24 Haziran 2013

Marsmelov ve jelibondan şeker hamuru yapımı / Şeker hamurlu kurabiyeler


Uzun istek ve arayışlardan sonra bende şeker hamuru maceramı tamamladım. Açıkçası ilk kez yaptım ama olmadı diyenlerden olamayacağım çünkü gerçekten ilk denemem de başarılı sonuçlar aldım. Marsmelov ve jelibondan yaptığım şeker hamuru için çok uğraşmadım. Ama benim fikrimce bunun bir ölçüsü yok. Genellikle hiç bir şeyde ölçü kullanmadığım için arkadaşlarım bana kızsalar da ben aldığım başarılı sonuçlardan memnunum. Bu da onlardan biri oldu. Öncelikle ben burada karışık renkli marsmelov bulduğumdan renklerim pastel oldu. Sadece pembe için birazcık kırmızı gıda boyası denedim ve onunda güzel bir rengi oldu. Nasıl yapıldığına gelecek olursak;
Öncelikle bir tencerede kaynayan suyun üzerine boş bir tabak oturtun ve üzerine örneğin yeşil jelibonu koyun. Yarım kaşık kadar su ekleyip mümkünse tahta bir kaşıkla karıştırın. Eğer jelibonları küçük küçük doğrarsanız daha hızlı sonuç alırsınız. Jelibonlar küçülmeye başladığında üzerine yeşil marsmelovları ilave edin. karıştırmaya devam edin. Bir kenarda önceden hazırda beklettiğiniz kesme tahtanızın ya da tezgahınızın üzerine pudra şekeri serpin, hazırda beklesin. Bu arada eğer erimeye başlayan marsmelovlarınız için gerekli olduğunu düşünüyorsanız yarım ya da bir kaşık daha su ilave edin. Tamamen eriyip yapışkan bir kıvam aldığında tahtanın/tezgahın üzerine alın. Ve birazcık soğumasını bekleyin ki eliniz yanmasın. Dokunabileceğiniz ve şekerin de harmanlanacağı kıvama gelince üzerine pudra şekeri ekleyerek yoğurun. Elastikiyetini kaybetmeyecek ve yumuşak bir kıvamda elinize yapışmayana kadar kontrollü bir şeklide yumuşak hale geldiğinde parmak uçlarınızla biraz tereyağ/margarin alarak hamurun etrafına sürün. Ve bu işlem bitince streç filme sarıp oda sıcaklığında dinlenmeye bırakın. Acele ise hemen kullanabilirsiniz de. Diğer renkler için de aynı işlemleri tekrarlayın. Gıda boyası kullanacaksanız eğer ocağın üzerindeyken ilave etmeniz gerek ki her yere eşit olarak dağılabilsin. 


Kullanımı;
Kullanacağınız kadar şeker hamurunu alıp elinizin sıcaklığında yaklaşık 5 dakika kadar yoğurun. Eğer bu işlemi yapmak istemiyorsanız 10'ar saniye uygun kıvama geldiğinize inanana kadar mikrodalga fırında ısıtın. Normal şeker hamurları gibi  bir yapıda olmadığından tekrar kullanımı zor olabiliyor bu yüzden siz benim gibi kullanacağınız rengin tamamını ısıtmamanızı öneririm. Kurabiyeler içinse bu tarifi kullanabilirsiniz. 
Sevgiler.


Blogger tarafından desteklenmektedir.

© 2011 Doğu incisi, AllRightsReserved.

Designed by ScreenWritersArena