım sayılı kitapların arasına bunu da eklemiş oldum. Ben kitap okurken akan yazıları, bir anda okuyabileceğim 100-200 sayfaları seviyorum. O kadar etkilesin ki konusu 500 sayfalık kitabın 200'ü bir günde, bir kaç saatte bitiversin. Ama Serçe Bulutu'nda bu olmadı. Beni sürükleyemedi. Edebi açıdan belki çok şey katacaktı ama ben sonuna kadar sabredemedim. Ha bu sayfalarda ha biraz ileride derken 300 sayfaya yakın okudum ama hep bir beklenti içinde. Nitekim bana pek uymadı. Ama sizi bilemem. 
Blogger tarafından desteklenmektedir.

© 2011 Doğu incisi, AllRightsReserved.

Designed by ScreenWritersArena