20 Eylül 2013

Çin Geleneksel Sonbahar Bayramı kutlu olsun!


Çinlilerin yıl boyunca bayramları bitmek bilmiyor. Yine bu bayramlardan birini kutladık. Bu bayram bir çok isimle anılıyor aslında bunlar; 'Güz Ortası Bayramı', 'Ay Bayramı', 'Sonbahar Bayramı', 'Dolunay Bayramı'dır, Çince 月饼; pinyin (okunuşu) : Yue bing. Bu bayram en önemli dört Çin Festivali'nden biridir. 
Bu bayramda çok büyük mitolojik bir hikaye bulunmamasına rağmen halk tarafından büyük ilgi ile kutlanıyor. Ay kurabiyelerini satın almak için uzun kuyruklar görebiliyoruz. 
Çünkü Ay kurabiyesi hem bayram kutlamasında yeniliyor hem de akrabalarla karşılıklı hediye edildiğinde ince bir davranış olarak kabul ediliyor. Bayram için yılın günlerine uygun olarak tatil ilan ediliyor. Bu bizim bayramlarımızdaki gibi resmi bir tatil sayılıyor. Uzak yerlerde oturanlar bayram kutlaması için ailelerinin yanlarına gidiyorlar. 
Fakat eski yıllarda olduğu ülke genelinde dükkanlar kapatılmıyor. Genellikle alışveriş yerleri ve turistik mekanlar açık bırakılıyor. Ve fazlaca da kalabalık oluyor. Gece dolunayın en parlak olduğu gece olarak kabul edilip seyrediliyor ve ibadet ediliyor. 
Bunun dışında gökyüzündeki estetik görüntüsü ile tanıdığımız dilek balonları da bu bayramın simgelerinden biri... Herkes dileğini tutarak balonunu ateşleyip gökyüzüne, aya gönderiyor. 
Siz de dileğinizi tutmayı unutmayın :) yoksa bir sene daha beklemek zorunda kalırsınız.
Sevgiler.
Blogger tarafından desteklenmektedir.

© 2011 Doğu incisi, AllRightsReserved.

Designed by ScreenWritersArena