09 Aralık 2013

Sangay'ın 'Gezi Park'ları; Heping Park


Şangay'da şehir parklarının sayısını henüz bilmiyorum. Ama eminim ki 100'ün çok üzerinde... Daha önce merkezi bir konumdaki Jing'An Park'tan bahsetmiştim. Şimdi fırsat buldukça spor yapmak için gittiğimiz daha büyük ama merkezi olmayan bir park olan Konkou semtindeki Heping Park'tan bahsedeceğim. 
Aslında merkezi olmadığını söylediğime bakmayın, Jing'An gibi işlek bir cadde üzerinde değil sadece. 
Bizim evin hemen arka tarafında 47 dönümü yapay göletten oluşan 260 dönümlük yemyeşil ve koskocaman bir park Heping Park. 1958 yılında kurulmuş ve o günden bu güne gelişerek günümüze ayak uydurmuş. 
Aslında bu park gayet mahalle arası sıradan bir park.


Ama içerisinde asla, kaplan, ayı ve bir çok hayvanın bulunduğu küçük bir hayvanat bahçesi, büyükçe bir yapay gölet, su sporlarının yapılabileceği bisikletli kayıklar, lunapark ve adını bilemediğim fotoğraflarda göreceğiniz, gölün kenarında kurulmuş demir iskeletler üzerinde gölü turlayabileceğiniz bisiklet. 
Tarihinde bu alanlardan 'Su sirki' olarak bahsediliyor. Hatta sayamadığım bir çok değişik şey de mevcut. Park mahalle arası bir park olma özelliğinin o kadar dışındaki bunun sıradan bir park olduğunu söylemek sanırım haksızlık olur. koşu parkurunu tamamlamak için sanırım yarım saat gibi bir süre gerekiyor. Bunun için bambu bahçesinin içinden, köprülerden geçmek gerekiyor. Belli bir süre kaybolmamak için aynı yoldan gitmek gibi bir duygu uyandırıyor insanda. 
Günden güne diğer bölümlere açılma fikri sıcak geliyor ve parkı keşfetmeye başlıyorsunuz :) 
260 dönümlük bir alan olduğu için birçok caddeyle kesiyor. Bu caddeler Rui Hong Road, Dalian Road, Kongjiang Road, Xingang Road, Hongzhen Road ve Tianbao Road. 

Prova yapan amatör bir grup 

Yani gelmek isterseniz bir çok alternatif mevcut. Tabii Çin'de bir bahçeden, parktan söz edip yeşillik, ağaç ve çiçekten söz etmeye gerek bile yok. Daha önce ağaçları nasıl koruduklarına burada değinmiştim. 
Ha bu arada söylemeden geçemeyeceğim, 
Türkiye'de 260 dönümlük sokak arası bir alanı olsa ne olurdu merak ettim! 
Şimdi sıra fotoğraflarda...
Sevgiyle...

Blogger tarafından desteklenmektedir.

© 2011 Doğu incisi, AllRightsReserved.

Designed by ScreenWritersArena