20 Ocak 2014

Asya'nın sağlıklı yaşam sırrı; Pirinç


Sanırım Asya'da pirincin ekmek yerine tüketildiğini bilmeyeniniz kalmamıştır. Fakat bizim pilavımızla Asya'da yenilen pirincin uzaktan yakından alakası yok. Tamamen yağsız, tuzsuz olarak yapılan bu pirince MǐFàn - 饭 deniliyor. Her sofrada bulmanız mümkün. Sabah bile yenilebildiğine göre siz düşünün gerisini. 
Asya kadınlarının beyazlık sevdası bitmek tükenmek bilmeyince asırlardır, güneşten korunmanın yanı sıra doğal yollarla da beyazlamanın yollarını da bulmuşlar. Bunun için pirinç kullanıyorlar. Bizim gibi pilav yapmadan önce suda bekletmedikleri için (ben bekletmiyorum vitamini kaybolmasın diye) onlar özellikle pirincin suyunu çıkarıyorlar. Bunun için kremleri de mevcut tonikleri de... 
Fakat en doğal yolla bu yönetimi denemek isterseniz pirinci suda beklettikten sonra o bulanık suyunu atmayın. Yüzünüz de dahil beyazlatmak istediğiniz her bölge de kullanabilirsiniz. Fakat bence bizim için asıl önemli olan kısmı pirinç suyunun lekeleri açıyor olması sebebiyle kullanılacak olması. 
Hangi lekeye ne kadar süre kullanmak gerek bilmiyorum ama zaten zararı olmadığını düşünecek olursak eğer uzunca bir süre devam edebilirsiniz diye düşünüyorum. Pirincin diğer faydalarına da bakacak olursak Asya halkının bu kadar sağlıklı ve dinç olmasında da önemli bir rolü olduğunu düşünüyorum. 
Amerikan Pirinç Federasyonu'na (USA Rice Federation) göre de pirincin faydalrı saymakla bitmiyor. 
40'tan fazla cinsinin olduğu açıklanan pirinç vücudun en büyük ihtiyacı olan enerji için destek veriyor bünyeye. Kan basıncı ve tansiyon gibi sorunları olanlar için de tercih edilmesi gereken önemli bir besin kaynağı. Bağırsak hareketlerine faydalı olmasının yanı sıra hücre yenilenmesine de katkısı olduğu için yaşlanmayı da geciktirici olduğu gibi açıklamalar mevcut. Federasyonun açıklamaları ile de pirincin faydalarını desteklediğimize göre :) akşamları dozunu kaçırmadan yemenizde fayda olduğunu söyleyebilirim. 
Bunun dışında yüzünüz için de kullanmayı düşündüğünüz pirinç suyunu daha ziyade organik jasmine türünden elde etmeniz Uzak Doğu'da öneriliyor. Ayrıca yüzünüzde kullanacağınız için beklettiğiniz suyun da kaliteli olmasına özen göstermenizi öneririm. 
Pirinç suyunuzu günlük yüz temizleme toniği olarak kullanabilirsiniz. 
Bence azar azar yapıp taze kullanmanız faydalı olacaktır. 
3 farklı pirinç cinsi ile elde edilen tonik
Bunun dışında pirinç suyunu maske olarak da kullanabilirsiniz. Kağıt mutfak havlusuna gözleriniz için boşluk kalacak şekilde iki tane yuvarlak, dudaklarınız içinde kendi ağzınıza uygun bir yatak boşluk kesin. Etrafını da yüzünüze denk gelecek şekilde yuvarlak hale getirin. Burun delikleriniz için de hava alacak kadar minik iki boşluk açmanız yeterli. Maske şekline getirdiğiniz kağıt havluyu pirinç suyunun bulunduğu kaseye yerleşebilecek şekilde güzelce katlayın. Kasedeki pirinç suyunun dipte olmasına özen gösterin. Ardından katladığınız havlu maskeyi suyun üzerine yerleştirin ve 10 dakika içinde bekletin. Daha sonra yavaşça açıp yüzünüze yerleştirin ve 15 dakika kadar bekleyin. Maskeyi çıkardığınızda verdiği ferahlığı hissedeceksiniz. Bütün bu uygulamalar için Bambu pirinci, Siyah Çin pirinci de kullanabilirsiniz. 
Sevgiler.
Blogger tarafından desteklenmektedir.

© 2011 Doğu incisi, AllRightsReserved.

Designed by ScreenWritersArena