14 Haziran 2013

Dragon (Dragon Boat) Festivali (Duan Wu Jie)

fotoğraf alıntıdır
Çin'de her yıl Haziran ayının 6'sında Duan Wu Jie Bayramı kutlanır. Bazı kaynaklara göre Dragon Festivali, bazı kaynaklara göre de Dragon Bayramı olarak geçen bu önemli gün de ülke genelinde 3 günlük bir tatil ilan edilir ve çeşitli etkinliklerle kutlanır. Bu bayramın kutlanma sebebi ile ilgili bir çok hikaye anlatılır halk arasında. Ancak en çok kabul göreni bir tanesidir. 
Vakti zamanında Çin'de yaşayan ve vatanını çok seven Qu Yuan adında bir şair vardır. MÖ. 3 YY’da Huai hanedanlığı zamanında çok sevdiği vatanı  Chu Qin hanedanlığının işgaline uğrar. Bu işgal karşısında çok etkilenen ve bu duruma dayanamayan şair Qu Yuan, Guluo Nehri'ne atlayarak intihar eder. O sırada etrafta bulunan balıkçılar yardım etmek için ellerinden geleni yaparlar ancak yine de şairin cesedine ulaşamamışlar. Çok sevdikleri için de cesedinin balıklar tarafından yenmesinden çok korkmuşlar. Balıkların cesedi yememeleri için tüm halk nehre bambu yapraklarına sarılmış pirinç olarak bilinen Zongzi atmaya başlamış. Ve şair bundan sonra her yıl intihar ettiği tarihte anılmaya başlanmış. 

fotoğraf alıntıdır
Bu anma törenlerinde Çin genelinde nehirlerde Dragon şeklindeki kayıklarla yarışlar düzenlenip, arefe akşamından başlamak üzere sofralarında da Zongzi yeniyor. İçerisinde yapışkan pirinç olan bu bambu ve saz yapraklarına sarılı yemek suda haşlanarak servis edilirken Dragon Bayramı'nda hediye olarak da veriliyor. Zira bu Dragon Bayramı'nda bizde birer tane hediye aldık. Başka bir yazıda tarifi ile birlikte sizlere bahsedeceğim. Bir diğer gelenek de bayram günü, her kapıda Çince'de 艾草okunuşu Ài cǎo olan Pelin, yani Pelin otu ve Su kamışı asıyorlar, bu sayede kötülüklerden de korunduklarına inanıyorlar. 

Komşumuzun Pelin otu ve Su kamışı asılmış kapısı
Blogger tarafından desteklenmektedir.

© 2011 Doğu incisi, AllRightsReserved.

Designed by ScreenWritersArena