22 Kasım 2013

Taobao'dan kartsız alışveriş yapmak


Taobao'nun Çin için en büyük online alışveriş sitesi olduğunu bilmeyen kalmamıştır sanırım. Genelde kart ile alışveriş yapıldığından ben bir yıldır kartı olan arkadaşlarımdan rica ederek alışveriş yaptım. Dolayısıyla çok zorda kalmadıkça da gerek duymadım. Baktım bu böyle olmayacak oturup öğrenmeye karar verdim. Daha önce arkadaşım Gizem China Post'tan kontör alıp hesabına yükleme işlemi yapıyordu. Ben de denedim yalan yok beceremedim. Sürekli bir sorun çıkardı. Dedim yok böyle de olmayacak. Alışverişin son aşamasına kadar gelip seçenekleri görmeye karar verdim. 
Ve gerçekten de doğru bir şey yapmışım :) Saatler süren ürün seçiminden sonra karar verdim. Ürünü ödeme kısmında China Post seçeneği çıkıyor, bu aşamada hala alışverişe devam eder gibi yapıyorsunuz. İşlemi tamamladığınızda size bir alışveriş numarası veriyor ve karşısında tutar yazıyor. Bu alışveriş numarasını alıp China Post'a gidiyorsunuz. Sadece Taobao bile deseniz bile sizi anlarlar. Genel de İngilizce bilen personel de bulunuyor. Bir form veriyorlar. O formu aşağıda gösterdiğim şekilde dolduruyorsunuz. Ve bankodaki görevliye veriyorsunuz. Sisteme girişini yapıyor ve ücreti alıyor. Küçük bir de komisyon alıyorlar 1 - 2 yuan gibi. Ve size o formun sağındaki küçük kuponu veriyor bu ödeme yaptığınıza dair makbuzunuz oluyor. Sonra herhangi bir şey yapmanıza gerek yok. Kargo bilgisi hesabınıza düşüyor ve genelde 2 gün içinde kargo geliyor. Gelmeden önce de evde olup olmadığınızı sormak için arıyorlar. Gerisi size kalmış. Aşağıda fotoğraflarla örnek bir alışveriş yaptım. Aklınıza bir şey danışırsa sorabilirsiniz. İyi alışverişler.
NOT: Daha önce Müge arkadaşım Şangay Rehberi'nde bankadan taobao için hesap açtırma ve kart alma işlemlerini deneyimlemiş ve paylaşmıştı. İsteyen buradan hesap açtırma hakkında bilgi alabilir. 
Öncelikle taobao hesabınızla giriş yapın ve ürün seçin. Sizden daha önce hiç alışveriş yapmadığınız için adres bilgisi isteyecek. Herhangi bir faturadaki adresinizin karakterle girişini yapın. Ve doğruluğunda mutlaka emin olun. Bu aşamada google translete güvenmeyin hatalı çeviriyor. Bir diğer önemli konuda bazı ürünler ellerinde olmayabiliyor. Benim tavsiyem ürünün almadan önce genelde online olan firma ile site üzerindeki sohbet sisteminden iletişim kurmanız. 

Bir sonraki yazıda vazgeçtiğiniz ürünün iadesi hakkında bilgi vereceğim. 
Blogger tarafından desteklenmektedir.

© 2011 Doğu incisi, AllRightsReserved.

Designed by ScreenWritersArena