01 Eylül 2013

Doğa'dan hediye; Zencefil


Eylül'e girdik ve kışa göz kırptık madem sağlıklı bir besin ile başlayalım, sağlıklı bir kış olsun dedim :)
Zencefili bilmeyen kalmamıştır artık sanırım.
Türkiye'de toz halinde kullanımı revaçta olsa da buralarda tazesi tüketiliyor. Hatta
Uzak doğunun başarılı mutfağının arkasındaki sırlardan biri de taze zencefil. Sabah, öğle ve akşam demeden tüketiliyor. İnternette taze zencefilin dişleri kırdığı gibi yazılar dolanıyor. İşin aslı şu ki taze zencefil adı üzerinde tazecik ve yumuşaktır. Çünkü bu sağlıklı besinin yumru gövdesinin yüzde 80'i sudur. Fakat nasıl seçileceğini bilmezseniz eğer suyu çekilmiş ve taze olmayan ürünleri de alırsınız.

Taze zencefil lifli gövdesine bastıracak olsanız su çıkaracak yumuşaklıktadır. Üzerini ince bir kabuk yapısı örter. Bu besini kış aylarında bir parçacık fincana atıp üzerine sıcak su ekliyorum ve biraz bal ile karıştırıyorum. Bir dilim de lime ya da limon ekledikten sonra içilecek sıcaklığa geldiğinde afiyetle içiyorum. Boğaz ağrılarının hafiflemesine ve özellikle kış aylarında vücut ısısının artmasına yardımcı oluyor. 
Zencefil Çin'de çok tüketiliyor. Bizim gibi gramla değil kiloyla alıyorlar ve yemeklerde kullanıyorlar. Buraya geldikten sonra ben de kendime bir alışkanlık edindirdim. Bir gövde zencefili fasulye tanesi büyüklüğünde parçalara bölüyorum ve hava almaya cam bir kapta saklıyorum. 
Her yemeğe bir parça atıyorum. 
Böylelikle acı tadı ile birebir yüzleşmemiş ama içerisindeki almamız gereken vitaminleri almış oluyoruz. 
Eğer yemekte istemem derseniz yoğurda bir çay kaşığı ekleyip tüketebilirsiniz. Bu da mikropların vücuttan atılması için bir destek gıda gibi düşünülebilir. Zencefil aslında vücudumuza büyük destek. Kolon kanseri tedavisi sırasında da faydalı olduğu kanıtlanmış. İltihap önlediği ve hücreleri desteklediği için tıpta da yararlanılıyor. Ağrıları azaltıcı etkisi olduğu söyleniyor. 

Boğaz ağrısında denediğim ve uyguladığım bir yöntem ama migren ağrıları için hiç denemedim. Eğer bir faydasını görürsem sizinle paylaşırım. Rahim kanseri tedavisinde de destekleyici olduğu söyleniyor.
Regl dönemi öncesi sancıları giderdiği gibi bilgilerde mevcut ama yine denemediğim yöntemlerden biri bu. romatizmal ağrıların giderilmesinde, bulantı ve kusmada, iltihabi hastalıklardan kaynaklanan ateş yüksekliğinin kontrol altına alınmasında da önemli rol oynuyor. Kolestrol düşürülmesinde, damar tıkanıklığı tedavisinde damarların genişletilmesinde, kas ağrılarında da büyük yardımcı. 
Durum buyken bu besini Türkiye'de benimsememiş olmak aslında büyük eksik. 
Ben Türkiye'deyken tanıştığım taze zencefilin kullanımını burada arttırdım ve faydasını da gördüm. dozunu arttırmadığınız ve alerjik bir durumunuz olmadığı müddetçe kullanmanızı öneririm. Zira bu kadar zaman bu faydalı besinden uzak kaldığımız yeter. Çağımızın sinsi hastalıkları gelip bizi bulmadan doğal yollarda bağışıklık kazanmanın kime ne zararı olur. 
Sevgiler.
Blogger tarafından desteklenmektedir.

© 2011 Doğu incisi, AllRightsReserved.

Designed by ScreenWritersArena