19 Eylül 2013

Çin'de telefon almak ve iade etmek; Oppo Find 5

Çin'deki telefon maceram aslında tam bir hikaye diyebiliriz. Bir çok telefon denedim. Ama hala aklımda kalan Çinli üretici Oppo'nun Find 5 modeli. Yaklaşık bir ay kadar deneme kullanımı diyebileceğimiz sürede aslında Çinlilerin de çok kaliteli ürünleri piyasaya sunduklarını ve isteseler ucuz mal üretimi ile anılmanın dışına çıkabileceklerine tanıklık etmiş oldum. Özellikle Amerika'da ve bazı Avrupa ülkelerinde ünlü oyuncu Leonardo Di Caprio'nun reklamları ile tanınan Oppo markası şuan Türkiye'de satışta mı bilmiyorum. Ben bu marka ile Şangay'da tanıştım. Geçtiğimiz kış telefon almak için Xujiahui'ye gittiğimizde epey bir dükkan gezdik ve model inceledik. Tam vazgeçmiş alışveriş merkezinden çıkarken gözümüze Leonardo Di Caprio takıldı. Oppo diye bir mağazanın dışında elinde telefonla reklamı vardı. Hemen baktık ki Çinli üretici Oppo Avrupa ve Amerika'da oldukça ilgi görüyormuş ve tanıtımını da Çinli filmlerin sevilen yüzü Leonardo Di Caprio ile yapmış. 


Hemen girdik dükkana. Tanıdık bir isim reklamlarında oynamış ya güvenli hissettik açıkçası. 
O sırada dükkanda alışveriş yapan 2 Çinli bayan vardı. Sonradan biri bize selam verdi, 
öğrendik ki Uygurluymuş. Biraz sohbet ettik ve telefon hakkında da bilgi aldık. Kendisi telefonunu çaldırmış ve çaldırmadan önce de Oppo kullanıyormuş. 
Memnun olduğu için de yenide Oppo almaya gelmiş. Gözümüze ultra ince diyebileceğimiz Find 5 takıldı. Açıkçası tasarımı ve ekran genişliğini kullanım şekilleri bizi kendine hayran bıraktı. Özellikle görüntü ve renk kalitesi de takdir edilecek güzellikteydi. Siyah olmadığından beyazını aldık.
Oppo ile günler güzel geçiyordu.
Fotoğraf, video kalitesi, inceliği ve estetik harikası oluşu gerçekten de kullanım kolaylığını arttırıyordu. 2999 RMB fiyat ile almıştık ve üzerinden 10 ay gibi bir süre geçmesine rağmen fiyatı düşmedi. Şimdiki fiyatını merak ediyorsanız 3000 RMB. Telefonu kullanırken 3. haftanın sonunda fotoğraf çekerken donmaya başladı. Bu sorunu birkaç tekrarlayıp biz de anı kaçırınca telefondan soğumaya başladık. Bu arada bu  ilk android deneyimiydi. Durum can sıkıcı hale gelince aldığımız yere gittik fatura ve diğer aksesuarları ile. 
Gittiğimiz yer bize Oppo'nun Şangay ofisine gitmemizi söyledi ve adresi verdi. Ve Tolga, Soner birlikte gittik. Uzun bir metro yolculuğunun ardından ve ardından yarım saatlik bir yürüyüş ile zor bulsak da vardık. 
Önce telefonu ve evrakları kontrol ettiler. Fakat biz elimizdeki diğer telefon ile sorun çıktığı zamanların videosunu çekmiştik, çünkü ara ara sorun çıkardığından dolayı biliyorduk ki mekana gidince denk gelmeyecek. Nitekim sorun yok dediler. 
Ben de videoları gösterdim. Sonra hak verdiler ve yeni telefon vereceklerini söylediler. Fakat biz yeni telefon istemiyorduk. Israr ediyorlardı. Ben de bir şeyden anlamıyormuş gibi davranıp sürekli 'Paramı geri istiyorum' diyorum. Bir şey anlatmaya çalıştıklarında da anlamadığımı söylüyordum. 
Neyse aralarında geçen 'Yabancı bu dert anlatamayacağız parasını geri verelim' muhabbetinden sonra paramı iade etmeye karar verdiler. Ben hemen alacağımı sanıyordum ki elime bir kağıt tutuşturup telefonla birlikte telefonu aldığım Xujiahui'deki dükkana gönderdiler. 
Ve aldığımız yere gidip telefonu geri verip paramızı iade aldık. Açıkçası uzun ve yorucu bir süreç oldu. Şimdi düşünüyorum da belki de yazılımsal sorun çok kolay çözülebilirdi ya da yenisinde aynı sorun çıkmayabilirdi ama biz 30 günlük süreç bitmeden değiştirmek istedik. Eğer Oppo konusunda sorun yaşayan arkadaşlar olursa iade şekli budur. Ama hala beğenerek baktığımı da eklemek isterim. 
Adres konusunda emin değilim evrakları bulamadım. İnternette de biraz araştırma yaptım ama farklı adreslere ulaştım. Hatırlar hatırlamaz eklerim ama nasıl gidilir derseniz 10 numaralı metro hattının Tongji University durağında inip yarım saat kadar yürümek gerektiğini hatırlıyorum :)
Sevgiler.

Not: izlemek isteyenler için Oppo'nun Leonardo Di Caprio'lu reklamı

Blogger tarafından desteklenmektedir.

© 2011 Doğu incisi, AllRightsReserved.

Designed by ScreenWritersArena