18 Ekim 2013

Egzotik rejim meyvesi; Rambutan


Uzakdoğu'nun egzotik meyveleri arasında yer alan Rambutan - 紅毛丹 - Hóng máo dān (Pinyin=okunuşu) , dış görünüşüyle ne kadar katı bir duruş sergilese de o kadar yumuşak bir iç yapıya sahiptir. Rambutan Asya ülkelerinde sıkça tüketilen sağlıklı bir meyvedir. Kan şekerini yükseltmediği için de gönül rahatlığıyla yenilebileceği söylenmektedir. Ben rejim amaçlı bir kullanıma ihtiyacım olmadığından denemedim ama lezzetli ve hafif bir meyve olduğunu söyleyebilirim. İnternette yaptığım ekstra bir aramada da bu meyvenin dizanteri hastalığı için kullanıldığı bilgisi mevcut. Açıkçası bunu bende bilmiyordum. 


Buradan daha detaylı ve sanırım uzman gözüyle bilgi alabilirsiniz. Dışındaki püsküllü yapı sert gibi görünse ve deniz kestanesini andırsa da aslında yumuşaklar. Dokunduğunuzda elinize batma gibi bir durum söz konusu değil. İçerisi ise daha önce fotoğraflarını gördüğünüz Lizhi meyvesindeki gibi. 
Tatları da hemen hemen aynı diyebiliriz. Ben meyveyi çok sevdiğim için buna da bayılıyorum. Sevmediğim bir meyve var ki uzun zamandır yazılmayı bekliyor. 
İlerleyen günlerde onu da paylaşıyor olacağım. Demir deposu olarak görülen bu meyvenin yetişmesi için tropikal bir iklim gerekmektedir. Fakat Türkiye'de uygun koşullar sağlandığı takdirde filizlendirme aşamasını geçen meraklıları da yok değil. Sanırım tohumlarına Türkiye'de ulaşmak güç oluyor. 
Eğer isteyen olursa buradan tohum gönderimi yapıyorum. Sipariş için inalburcu@gmail.com adresinden bana ulaşabilirsiniz.  
Sağlıklı günler, sevgiler...
Blogger tarafından desteklenmektedir.

© 2011 Doğu incisi, AllRightsReserved.

Designed by ScreenWritersArena