21 Kasım 2013

Kedi tuvalet eğitimi - Cat toilet training


Sanırım kedi sevenlerin yani evlerinde kedi dostları olanların en büyük sorunu tuvalet. Zira benim en büyük korkularımdan biriydi kedimiz eve gelmeden önce. Sonra klozete tuvaletini yapan kedinin videosunu görüp komşumuzda da gerçeğine tanıklık edince, denemeye karar verdik. Denemeye karar verdik demeyelim de hemen başlayalım dedik :) Oldukça önemli bir şeydi bu. Çünkü bizim pisiciğimiz biraz özgür olmayı seviyor. Küçücük kum havuzu yetmiyor kendisine. Havuz büyük olunca da kum temizlemekle gün geçiyor. 
Çünkü temizlenmediğinde fena bir koku yayılıyor. 
Velhasıl kedi tuvalet eğitimine karar verdik ve hemen başladık. Bizim kullandığımız set alafranga tuvaletler içindi. Sanırım alaturka tuvaletler için olanları da varmış bazı videolarda denk geldim. Gelelim eğitim sürecine. Bizim iki banyo olduğundan çok zor olmadı. Banyonun birini Misket için ayırdık. Önce eğitim setinin içerisini tamamen kum doldurup klozetin yanına koyuyorsunuz. 1 hafta kadar yanında kalıyor. 
İkinci hafta içerisi komple kum dolu şekilde klozetin üzerine yerleştiriyorsunuz. 
Üçüncü hafta en ortadaki minik deliği açıyorsunuz. 
Her hafta bir halka daha eksilterek eğitim devam ediyor. 
Kediniz ortada açılan alana yavaş yavaş alışıyor. Fakat bu sırada klozeti merak edip patilerini suya soktuğundan hemen klozetin altına bir de kullanmadığınız paspas tarzı bir şey yerleştirmenizi tavsiye ederim. Bir de aklınıza geldikçe sifonu çekerseniz bir nebze daha temiz olmuş olur o minik patilerini soktuğu su. İlk etapta klozetinize renk ve koku veren tabletlerden atmamanızı öneririm. Zira o meraklı patiler daha sonra güzelce temizleniyor yalanarak. 

Setin halkalarını eksiltseniz bile kalan halkalara kum koymayı ihmal etmeyin. Ve tuvaletini yapıp yapmadığını da kontrol altında tutun. Eğer ortalıkta mırıldanıp geziniyorsa ya kumu azalmıştır ya da tuvalet temiz değildir. Seti belirli aralıklarla çamaşır suyu ile temizleyip güzelce durularsanız ve temiz kum ilave ederseniz eğer bir sorun olmadan tuvaletini yapacaktır. Tabi bu arada tuvaleti de temizlemeyi unutmayın. Bize temiz gelse de onlar farklı kokular aldıkları için hoşlanmadıklarından, tuvaletlerini de yapmak istemeyebiliyorlar. Artık tamamen alıştığına inandığınızda ise seti komple kaldırabilirsiniz. Böylelikle hem pisiciklerimiz için hem de kendimiz için daha hijyenik bir yaşam alanı sağlamış oluyoruz. Nereden temin edebilirsiniz bilmiyorum ama arama motorlarında yazdığınızda set çıkıyor, buradan da satıcısına ulaşabilirsiniz diye düşünüyorum. Ve veterinerinize danışırsanız onlarda bulunma ihtimali de var. 
Hepinize sağlıklı, hijyenik vakitler diliyorum :)
Sevgiler. 

Not: set içerisinde eğitim hakkında bilgi içeren dvd de mevcut. 

Blogger tarafından desteklenmektedir.

© 2011 Doğu incisi, AllRightsReserved.

Designed by ScreenWritersArena