24 Aralık 2013

Kendi çayını kendin yap...Ben oldum olası doğal bitki çaylarını çok severim. Hani paketli satılan markalardan ziyade daha doğal olanları tercih ederim. Ananem yıllardır dedemin sevgiyle ve aşkla ektiği çeşitli baharatları toplar bizim için gölgede kuruturdu. Dedem de ekilmeyip kırlarda yetişenlerden bulur 'Şifa bunlar kışa içeriz' der bulduklarını getirirdi. İyi de tanır hangi bitki ne işe yarar. Şimdi yine onların bahçesinden koparılıp özenle kuruttukları bu nane çayını içerken tebessümle andım onları. 


Oturmuş kış gecesi sıcacık sobalarının başına çaylarını yudumluyorlardır. Bazen nasıl da özlem demek yetmiyor özlemeye... Bir kelime, 5 harfe sığdırmak anlamsız geliyor bu uçsuz bucaksız duyguyu. Yıllar yılı işkence gibi gelen o mis gibi köy havası, geniş aile sıcaklığı düşünce insanın hatrına nasıl da bir yumru gibi oturuveriyor boğazına da, yutkunmalar bile çaresiz kalıyor nicedir. Bir çay, bir koku hep bir yerlere taşır insan ruhunu buna inanırım. Şimdi mis gibi kurutulmuş bu nanenin enfes kokusu, dedemin kilometrelerde uzaktaki bahçesine yolculuğa çıkardı beni... 


Bir de annemin hazırladığı karışık kış çaylarına gittim. 'İçinde neler olsun?' der öyle hazırlardı. 
Şimdi ben kendime hazırlıyorum bu çayları. Burada kendi çayını hazırlaman için kullanılan kağıt poşetler var. Yani ipi ve tutma kağıdı dışında satılıyorlar. Aslında bu tarz bir hediye gerçekten harika olabilir diye düştü aklıma. Güvendiğiniz bir aktardan mis kokulu bitkileri özenle seçip, herkesin damak zevkine göre poşetleyin. Pamuklu temiz iplerden bulmak artık çok kolay, rengarenk ipler de kullanabilirsiniz. 
Ben hazır içerken hemen örnek olsun diye evdeki malzemeleri kullandım. Hediye için olsaydı şüphesiz ipi, tutma yeri çok daha özenli olurdu :) Bir de güzel bir dış paket hazırladık mı işte buyurun size el emeği. 
Şu son zamanlarda moda olan metal kutular ile de şık bir sunum kazandırabilirsiniz. 
Benim ki gecenin 02:00'sinde bu kadar oldu :)
Şifa olsun. 
Sevgiler...
Blogger tarafından desteklenmektedir.

© 2011 Doğu incisi, AllRightsReserved.

Designed by ScreenWritersArena