18 Eylül 2013

Kavun ağacı meyvesi; Papaya - 木瓜


Uzak Doğu'nun meyveleri ile ilgili daha önce bir kaç bilgi vermiştim. Denediklerim arasında benim en çok sevdiklerimden biri Papaya'dır. Çince karakterleri ile yazılışı 木瓜, Pinyin yani okunuşu ise Mùguā'dır. Denemeyenler için tadını tarif etmek gerekirse; biraz bal kabağı biraz da kavun tadı vardır. Kozmetik sanayinde oldukça tercih edilir bir meyve olan Papaya C vitamini bakımından da oldukça zengindir. Papaya aslında Carica bitkisinin bir meyvesi olup Güney Meksika ve Orta Amerika'da yetiştirilir. Subtropikal iklim bölgeleri bulunan Çin'de yetiştirilip yetiştirilmediği konusunda bir fikrim yok ama çokça tüketildiğine şahidim.
Meyvelerinin içi bizim bildiğimiz kavun içi rengi olup aslında Türkiye'de de bu meyve kavun ağacı meyvesi olarak bilinir. Meyvelerin büyüklükleri yarım kilo gibi bir ağırlıktan başlayıp 3 kiloya kadar çıkabiliyor. Bu yüzden de genellikle burada tüm büyük meyveler gibi yarım da satılıyor. Ben genellikle her gün 250 gram tüketiyorum. Ve yedikten sonra kısa bir süre içerisinde de enerjisini hissedebiliyorum. İçerisindeki parlak boncuğa benzer onlarca çekirdeğinin yendiği söylense de ben daha hiç denemedim. Tereye benzer bir tadı olduğu söyleniyor ve salatalarda tüketiliyor. Tadı size yeterli gelmezse biraz limon ya da şekerle tatlandırabilirsiniz. Ama benim için yeterli oluyor. Aslında rejim yapanlar için tok tutan ve yağları eriten bir meyve olduğundan fazlaca tercih edildiği söylense de ben rejim yapmadan vitamin ve protein takviyesi için tüketiyorum, tadını da seviyorum. İçerisinde  A, B1, B2, C vitaminleri, potasyum, karoten, demir, kalsiyum ve fosfor içeriyor. Yani oldukça zengin bir meyve diyebiliriz. Ayrıca Papaya bazı kremlerin yapımında kullanılırken cildi besleyen maskesi de oldukça talep görmektedir. Burada hazır maskelerini bulmak mümkün ama tabii ki her zaman taze ve evde yapılanından yanayım. Eğer siz de papaya meyvesini bulabiliyorsanız maskesini ya da losyonunu kolayca yapabilirsiniz. 

Papaya Maskesi ve Losyonu
1 papaya (istediğiniz büyüklükte olabilir)
Biraz da ılık papatya suyu

Yapılışı
Papayayı ezip suyunu çıkarın eğer maske yapacaksanız üzerine papatya suyunu ekleyin ve karıştırın. Göz çevreniz hariç yüzünüze ve boynunuza güzelce sürün. 10 - 15 dakika kadar yüzünüzde tutun ve daha sonra ılık suyla durulayın. Eğer losyon yapmak isterseniz ezdiğiniz papayayı bir süzgeç ya da tülbentten geçirin. Çıkan suyu papatya suyu ile karıştırın ve kolay kullanabileceğiniz bir kaba koyun. Yine aynı şekilde yüzünüze uygulayın. Bu karışımı eğer uzun süre kullanmak isterseniz buz dolabında saklayın. 2 gün kadar bir süre dayanmakla birlikte eğer iyi bir dolaba sahipseniz süreyi 3 - 4 güne kadar uzatabilirsiniz. Bunun için mümkün olduğunca az yapmanızı ve bittikçe tekrarlamanızı öneririm. 

Sevgiler...
Blogger tarafından desteklenmektedir.

© 2011 Doğu incisi, AllRightsReserved.

Designed by ScreenWritersArena