08 Haziran 2013

Şangay'ın 'GEZİ PARKLARI' : Jing'An Park


Başka yazılar girmeye gönül elvermeyince dedim biraz özenti biraz da manidar bir yazı olsun benim ki. Biraz sitemkar biraz da iğneli belki de..

Şangay genel yapısı ile gökdelenlerin sıra sıra dikildiği ve metropoller arasında yerini almak üzere olan bir şehir. Fakat burada öğrendiğim kadarıyla yüzden fazla 'Gezi Parkı' var. Ve bu parklara adım attığınız anda şehrin boğucu havasını ardınızda bırakıp, yemyeşil kuş cıvıltısı içinde buluyorsunuz kendinizi. Açıkçası yeşil alan konusunda oldukça başarılılar. Nerede yoğunluklu olarak gökdelen görürseniz bilin ki arasında ağaçlık nefes alabileceğiniz ve çoğunluğunun içerisinde yapay göl olan bir park var. Geçtiğimiz günlerde sıcak bir havada yolumuzu kaybedip 1 saate yakın mesafe yürüdükten sonra karşımıza çıkan Jing'An Park'ı görünce çölde serap görmüş gibi mest olmuştuk. Park bırakın bizim ülkemizdeki parklar gibi olmayı Türkiye'de ki parklar buraların yanından bile geçemez. E tabi biz de ondan zaten yapmak yerine yıkıyoruz. Nasıl olsa düzgün yapmayı becerememişiz bari yıkalım da bina yapalım birileri kazansın. Neyse biz dönelim parka, parkın içerisine girdiğinizde sizi yapay bir gölet karşılıyor, ortasında rengarenk nilüferlerin açtığı. Sarı çiçeklerle çevrili göletin hemen yanı başında da otantik Çin yapısı bir bina olan Çin Restoranı var. Bu parka girince kendinizi gerçekten Uzak Doğu filmlerinde gördüğünüz, o büyüleyen mekanda gibi hissediyorsunuz. Restoranda henüz yemek yemedik ama mekan bizi büyülemek için gerçekten yetti de arttı bile. İçerisinde rengarenk çiçeklerin olduğu bu parkı Çinliler çok seviyor. Hatta sadece bu parkı değil tüm yeşil alanları seviyorlar. Ve onların yöneticileri ne istediklerini önemsiyor. 
Açıkçası ben Çin Halk Cumhuriyeti'ni de bu mekanları yıkmak yerine yarattıkları için ve halkın ihtiyaçlarını ön planda tuttukları için tebrik ediyorum. 
Bundan böyle Şangay'daki tüm park alanlarını teker teker yazmayı planlıyorum. 
Ben sizi fotoğraflarla baş başa bırakayım da mekan hakkındaki kararı siz verin!
Sevgiler.


Blogger tarafından desteklenmektedir.

© 2011 Doğu incisi, AllRightsReserved.

Designed by ScreenWritersArena