03 Temmuz 2013

Şangay'ın cehennem sıcaklarına hoşgeldiniiiz!


Gelmeden önce dilden dile dolanan Şangay sıcakları başladı. Evden başını çıkaran buharlaşma tehlikesini göze almalı derim ben :) Dün bir ara alışverişe çıkmayı denedim ayıla bayıla eve döndüm. Şimdi bu kadar çok şemsiye arz-talebini anlayabiliyorum. Şemsiye demişken burada genelde her köşe başında şemsiye satılıyor ve 10 RMB'den başlıyor fiyatları. 'Yazın ortasında ne şemsiyesinden bahsediyor bu' demeyin hiç. Bayıltıcı sıcaklarda yansıtıcı özellikleri yüksek şemsiyeler günlük hayatın vazgeçilmez bir parçası burada. Daha önceleri 'Yok canım o kadar da değil' diyordum ama dünden sonra gerçekten de dışarıda işi olanların kesinlikle kullanması gerektiğine inanıyorum. 
Yoksa çok büyük sağlık sorunlarına sebep olabilir. Sıcaklığın yüksekliği yüksek nem ile birleşince çekilmez bir hal alıyor. 


Zaman zaman nefes almakta bile zorlanabiliyorsunuz. 
Şehir içi seyahat için metroyu tercih etme sebeplerinden biri de serin ve nefes alınabilir olması. Şimdi 'Takside klima yok mu?' diyeceksiniz. Olanları da var olmayanları da. 
Ama sıcak yine de peşinizi bırakmıyor. Ben trafikte taksiye binemiyorum. Mide bulantısı ile baş edemediğimden bir de arabaların kokusu üzerine eklendiğinde muhteşem ikili oluveriyor. 
Dolayısıyla metro bir nimet benim gibiler için. Bu vesile ile sizinle şemsiyeli Asyalı fotoğraflarını da paylaşmış olayım :) ne zamandır sıra gelmemişti demek ki sıcakları bekliyorlarmış. 
Şangay'da yaşayanlar aman dikkat yanınıza su, şemsiye vs almadan çıkmayın :) Fotoğrafların hepsini bulamadım diğerlerini de bulduğumda eklerim.
Sevgiler.
Blogger tarafından desteklenmektedir.

© 2011 Doğu incisi, AllRightsReserved.

Designed by ScreenWritersArena