30 Ağustos 2013

Kış hazırlıkları; Erik marmelatı


Henüz sonbahara girmek üzereyken biz kış hazırlıklarına yavaş yavaş başladık. Buranın reçelleri daha çok jöle kıvamında olduğundan kış için reçelimizi ve marmelatımızı kendimiz yapıyoruz. açıkçası reçel yapmıştım da marmelat hiç yapmamıştım daha önce. Bir heves hemen aklımın yattığınca denemeye karar verdim. Mürdüm eriklerini burada bulmak kolay oluyor. Hatta iki ayrı çeşidi de var. Birisinin için daha yeşilimsi - sarımsı ve renk vermiyor, diğeri ise tatlı bir renk veriyor kaynadığında. Şeker oranı gibi detayların daha kişisel tercihler olduğunu düşündüğümden her şeyi yaparken daha az şeker koyuyorum. Yani tariftekini birebir uygulamak doğru değil diye düşünüyorum. Bu yüzden vereceğim oranda şeker koymak zorunda değilsiniz. 
Daha az ya da daha fazla tercih edebilirsiniz. Daha zor sandığım marmelatı yapmak meğer reçeli yapmaktan daha kolaymış. 


Çünkü kaynarken erikler dağılmasın diye karıştırmamak gibi bir endişeniz olmuyor. 
Hatta dilediği kadar dağılabilir. Öncelikle istediğiniz miktarda eriği güzelce yıkayıp çekirdeklerini çıkartırken 3'e 5'e bölün, şekillice olmalarına hiç gerek yok. Daha sonra her bir erik için çok dolu olmayan yemek kaşığı şeker ekleyin. Üzerine başka bir şey eklemeden kısık ateşte kaynatmaya başlayın, arada dibi tutmaması için karıştırmayı unutmayın. Reçel kıvamı almadan önce erikler de piştiğine emin olduğunuzda ateşten alın. Tencereden çıkarmadan blender yardımı ile erikler tamamen yok olana kadar çırpın. Eğer taneli kalmasını isterseniz blender ile işlem yapmanıza gerek yok. Aşağıdaki gibi olana kadar kaynatabilirsiniz.


Ardından sıcak haldeyken içleri kuru kavanozlarınıza dökün ve kapaklarını sıkıca kapatın. 
Şişeleri bir peçete üzerine kapakları yere bakacak şekilde yani ters olarak koyun ve 2 gün kadar o şekilde bırakın. 2 gün içinde kapaklar içine doğru çökmüşse kış için saklayabilirsiniz ama yukarıya doğru bombe yapmışsa hemen açıp yemenizi tavsiye ederim. Zira kısa kalmaz bozulurlar. 
Dilerseniz sulandırıp meyve suyu gibi de tüketebilirsiniz. Afiyet olsun.
Sevgiler.
Blogger tarafından desteklenmektedir.

© 2011 Doğu incisi, AllRightsReserved.

Designed by ScreenWritersArena