21 Temmuz 2013

Asya’nın gözbebeği, Doğu’nun incisi ŞANGAY


Bursa Deniz Otobüsleri'nin aylık dergisi BUDO Yaşam'ın Temmuz sayısında yayınlanan yazımı sizinle link aracılığıyla pdf dosyası şeklinde paylaşmıştım. Ama pdfi açamayan takipçiler olmuş. Zaman zaman internetle ilgili sorunlar nedeniyle bazı yazılara hepimizin ulaşamadığı olmuştur. 'Yazıyı ekler misin?' diye mail alınca ekledim. İyi okumalar ve teşekkürler.

Asya dile geldiğinde şüphesiz Avrupa’dan çok farklı gelişmişlik düzeyinde, kültür açısından daha düşük seviyede mekanlar geliyor gözünüzün önüne. Siz de hala bu fikirdeyseniz belli ki henüz Şangay’ı görmemişsiniz. HuangPu (Sarı Nehir) etrafında kurulmuş çok renkli, çeşitli kültürlere kucak açmış, tüm atılımları ile Dünya’ya göz kırpan bir şehir Şangay. Son yıllarda ticareti ile de adından sıkça söz ettiren Çin’in de şüphesiz en kıymetlileri arsında yer alıyor. Her gün dünyanın her yerinden birçok insanı ağırlayan bu kültür başkenti, sizi büyüleyebilir. Eğer vakit konusunda sıkıntınız yoksa Şangay’ı metro ile gezmenizi tavsiye ederim. Bu sayede Şangay’da hayatı soluyarak, Asyalılarla iç içe vakit geçirebilirsiniz. Nasılsa metro ile şehrin her köşesine ulaşımınız mümkün. Ayrıca Pudong ve Puxi olarak nehrin ikiye böldüğü şehri bir yakadan diğerine feribot ile de gezmenizi öneririm. Bunu küçük bir boğaz turu gibi düşünebilirsiniz. Kıyı boyunca gördüğünüz yapılara hayran kalacaksınız. Bu şehri kısa bir sürede tüketmeniz kolay değil. Çünkü her sokağından, her binasından bir tarih rüzgarı esiyor. Gökdelenlerin sayısı artarken yeşil alanların da arttırılmasına özen gösteriliyor. Yani Şangay kendini geliştirmek uğruna doğallığından da vazgeçmeye pek niyetli değil. Bu çekik gözlü millet ile de gayet iyi anlaşabileceksiniz. Şehrin birçok kesiminde İngilizce konuşuluyor, konuşamayanlar da detaycı bakışlarının yanı sıra tebessümlerini sunuyor size. Yani insanları oldukça sıcak kanlı. Gelmişken alışveriş yapmak isteyebilirsiniz, benim size tavsiyem yöresel hatıralar edinmeniz. Buraya kadar gelmişken görmeden dönmeyin diyeceğim mekanlar var elbet isterseniz bir kenara not alın.

Yuyuan Garden (Yu bahçeleri);

Şangay’ın en işlek turistik mekanlarının başında gelen bu eski mekanı çok seveceksiniz. Giderek modernleşen Çin’de kendinizi eski Çin filmlerindeki o muhteşem yapıların arasında gezerken bulacaksınız. 16. yy’da inşa edilen Çin bahçeleri şimdilerde müze olarak kullanılıyor. İçerisinde çeşitli çiçeklerin yaşadığı bu bahçeleri 40 RMB gibi bir ücretle görebilmeniz mümkün. Bunun dışında bahçelerden arda kalan bölümlerde ise hem yöresel hem de dünya yemeklerini bulabileceğiniz restoranlar var. Yapay göletin bulunduğu kısımda da köprünün üzerinden geçerken Çin çaylarını içebileceğiniz bir mekan yer alıyor. Yemeğinizi yedikten ve çayınızı da içtikten sonra çevredeki dükkanlardan hediyelik alışveriş yapabilmeniz de mümkün. Burası şehrin içinde sayılabilecek bir bölgede olduğundan 10 numaralı eflatun tren hattının Yuyuan Garden durağında inerek kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

The Bund (Zhongshan Dong Yi Lu);

Burası için şehrin en güzel manzarasını izleyebileceğiniz mekan demek yanlış olmaz. The Bund’da nehir boyunca yürüyerek tarihi binaların dimdik duruşuna tanıklık edebilir ve sonunda muhteşem bir güzellikle karşılaşabilirsiniz. Şangay’da fotoğraf çekmek için belki de en güzel mekan burası diyebiliriz. Çünkü Pu Dong bölgesindeki dünyaca bilenen meşhur yapıların hepsini buradan görebiliyorsunuz. Genellikle fotoğrafçılar bu mekanı tercih ediyor. Burada bir akşamüstü yürüyüşü mutlaka yapmalısınız. Hava kararmaya başlayıp şehrin ışıkları yandığında harika bir manzara size eşlik edecek. Bu yürüyüşünüzün sonunda meşhur Nanjing Lu’ya varmış olacaksınız (Lu Çince’de cadde demek Road olarak da düşünebilirsiniz). Burası biraz Bağdat Caddesi, biraz da İstiklal Caddesi’ni andırıyor. Araç trafiğine tamamen kapalı. Her gün binlerce insan bu akıp g iden zamana ayak uyduruyor. Ünlü markaların dükkanlarını burada bulabilir ve isterseniz alışveriş yapabilirsiniz.

Oriental Pearl TV Tower (Dongfang Mingzhu) - (Doğu’nun İncisi - İnci kule);

Şangay denildiğinde ilk akla gelen siluette şüphesiz İnci Kule vardır. Kusursuz tasarımı ile dikkat çeken bu yapıyı mutlaka ziyaret etmelisiniz. 3 küreden oluşan bu mekan Toronto ve Moskova TV Kuleleri’nden sonra 468 metrelik uzunluğu ile Dünya’nın 3. Büyük TV Kulesi olma özelliğini taşıyor.  The Bund’dan da görünen manzaranın içerisinde en çok dikkat çeken yapıya sahip TV kulesi şehrin içerisinde yer aldığından metro ulaşım imkanı da sunuyor. 2 numaralı yeşil metro hattının Lujiazui durağında indiğinde zaten yürüme mesafesi uzaklığında kuleye varmış oluyorsunuz. Şehrin 9 TV 10 radyo yayının ev sahipliğini yapan bu kulenin yapımı 4 yıl sürmüş. 1994’ten bu yana hizmet veren bu kulenin tamamını gezmek için 180 RMB’lik bilet almanız gerekiyor. En üsteki Uzay Modülü diye adlandırılan topun içerisindeki manzara şahane. Ortada bulunan kürede açık havaya çıkabiliyor ve cam zemin üzerinde yürüyebiliyorsunuz. Yükseklik fobisi olanlar için pek tavsiye edilebilecek bir durum değil diye düşünüyorum. En alt küre de ise oyuna salonlarında atari gibi oyunları oynayabilir veya roller coaster turu yapabilirsiniz. En alt kattaki tarih müzesini de ziyaret etmenizi tavsiye ederim.

Shanghai World Financial Center( Dünya Finans Merkezi);

Yine Şangay’ın en bilindik kulelerinden biri olan ve Dünya Finans Merkezi Şangay Binası olarak bilinen bu bina mutlaka gezip görmeniz gereken yapılar arasında yer alıyor. 492 metrelik yüksekliği ile şehri ayaklarınızın altına seren bu yapı Türkler arasında genellikle açacağa benzerliği nedeniyle ‘Açacak’ olarak anılıyor. Buraya da gidebilmek için yine 2 numaralı metro hattının Lujiazui durağında inip etrafa bakınmanız yeterli olacaktır. Çünkü bir yanınızda Doğu’nun İncisi bir yanınızda da Dünya Finans Merkezi olacak. 474 metrelik uzunluğu ile Dünya’nın en yüksek gözlem kulesi olana kuleye çıkmak için binanın içine girdikten sonra tabelaları takip etmeniz yeterli, 100. Kattaki saydam zeminli Skywalk bölümünü gezebilmek için 150 RMB’lik bilet almış olmanız gerekiyor. Fotoğraf makineniz yanınızda yoksa üzülmeyin burada 50 RMB’lik bir ücret karşılığında profesyonel bir fotoğraf da çektirebiliyorsunuz. Oraya kadar gitmişken 94. Kattaki hediyelik eşya satan mekanı ve kafeyi de görmenizi öneririm.

Çin Mutfağı;

Çin mutfağı ile ilgili bilgi vermeden önce Çinlilerin çok meşhur olan bir atasözlerini hatırlatmak istedim 'Yemeklerle beslenmek ilaçlarla beslenmekten iyidir'. Aslında günümüzdeki sağlıksız beslenme şekilleri ve koşullarını göz önüne alacak olursak oldukça değerli bir cümle bu. Çinlilerin çok fazla hastalanmamalarının sebeplerinden biri de belki bu atasözünü sadece söylemekle kalmayıp, uygulamaya da geçirmiş olmalarıdır. Dolayısıyla Çin Mutfağı için sağlıklı bir mutfak diyebiliriz. Şehrin her yerinde çok çeşitli Asya yemekleri sizi karşılıyor olacak. Benim size tavsiyem bir Türk Lokantası aramaktansa bu değişik Asya tatlarına bir şans vermeniz. Özellikle ekmek gibi tükettikleri ve bambu kapların içerisinde sadece buharla pişirilen Mantou’ların tadına bakmalısınız, böylece ekmeksiz kalmaktan da kurtulmuş olacaksınız. Bunu dışında eğer domuz yemiyorsanız ‘Müslümanım, domuz yemiyorum’ demeniz yeterli. Size domuz yağı kullanılmayan ayrı yemek getiriyorlar. Yani aynı tatları domuz eti ve yağı olmadan denemiş oluyorsunuz. Son tavsiyem ise gelmeden önce Şangay’da yaşayan bir Türk’ün sitesi olan ve tamamen bir rehber niteliği taşıyan www.sangayrehberi.com adlı siteyi ziyaret etmeniz. Tüm bu tavsiyelerden daha fazlasını bularak, rahat bir gezi yapmış olursunuz.


Blogger tarafından desteklenmektedir.

© 2011 Doğu incisi, AllRightsReserved.

Designed by ScreenWritersArena