13 Temmuz 2013

ZENGİNLİK DENİLEN İLLET…


Madem köşemizin ismi köşe dönmece,o zaman önce zenginliği bir tanımlayalım değil mi! 
Zenginlik… 
Ah o zenginlik var ya herkesin başının belası. Zenginlik, o kadar ortada bir sözcük ki; kime sorsanız zenginliği başka şekilde tanımlar. Parası olmayan yoksul insanlar zenginliği sahip oldukları manevi şeylerle tanımlarken, paraya sahip insanlarsa maddesel şeylerle tanımlarlar. Her ikisinde de gerçeklik payı yok değil. Peki ya orta direk ne diyor zenginliğe; aşağı tükürse sakal, yukarı tükürse bıyık misali,zenginim dese değil, fakirim dese o da değil. Zaten orta direk kavramı da yavaş yavaş sona eriyor dünyada.Orta direğe sarılmış durumdaysan geç kalmadan yönünü seçmeni öneririm.
Zenginlik hep bolluk,çokluk kavramı üzerine kurulmuştur. Doğrudur da. Ancak, 30 tane işe yaramaz, asalak, işsiz, hedefsiz insanlardan oluşan bir arkadaş çevresi mi zenginliktir yoksa gerçek anlamda iyiliğin,yardımseverliğin ve hoş sohbetin olduğu uzun süreli birkaç arkadaşının olması mı zenginliktir diye sorduğumda tabii ki ikinciyi seçeceksiniz. 'Bankada 1 milyon dolarım var, öyleyse zenginim' diye düşünüyorsan o milyon doların ev bile alamadığı yerler olduğunu düşün. Demek ki bir şeyden çok fazla sahip olmak her zaman zenginlik anlamına gelmiyor. İşte tam burada bir kritik kırılma noktasına giriyoruz. Zenginlik aslında bolluk, çokluktan ziyade uzun süreli yarar sağlayan ve istikrarlı durumu temsil eder.
Zenginliğin aslında zamanla ölçülen bir tanım olduğunu bana ilk üniversite yıllarında bir ekonomi hocası söylemişti. Tabii,o zamanlar kan kaynıyor, İstiklal Caddesi'nde takılmak, kafayı hocaya takmaktan daha cazip. 'Ne diyorsun hoca sen?' dedik, döndük arkamızı. Hoca aslında çok haklıydı. Zenginlik, varlıklarının zamana oranına göre belirleniyordu.
Bugün işinizi bıraktığınızda mevcut yaşam standartlarınızı bozmadan yaşayabileceğiniz zaman kadar zenginsinizdir. Bu yüzden yukarıda belirttiğim gibi zenginliğin aslında bolluktan çok sonsuzluk ile ilişkisi vardır. Bu yüzden, yaşadığımız ekonomik sistemde zengin neden sürekli daha da zengin  sorusuna da burada cevap vermiş oluyoruz. Zengin kişi, varlıklarını başka varlıklar edinmek için kullanır ve zenginliğini sonsuzluğa doğru uzatır.
Basit anlamda, zenginliği kendime şu şekilde tanımladım. Kendi kendimi emekli ettiğimde zengin bir insan olacağım. Zenginliğimin büyüklüğü ise yaşam standardımla beraber değişecek. Sağlığım için devletin düşük sağlık sigortasına ihtiyacım yoksa ve kendi paramla en iyi sağlık sigortasını her sene yenileyebiliyorsam, istediğim hayat standardını karşılayacak parayı edinmek için artık hiç çalışmam gerekmiyorsa; işte tam o anda artık ben zenginim.
Sen, bu yazıyı üşenmeden, sıkılmadan büyük bir sabırla okuyabiliyorsan ve bir anda dört işleme bağlanıp gelirini, giderini düşünmeye başladıysan, zengin olmak senin kaderin olabilir. İlk yazıda söylediğimi sakın unutma, herkes günde 8 saat çalışıp patronundan zam, devletten iyi bir emekli maaşı beklerken, sen 24 saat çalışacaksın ve kendini emekli edeceksin.

Blogger tarafından desteklenmektedir.

© 2011 Doğu incisi, AllRightsReserved.

Designed by ScreenWritersArena